Dumni z historii: Wicemistrzostwo kraju w sezonie 1974/75

18 VI 1975 roku zawodnicy Stali Mielec zmierzyli się z ROW-em Rybnik i choć to starcie przegrali 1:3, w ogólnej klasyfikacji ówczesnej pierwszej ligi uplasowali się na drugiej pozycji, tym samym zostając wicemistrzem Polski. Zdobyte w dwóch poprzednich sezonach Mistrzostwo Polski i trzecie miejsce pokazywały, że lata 70. to „złoty okres” gry mielczan.

Zawodnicy podkarpackiego klubu w sezonie 74/75 rywalizowali m.in. z Wisłą Kraków, Śląskiem Wrocław, Ruchem Chorzów, Legią Warszawa, Górnikiem Zabrze, Szombierkami Bytom, Lechem Poznań czy Zagłębiem Sosnowiec. Odnieśli rekordową liczbę piętnastu zwycięstw, zanotowali osiem remisów i siedem porażek. Z trzydziestoma ośmioma punktami na koncie i 40 zdobytymi bramkami uplasowali się na drugiej pozycji. Wyprzedziła ich jedynie drużyna Ruchu Chorzów, która wywalczyła sześć „oczek” więcej.

Niekwestionowanym liderem w rankingu najlepszych strzelców był Grzegorz Lato (19 bramek). Za nim uplasowali się Joachim Marx (Ruch Chorzów) oraz Kazimierz Kmiecik (Wisła Kraków).

Lata 70. zapisały się złotymi zgłoskami w historii podkarpackiego sportu, a naszą ambicją jest, by powtórzyć te sukcesy. Dumni z tradycji kroczymy #podawnyblask!

 

Fot: mosir.mielec.pl