Z klubowej kroniki Stali – był taki mecz z Piastem Gliwice (cz. 38)

Od samego początku, czyli od drugoligowych zmagań w sezonie 1957 roku potyczki mielczan z drużyną gliwickiego Piasta należały do niezwykle zaciętych, choćby z tego powodu że w drużynie z województwa rzeszowskiego już od kilku lat grało sporo Górnoślązaków.  Tym razem po spadku z 1. ligi i niespodziewanym zakończeniu kariery z powodu choroby serca przez naszego najlepszego snajpera Helmuta Tobollika i powrocie na trenerską ławkę Michała Matyasa, o zwycięstwo nie przyszło łatwo. Tym razem na wysokości zadania stanęła linia obrony, która mimo licznych ataków gości nie dała się ani razu zaskoczyć. W pierwszej połowie Stalowcy narzucili ostre tempo, sprzyjał im wiatr, lecz groźniejszą akcję stworzyli dopiero w 32. minucie, kiedy to silne uderzenie napastnika Kleszcza zatrzymała poprzeczka. Nie minęła minuta i tym razem na strzał z rzutu z wolnego z 20 metrów zdecydował się obrońca Tadeusz Lupa. Precyzyjnie uderzona piłka trafiła prosto w okienko bramki przyjezdnych.

W drugiej części gry przewaga mielczan zmalała, do głosu coraz częściej zaczęli dochodzić goście. W jednej z szybkich akcji tego zespołu, w 75. minucie, Dera wymanewrował naszych defensorów, lecz w ostatniej chwili Pytlos rzucając mu się pod nogi, wygarnął mu futbolówkę. Piast próbował także strzelać z za pola karnego (Dera, Majka i Urbańczyk – dwa rzuty wolne), lecz bramkarz naszej drużyny był na posterunku. Ostatni kwadrans minął na budzeniu się z letargu, lecz tym razem Kleszcz będąc w sytuacji sam na sam z bramkarzem Gąsiorem fatalnie spudłował. Tego dnia nie popisał się również arbiter z Kielc, który niepotrzebnie pozwolił zawodnikom obu zespołów na zbyt ostrą grę, często podejmując także błędne decyzje.

21.04.1963 – Mielec, 20 kolejka 2. ligi, Stal Mielec – Piast Gliwice 1-0 (1-0)

Sędziował: Machel (Kielce)             Widzów: 8.000

Stal: Pytlos – Opiełka, Król, Lupa, Rachwał, Budek, Gazda, Czylok, Kleszcz, Harężlak, Kapuściński    Trener: M.Matyas

Piast: Gąsior – Chrobak, Urbańczyk, Heller, Górski, Mielnik, Koronowski (46 Koszera), Harko, Dera, Majka, Hein
Trener: E.Metzger

Bramka: Lupa 39 min.

Bilanse ligowe Stali z rywalem z Gliwic na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych wyglądają następująco: w ekstraklasie obie ekipy zmierzyły się 6 razy (1 zwycięstwo Stali, 1 remis, 4 porażki; bramki: 5-13), w 2. lidze rywalizowano 12 razy, w tym 1 mecz powtórzono z powodu błędu sędziego (4 zwycięstwa Stali, 3 remisy, 5 porażek, bramki: 15-17). W Pucharze Polski Stal zagrała z Piastem czterokrotnie (4 porażki, bramki: 1-7 /karne 3-4/).