Wynik sportowy klubu z Mielca znacząco przewyższył wynik finansowy – raport Deloitte

Tegoroczny raport „1 Liga finansowa” jest trzecią edycją opracowania przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz klubami 1 Ligi. Raport przedstawia przychody klubów piłkarskich uczestniczących w rozgrywkach 1 Ligi w sezonie 2019/2020 za rok kalendarzowy 2019.

Prezentowane wyniki obrazują sumę przekazu marketingowego klubów w: telewizji, prasie, Internecie oraz klubowych mediach społecznościowych. W badaniu brano pod uwagę wystąpienia w nazwach klubów oraz promocję poprzez hasła reklamowe i herby klubowe. Należy zaznaczyć, że analizowano nie tylko miasta, ale w ogóle miejscowości oraz regiony. Starano się zweryfikować także każdą markę samorządu lokalnego prezentowaną w mediach. Największą liczbę ekspozycji marek regionów i miast posiadały kluby, które miniony sezon mogą uznać za bardzo udany w jego sportowym aspekcie. Mielec, Poznań, Tychy i Bielsko-Biała występowały zdecydowanie najczęściej oraz najefektywniej.

Listę pięciu najmocniej eksponowanych marek w 1 Lidze otwiera FORTUNA, sponsor tytularny rozgrywek prezentowany w charakterze dwóch marek: FORTUNA 1 LIGA, czyli logotypu kompozytowego rozgrywek oraz samodzielnie, jako marka FORTUNA Zakłady Bukmacherskie. Wśród pięciu najmocniej eksponowanych marek znalazł się Sponsor Strategiczny mieleckiej drużyny – PGE Polska Grupa Energetyczna, a także Partner Techniczny – firma Adidas.

W tegorocznej edycji rankingu po raz pierwszy prezentujemy współczynnik miejsca w rankingu do miejsca w lidze. Gdyby budżety klubów w stu procentach odpowiadały miejscu, które dany klub zajmuje w 1 Lidze, wskaźnik byłby zawsze równy 1. Współczynnik powyżej jedności oznacza, że klub spisał się powyżej oczekiwań, natomiast poniżej jedności – poniżej. W tym zestawieniu najbardziej pozytywnie wyróżnia się tegoroczny zwycięzca Fortuna 1 Ligi. Wynik sportowy klubu z Mielca znacząco przewyższył wynik finansowy. Wyższe miejsce w tabeli sportowej niż w rankingu Deloitte zanotowały również kluby: Warta Poznań, Radomiak Radom, Puszcza Niepołomice, Stomil Olsztyn, Chrobry Głogów, Sandecja Nowy Sącz, Zagłębie Sosnowiec oraz Olimpia Grudziądz.

Wysoka frekwencja na meczach piłkarskich jest jednym z kluczowych czynników sukcesu sportowego i finansowego klubów piłkarskich. Kluby mocnych lig zachodnich generują przychody z dnia meczowego wynoszące kilkanaście procent łącznych przychodów. Podobnie w Ekstraklasie przychody z dnia meczowego stanowią istotną część przychodów. Pełne trybuny na meczach piłkarskich dają bezpośrednie korzyści w postaci większych wpływów z biletów, ale także korzyści niemierzalne takie jak wzrost wartości marki. Ze względu na pandemię COVID-19 do analizy frekwencji wzięto pod uwagę mecze rozegrane w tzw. normalnym trybie – bez ograniczeń w udziale publiczności. W sezonie 2019/2020 średnio na mecze Stali Mielec przychodziło 3 409 widzów. W porównaniu do poprzedniego sezonu nastąpił wzrost o 8%. Stal jest piątym zespołem w ligowej tabeli pod względem ilości kibiców zgromadzonych na trybunach.

Całość raportu dostępna TUTAJ.