
„Franz – Historia Franciszka Smudy” – premiera nowego serialu dokumentalnego CANAL+
Już 20 kwietnia w serwisie streamingowym CANAL+ zadebiutuje pierwszy odcinek nowego serialu dokumentalnego „Franz – Historia Franciszka Smudy” – sześcioczęściowej produkcji poświęconej jednej z najbardziej barwnych i wyrazistych postaci polskiej piłki nożnej przełomu wieków. Od dzieciństwa w śląskiej Lubomi, przez karierę piłkarską i emigrację, aż po trenerskie sukcesy m.in. z Widzewem Łódź, Lechem Poznań czy Wisłą Kraków. Nie zabraknie też przypomnienia czasów, w których, zmarły w sierpniu 2024 roku trener, prowadził reprezentację Polski m.in. podczas EURO 2012. Wspomnienia rodziny, przyjaciół, współpracowników i piłkarzy tworzą szczery portret człowieka, który całe życie poświęcił futbolowi.
Franciszek Smuda – trener, który prowadził reprezentację Polski, odnosił sukcesy z Widzewem Łódź, Lechem Poznań i Wisłą Kraków, przez dziesięciolecia budził emocje i nie pozostawiał nikogo obojętnym. Zmarł 18 sierpnia 2024 roku. Serial CANAL+ to pierwszy tak pełny portret „Franza” – człowieka o silnym charakterze, wyrazistym stylu, bogatym życiorysie i niepowtarzalnym podejściu do futbolu.
Twórcy produkcji zabierają widzów w podróż przez całe życie Smudy – od dzieciństwa w śląskiej Lubomi, przez trudne początki kariery piłkarskiej, emigrację do USA i Niemiec, aż po burzliwą i pełną sukcesów karierę trenerską. W serialu wypowiadają się jego najbliżsi: rodzeństwo, córka, szkolni koledzy, byli zawodnicy, dziennikarze oraz współpracownicy.
Pierwsze dwa odcinki – stworzone przez Roberta Sitnickiego, dziennikarza CANAL+ – mają bardziej osobisty i emocjonalny charakter. Ze względu na brak materiałów filmowych z tamtych czasów, opowieść została zbudowana głównie z rozmów, wspomnień i zdjęć z archiwum rodzinnego Smudów. W nagraniach udział wzięło blisko 30 osób – w tym m.in. brat Jan, siostra Krystyna i córka Franciszka Smudy – Sabina.
– „To historia pierwszych lat życia Franciszka Smudy – od dzieciństwa, przez młodość, aż po zakończenie kariery piłkarskiej. Opowiadają ją ci, którzy go znali najlepiej – rodzina, przyjaciele, dawni koledzy z boiska. To opowieść o człowieku ukształtowanym przez wartości, miejsce, z którego pochodził, i pasję do piłki. Chcieliśmy, by widz zobaczył „Franza” nie tylko jako trenera, ale przede wszystkim jako człowieka” – mówi Robert Sitnicki, reżyser dwóch pierwszych odcinków.
W premierowym odcinku wracamy do Lubomi – rodzinnej miejscowości głównego bohatera. Pokazujemy jego dom, szkołę, klub piłkarski, a także łąki, na których grał z kolegami. O dorastaniu Smudy opowiada jego brat Jan:
– „Wychowywała nas twardą ręką, wiedzieliśmy, co możemy, czego nie możemy” – mówi o matce.
Siostra Krystyna dodaje:
– „Rodzice nauczyli nas od najmłodszych lat pokory. A chowani byliśmy w duchu chrześcijańskim, katolickim. Nie było do pomyślenia, aby w niedzielę nie iść na mszę świętą”.
To właśnie wartości wyniesione z domu – religijność, upór, pedantyzm i konsekwencja – ukształtowały Smudę jako trenera.
O jego dziecięcej pasji do piłki wspomina szkolna koleżanka Krystyna Matuszek:
– „My po szkole do domu odrabiać lekcje, a on na boisko z kolegami”.
Karierę rozpoczął w Unii Racibórz, a później próbował sił w Odrze Wodzisław, Stali Mielec i Piaście Gliwice. Jak wspomina kolega Józef Siara:
– „Był wysoki, silny, twardy, ale piłkarsko był raczej surowym zawodnikiem”.
Drugi odcinek serialu koncentruje się na emigracyjnych losach Franza – najpierw w USA, potem w Niemczech. To tam zdobywał pierwsze trenerskie szlify, które później zaowocowały pracą m.in. w Turcji. Pojawiają się też bardzo osobiste wątki, m.in. dotyczące relacji z córką:
– „Mówiłam koleżankom, że też bym chciała mieć takiego tatę górnika, jakiego wy macie. Bo wracałby do domu” – mówi w serialu córka Sabina.
W tworzenie produkcji zaangażowanych było bezpośredniego czterech dziennikarzyCANAL+, będących jednocześnie reżyserami poszczególnych odcinków serii „Franz – Historia Franciszka Smudy”: wspomniany już Robert Sitnicki (1. i 2. odcinek), Jakub Jeleński (3. epizod), Cezary Olbrycht (4. i 5. odsłona) oraz Michał Kornacki (6. część wieńcząca całą historię). Przy tworzeniu serialu pomagali także Żelisław Żyżyński i Adam Stelmaszczyk.
Poszczególne epizody będą miały swoje premiery w sześć kolejnych niedziel w serwisie streamingowym CANAL+:
- 20 kwietnia – odcinek 1.
- 27 kwietnia – odcinek 2.
- 4 maja – odcinek 3.
- 11 maja – odcinek 4.
- 18 maja – odcinek 5
- 25 maja – odcinek 6.
Każda premiera będzie dotyczyć innego okresu życia głównego bohatera. Nie zabraknie wspomnień znaczących postaci ze wszystkich klubów, w których pracował trener Smuda. A tych zespołów było naprawdę sporo. W trakcie swojej pracy szkoleniowiec Franciszek Smuda prowadził wiele polskich zespołów:
- Stal Mielec(1993-95)
- Widzew Łódź(1995-98, 2002, 2003, 2004, 2017-18)
- Wisła Kraków (1998-99, 2001-02, 2013-15)
- Legia Warszawa (1999-01)
- Piotrcovia Piotrków Trybunalski (2003)
- Odra Wodzisław Śląski (2004-05)
- Lech Poznań(2006-09)
- Zagłębie Lubin (2009)
- Górnik Łęczna (2016-17 i 2018/19)
- Wieczysta Kraków (2021-22)
„Franz” pracował również jako szkoleniowiec zagranicą i to w trzech krajach, pełniąc różne funkcje w Niemczech, Turcji i na Cyprze. W jego bogatym CV znajdują się takie kluby jak:VfR Coburg, ASV Forth, Eintracht Süd Nürnberg, FC Herzogenaurach, Altay SK, Konyaspor, FV Wendelstein, Omonia Nikozja czy SSV Jahn Regensburg.
W latach 2009–2012 był selekcjonerem reprezentacji Polski, prowadząc drużynę narodową m.in. podczas EURO 2012, którego Polska była współgospodarzem.
Największe sukcesy Franciszka Smudy:
- Mistrzostwo Polski z Widzewem Łódź (1995/96, 1996/97)
- Mistrzostwo Polski z Wisłą Kraków (1998/99)
- Awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów z Widzewem Łódź (1996/97)
- Puchar Polski z Lechem Poznań (2008/09)
- Superpuchar Polski z Wisłą Kraków (2001)
- Trener Roku w plebiscycie „Piłki Nożnej” (1996, 1997, 1999, 2008)
- Osobowość Roku w plebiscycie „Piłki Nożnej” (2000)
Serial „Franz – Historia Franciszka Smudy” to poruszający, pełen emocji dokument o człowieku, który przez dekady kształtował polski futbol – jako piłkarz, trener i selekcjoner. To opowieść o pasji, wartościach i charakterze.
Zapraszamy na premierę nowej sportowej produkcji dokumentalnej już w wielkanocną niedzielę, 20 kwietnia – tylko w serwisie streamingowym CANAL+.