Skromnie, ale zwycięsko! Ważne zwycięstwo Stali [RELACJA]

Gol Krystiana Getingera zapewnił mielczanom wygraną nad drużyną z Dolnego Śląska. Podopieczni Zbigniewa Smółki dzięki zwycięstwu opuścili strefę spadkową i awansowali na 15. miejsce w rozgrywkach 1. ligi (barażowe). Pojedynek przy Solskiego nie był porywającym widowiskiem, jednak to Stal zaprezentowała więcej ambicji i charakteru, dzięki czemu sięgnęła po bardzo ważne trzy punkty. Stal Mielec ograła Miedź Legnica 1:0.

Początkowe minuty meczu były pokazem bardzo zachowawczej gry z obu stron. Goście od początku spotkania osiągnęli przewagę w posiadaniu piłki i starali się budować akcje atakiem pozycyjnym. Z kolei Biało-Niebiescy nastawili się na kontrataki. Zarówno jedni jak i drudzy przez dwa kwadranse nie potrafili oddać groźnego strzału na bramkę.

Pierwsza, godna uwagi akcja naszej drużyny miała miejsce 21. minucie, kiedy Mateusz Cholewiak urządził sobie rajd na prawym skrzydle, zbiegł do środka i uderzył nad poprzeczką. Na kolejną niezłą akcję Stali kibice musieli czekać do 37. minuty. Szymon Sobczak otrzymał podanie w tempo, ale rywal uniemożliwił mu oddanie strzału, dlatego oddał piłkę Dorianowi Buczkowi, a ten uderzył celnie, choć zbyt lekko. W końcówce pierwszej odsłony spotkania Mateusz Cholewiak świetnie dograł do Szymona Sobczaka, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem, jednak Paweł Kapsa popisał się świetną interwencją. Miedź na przestrzeni całej pierwszej połowy była zespołem, który dominował, lecz nie mógł tego przekuć na sytuacje strzeleckie. Dopiero w doliczonym czasie gry dobrym i celnym uderzeniem z dystansu popisał się Petteri Forsell, ale Marek Kozioł pewnie złapał piłkę.

Drugą połowę oba zespoły rozpoczęły bez zmian personalnych, a już 12. sekund po wznowieniu gry Stal prowadziła 1:0! Szymon Sobczak dośrodkował z prawego skrzydła w pole karne, a zamykający akcję Krystian Getinger pewnym strzałem głową ucieszył kibiców. Nasza drużyna złapała przysłowiowy wiatr w żagle i grała zdecydowanie odważniej niż w pierwszej odsłonie. W 56. minucie bliski zdobycia gola był Mateusz Cholewiak, który przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów i oddał ładny strzał tuż przy słupku, sprawiając ogromne problemy golkiperowi z Legnicy. Chwilę później Biało-Niebiescy przeprowadzili szybką kontrę, a wspomniany Cholewiak zamiast podać piłkę do lepiej ustawionych partnerów, pogubił się w dryblingu.

Jeden z kluczowych momentów meczu miał miejsce w 65. minucie, kiedy Michał Bierzało obejrzał drugą żółtą kartkę i musiał opuścić plac gry. Od tej pory drużyna z Legnicy osiągnęła zdecydowaną przewagę i rzadko opuszczała połowę gospodarzy. Podopieczni Ryszarda Tarasiewicza wypracowali sobie w 74. i 76. minucie dwie bardzo dobre okazje na zdobycie bramek, jednak Marek Kozioł zachował czujność. W obu przypadkach strzelcem był 19-letni Michał Bartkowiak, który najpierw uderzył zza szesnastki tuż pod poprzeczkę, a kilkadziesiąt sekund później zdecydował się na efektowny strzał nożycami.

Bramkarz Stali nie dał się też zaskoczyć w 81. minucie i po raz kolejny popisał się skuteczną interwencją. Doprowadzić do remisu próbował także Petteri Forsell, ale nieznacznie przestrzelił przy próbie strzału z 25. metrów. Sędzia doliczył do regulaminowego czasu gry cztery minuty, jednak Miedź nie zagroziła już bramce mielczan.

Trzecie zwycięstwo Stali w obecnym sezonie stało się faktem. Wygrana jest efektem ciężkiej pracy wykonanej na murawie przez naszych piłkarzy, którzy najpierw objęli prowadzenie, a potem mądrze się bronili. Za tydzień do Mielca przyjedzie lider z Sosnowca. Pojedynek z Zagłębiem zapowiada się niezwykle interesująco, dlatego obecność na tym meczu jest wręcz obowiązkowa dla mieleckich fanów!

Jarosław Głuszko

1 liga
FKS STAL MIELEC – MKS MIEDŹ LEGNICA 1:0
Stadion Miejski w Mielcu, godz. 17:00

Bramki:
1:0 – 23. Krystian Getinger – 46 min.

FKS Stal Mielec: 88. Marek Kozioł, 2. Sebastian Zalepa, 4. Robert Sulewski, 6. Piotr Marciniec, 7. Szymon Sobczak, 9. Mateusz Cholewiak, 11. Michał Bierzało, 16. Adrian Liberacki, 18. Dorian Buczek (63 min., 19.Grzegorz Fonfara), 23. Krystian Getinger (79 min., 20. Sebastian Łętocha), 31. Kamil Radulj (67 min., 3. Krzysztof Kiercz)

Rezerwowi: 12. Tomasz Libera, 10. Sebastian Szczepański, 14. Piotr Głowacki, 15. Tomasz Prejs

Trenerzy: Zbigniew Smółka, Maciej Serafiński, Bogusław Wyparło

Miedź Legnica: 33. Paweł Kapsa, 19. Grzegorz Bartczak, 16. Jonatan De Amo Perez, 24. Tomasz Midzierski, 27. Rumen Trifonov (84 min., 29. Paul Batin), 18. Michał Bartkowiak, 31. Keon Daniel, 21. Damian Rasak (90 min., 7. Łukasz Garguła), 11. Oscar Martin Hernandez (61 min., 4. Wojciech Łobodziński), 10. Jani Petteri Forsell, 9. Mariusz Rybicki

Rezerwowi: 1. Łukasz Sapela, 3. Hunter Gorskie, 20. Adrian Łuszkiewicz, 44. Michał Stasiak

Trener: Ryszard Tarasiewicz

Żółte kartki: Buczek – Hernandez, Bartczak

Czerwona kartka: Bierzało 65 min. (2xżółta)

Sędziowie: Tomasz Wajda – sędzia główny, Sławomir Kowalewski – sędzia asystent, Marcin Lis – sędzia asystent, Daniel Kruczyński – sędzia techniczny

Delegat PZPN: Zbigniew Związko