MEDIALNA STAL M: Statystyki II ligi piłkarskiej: Mielec miażdży „kosmiczną” frekwencją

hej.mielec.pl – Ponad 80 tysięcy kibiców zobaczyło w sezonie 2013/2014 mecze piłkarskie z udziałem Stali Mielec w II lidze wschodniej piłki nożnej.

Serwis piłkarski 90minut.pl przygotował analizę statystyczną rozgrywek II ligi piłkarskiej. Jak w II lidze wschodniej wypadła Stal Mielec?

Wśród meczów, w których zanotowano najwyższe wyniki remisowe znalazło się spotkanie Stal Mielec – Pogoń Siedlce 3:3.

Skrzydłowy Stali Damian Buczyński okazał się zawodnikiem, który był najczęściej zmieniany. Buczyński, który gra jako młodzieżowiec schodził przed ostatnim gwizdkiem 22 razy – zazwyczaj zmieniany przez innego młodzieżowcy.

Wśród najskuteczniejszych strzelców rundy wiosennej znalazł się Kamil Radulj, zdobył 6 bramek. Najwięcej wiosną zdobył napastnik Motoru Lublin Maciej Tataj – 11.

Stal Mielec ma też zawodników, którzy znaleźli się w gronie najczęściej upominanych: żółtymi kartkami Sebastian Łętocha – 11 „żółtek”, czerwonych kartkami Krystian Getinger – 2. Najwięcej żółtych zobaczył pomocnik Stali Stalowa Wola Radosław Mikołajczak – 13, najwięcej czerwonych pomocnik Stali Rzeszów Arkadiusz Baran.

Stal Mielec jest też jednym z klubów mających najwęższą kadrę. W sezonie 2013/2014 w zespole z Mielca zagrało 24 zawodników, mniej wystąpiło tylko w Olimpii Zambrów – 22. Najwięcej bo 40 w Concordii Elbląg, 36 w Radomiaku.

Jokerzy i Fair Play
Serwis 90minut.pl przygotował też zestawienie Jokerów – zawodników, którzy strzelają bramki tuż po wejściu z ławki rezerwowych do gry. Dwie takie bramki zdobyli Sebastian Łętocha i Damian Skiba. Najwięcej – 4 zdobyli Tomasz Płonka ze Stalowej Woli i Michał Poduch z Zambrowa.

W klasyfikacji FAIR PLAY Stal Mielec znalazła się na wysokiej piątej pozycji – 74 żółte i 4 czerwone kartki. Najbardziej Fair grała Legionovia – 68 żółtych i 4 czerwone kartki. Zestawienie zamyka natomiast Stal Rzeszów, która zaliczyła 105 żółtych i 11 czerwonych. Przedostatnia jest Stal Stalowa Wola, czwarta od końca Siarka Tarnobrzeg.

Stal Mielec wykonywała 4 rzuty karne, 1 nie wykorzystała. Przeciw Stali sędziowie podyktowali 6 rzutów karnych, 3 zakończyły się bramkami.

Najwięcej młodzieży
Zespół z Mielca jest liderem klasyfikacji pokazującej udział młodzieżowców w grze – spędzili na boisku 8724 minuty – 25,99 procent. Drugi w zestawieniu jest Świt Nowy Dwór Mazowiecki – 8191 minut / 24,36 procent. Zestawienie zamykają Siarka Tarnobrzeg, Stal Stalowa Wola i Limanovia Limanowa – ostatni zespół ma statystykę 6153 minut / 18,37 procent. Siarka i Stalowa Wola wykazują niewiele większe liczby.

Stal Mielec znalazła się też w gronie zaledwie pięciu klubów w II lidze wschodniej, które nie zatrudniły obcokrajowców (Stal Mielec, Siarka Tarnobrzeg, Znicz Pruszków, Olimpia Zambrów, Stal Stalowa Wola).

W gronie najmłodszych zawodników znalazł się obrońca z Mielca Jakub Zięba, wystąpił w II lidze w meczu inauguracyjnym ze Zniczem w Pruszkowie mając 16 lat 289 dni. Najmłodszym był Radosław Bukacki z Concordii – 16 lat i 35 dni, zagrał w czterech listopadowych kolejkach.

Mielec ma też najstarszego zawodnika II ligi wschodniej – to bramkarz Bogusław Wyparło, który ukończył już 39 lat.

Rekordowa frekwencja
Stal Mielec jest zdecydowanym liderem klasyfikacji frekwencji. Mecze w Mielcu, według 90minut.pl, zobaczyło 65300 osób, co daje średnią 4100 kibiców na mecz. Po doliczeniu widowni meczów wyjazdowych Stali (liczba wszystkich kibiców na trybunach podczas meczów z udziałem Stali) to okazuje się, że mecze Biało-Niebieskich zobaczyło w sumie 80860 widzów, co daje średnią 2500 osób na mecz!

Druga w zestawieniu meczów u siebie jest Pogoń Siedlce 29530 / 1700 na mecz, w klasyfikacji sumującej mecze u siebie i wyjazdowe druga jest Siarka Tarnobrzeg 45575 / 1300 na mecz. Największą frekwencją na trybunach podczas meczów wyjazdowych cieszyła się Stal Stalowa Wola. W zestawieniu tym nie jest liczony mecz Stal Mielec – Garbarnia Kraków, który odbył się bez udziału publiczności.

Podobnej do mieleckiej frekwencji nie zanotował żaden z klubów II ligi zachodniej, w I lidze więcej kibiców na swoim stadionie zgromadziła tylko Arka Gdynia. W zestawieniu łącznym (mecze domowe i wyjazdy) nieco więcej kibiców zgromadził GKS Katowice.

Co ciekawe mecze w Mielcu zobaczyło więcej widzów niż spotkania na ekstraklasowych stadionach Podbeskidzia Bielsko-Biała i Górnika Zabrze – stadiony w tych klubach są jednak przebudowywane. Średnią nieznacznie większą od Mielca (4100 na mecz) uzyskały natomiast Jagiellonia Białystok (4800) i Zawisza Bydgoszcz (5000), Widzew Łódź i Piast Gliwice (po 5300 widzów).

Mielecka frekwencja jest „kosmiczna” jak na polskie warunki! Biorąc pod uwagę mecze u siebie Stal po sezonie 2013/2014 plasuje się na bardzo wysokim 16 miejscu w kraju!