ZDALI TRUDNY EGZAMIN

Kolejna przeszkoda pokonana! Stal wygrała z Gryfem Wejherowo 2:1 i umocniła się na pozycji lidera. Wywalczyli już 52 punkty – tyle samo co w całym poprzednim sezonie! Dziś zwycięstwo nie przyszło łatwo, skazywani na porażkę goście mocno się postawili. Strzelcy bramek to Robert Sulewski (pierwszy gol dla naszej drużyny) i Bartosz Nowak, honorowe trafienie dla gości to dzieło Mateusza Kuzimskiego.

Stal kontynuuje fenomenalną passę na własnym boisku. Na dwanaście pojedynków w tylko dwóch podzielili się punktami, dziesięć razy inkasowali komplet punktów!  Awans do pierwszej ligi staje się coraz bardziej realny, choć niczego nie wolno jeszcze przesądzać. W tabeli za plecami mielczan znajdują się z dorobkiem 44 punktów Wisła Puławy i Raków Częstochowa oraz Znicz Pruszków (43). Piąty GKS Tychy traci do piłkarzy z Solskiego aż 14 oczek.

To był wyjątkowy mecz, pierwszy przy Solskiego 1 po tragedii, która głęboko poruszyła całe środowisko piłkarskie w naszym mieście. 26 marca br. w Weryni koło Kolbuszowej miał miejsce tragiczny wypadek samochodowy z udziałem piłkarzy związanych z naszym Klubem. Do „niebiańskiej drużyny” odeszli 19-letni Patryk Szewczak oraz bracia Pydychowie – 23-letni Kamil i 28-letni Rafał, potem niestety dołączyli do nich 25-letni Mariusz Korzępa i 29-letni Kamil Oślizło… Nim sędzia rozpoczął grę wszyscy uczestnicy widowiska uczcili minutą ciszy Ich pamięć.

12919630_1274602719222948_2597531563564111969_n

Początek pojedynku należał do gospodarzy. Już w 2. minucie Sebastian Zalepa strzałem głową próbował otworzyć wynik, jednak Piotr Łysiak wybił zmierzającą do bramki futbolówkę. Żółto-czarni nie potrafili przedrzeć się pod bramkę Tomasza Libery, ograniczali się mało udanych prób uderzeń z dystansu. Stalowcy, mimo iż posiadali optyczną przewagę, nie stworzyli sobie klarownych sytuacji do zdobycia gola. Dwukrotnie uderzał Mateusz Cholewiak, jednak za każdym razem trafiał wprost w bramkarza gości. Kibice ożywili się w 25. minucie, gdy błąd popełnił Dawid Leleń wypuszczając piłkę z rąk. Mielecka ofensywa nie skorzystała jednak z prezentu.

Piłkarze Piotra Rzepki rozkręcali się z minuty na minutę. W 32. minucie wyprowadzili kontratak, z ostrego kąta uderzał Kuzimski  – jego strzał świetnie wybronił nogami Libera. W odpowiedzi fatalnie spudłował z 10 metrów Cholewiak. Stal do końca pierwszej połowy szukała prowadzenia, jednak próby Nowaka i Szymona Sobczaka były nieudane.

Na drugą połowę zespoły wyszły bez zmian personalnych. Cztery minuty po wznowieniu gry Stal cieszyła się z gola. Dośrodkowanie Krystiana Getingera wybił głową Krzysztof Wicki, piłka spadła po nogi świetnie ustawionego Sulewskiego. Boczny obrońca z 17 metrów huknął jak z armaty, uderzył z dużą rotacją i zupełnie zaskoczony Leleń mógł jedynie odprowadzić piłkę wzrokiem. Futbolówka wpadła w okienko bramki Gryfa. 1:0!

Zespół Janusza Białka nie poprzestał na jednobramkowym prowadzeniu. W 54. minucie zza pola karnego uderzał Andreja Prokicia, znów niepewnie zachował się golkiper z Wejherowa. Dużo nerwowości w poczynania obu drużyn wprowadzał kontrowersyjnymi decyzjami arbiter z Warszawy. Swoją pracą Krzysztof Korycki sumiennie zapracował na potężne porcje gwizdów z trybun.

W 60. minucie na placu gry pojawił się Sebastian Łętocha, który zmienił Cholewiaka. Gospodarze oddali inicjatywę piłkarzom z Kaszub, dużo miejsca pod polem karnym miał Kuzimski. Napastnik gości w 62. minucie był bliski wyrównania stanu spotkania. Strzelał z 16 metrów w długi róg mieleckiej bramki, świetnie spisał się Libera. Kilka minut później mocnym uderzeniem z dystansu popisał się Łysiak, znów na posterunku był bramkarz Stali.

Gdy do końca meczu zostało dwadzieścia minut na boisku zameldował się Tomasz Prejs (zmienił Sobczaka). Szybki skrzydłowy chwilę po wejściu popisał się efektownym rajdem prawą stroną, próbował dograć do Łętochy, skończyło się tylko kornerem. Gryf odpowiedział potężnym strzałem Łysiaka, kolejny raz pewnie obronił Libera. 76. minuta przyniosła drugą bramkę dla mielczan. Wyprowadzili oni świetną kontrę – wybornie zachował się Łętocha, który utrzymał piłkę w środkowej strefie boiska i wypuścił do boju szybkiego Prokicia. Serb dopadł do piłki i obok niepewnie interweniującego Lelenia dokładnie dograł do wbiegającego w pole karne Nowaka. Nie najlepiej zachował się Przemysław Mońka, który powinien przeciąć to podanie, zaś strzał lewą nogą z pięciu metrów był formalnością dla mieleckiego rozgrywającego. 2:0!

Niespodziewanie dwie minuty później z bramki cieszyli się przyjezdni. Z mało zdecydowaną defensywą  poradził sobie Kuzimski, ograł trzech naszych piłkarzy i na raty pokonał bramkarza Stali uderzeniem z 5 metrów między jego nogami. 2:1!

Ostatnie minuty meczu to szanse dla jednej i drugiej strony oraz festiwal kartek. Dwie kartki w przeciągu kilku minut złapał Zalepa i w doliczonym już czasie gry musiał opuścić boisko. Arbiter w sobie tylko znany sposób zakwalifikował walkę w powietrzu jako faul taktyczny… Chwilę wcześniej doszło do zamieszania pod polem karnym Gryfa – boiskowe przepychanki zakończyły się trzema żółtymi kartonikami dla Lelenia, Kamila Jakubowskiego i Łętochy. Sędzia Korycki wydłużył czas spotkania o ponad siedem minut (techniczny pokazał jedynie cztery), goście zdążyli sobie wypracować jeszcze dwie okazje do wyrównania. Próbował z dystansu Łysiak (wybronił nogami Libera), próbował z wolnego Jakubowski (minimalnie obok słupka). Ostatecznie Gryf nie znalazł już skutecznego argumentu i to Stal cieszyła się z kompletu punktów.

W następnej kolejce mielczanie pojadą na mecz do Legionowa. Zespołowi nie pomoże Cholewiak, który dzisiaj obejrzał czwarty żółty kartonik w sezonie i musi pauzować w jednym meczu.

Radomiak Radom – Kotwica Kołobrzeg, niedziela, g. 15
Nadwiślan Góra – Okocimski KS Brzesko 3:0 (walkower, Okocimski wycofał się z rozgrywek)

FKS STAL MIELEC – WKS Gryf Wejherowo 2:1 (0:0)

Bramki: Sulewski (49), Nowak (76) – Kuzimski (78 min.)

Stal: Libera – Sulewski, Bierzało, Zalepa, Getinger, Cholewiak (60 Łętocha), Żubrowski © (79 Radulj), Nowak (90 Żegleń), Lech, Sobczak (70 Prejs), Prokić

Gryf: Leleń – Mońka (82 Czychowski), Lewandowski, Wicki, Dampc (67 Okuniewicz), Brzuzy (58 Jakubowski), Nadolski, Kołc ©, Łysiak, Klimczak, Kuzimski

Sędziowali: Krzysztof Korycki (sędzia główny), Filip Sierant (asystent nr 1) i Krzysztof Sawicki (asystent nr 2) oraz Krzysztof Mandes (sędzia techniczny) – wszyscy KS Mazowieckie

Żółte kartki: Cholewiak, Zalepa, Łętocha – Wicki, Leleń, Jakubowski

Czerwona kartka: Zalepa (druga żółta, faul taktyczny, 90 min.)

Widzów: 2 820

Tekst: Marcin Studnicki
Tabela: 90minut.pl