STAL SIĘ OBRONIŁA

Mecz na drugoligowym szczycie zakończył się remisem 1:1. Goście prowadzenie zdobyli w 62. minucie po golu Davida Kwieka, wyrównanie Biało-Niebieskim dał piętnaście minut później Andreja Prokić. Mimo nienajlepszej postawy Stal nie dała się pokonać na własnym terenie. Piłkarze z Solskiego prowadzą w tabeli (27 pkt), druga jest puławska Wisła (24), Radomiak jest trzeci (21). Za tydzień o punkty powalczymy w Tarnobrzegu!

Wideo (konferencja prasowa – Janusz Białek, trener Stali):

Wideo (konferencja prasowa – Jacek Magnuszewski, trener Radomiaka):

IMG_8524

Sobotni mecz zapowiadano jako pojedynek najlepszych ligowych strzelców Sebastiana Łętochy i Leândro. Rywalizacja ta zakończyła się niespodziewanie bardzo szybko. Już w 10. minucie „Łęti” padł na murawę, boisko opuścił w karetce pogotowia. Naszemu napastnikowi, z okazji 24. urodzin, życzymy dużo zdrowia i wielu bramek dla Stali. Brazylijski napastnik Radomiaka nie potrafił wykorzystać swej szansy i nie zdołał pokonać Tomasza Libery.

IMG_8465

Piłkarze z Mielca nie zrobili trenerowi Januszowi Białkowi prezentu w postaci wygranej. Nasz szkoleniowiec skończył właśnie w sobotę 60 lat – Sto Lat Panie Trenerze! Gratulujemy również pomocnikowi Stali Bartoszowi Papce, który wczoraj zmienił stan cywilny.

Pierwsza połowa w wykonaniu Stali nie powaliła na kolana. To Radomiak był bliższy otwarcia wyniku i trzeba uczciwie przyznać, że remis do przerwy był mocno szczęśliwy. Jako pierwszy sygnał do ataku gospodarzom dał Prokić, który w 3. minucie zakręcił w polu karnym obrońcami z Radomia, jednak jego strzał został zablokowany. Wydawać się mogło, że to Stal będzie dyktować warunki gry. Kiedy jednak z murawy zniesiono Łętochę gra mielczan się posypała. Spróbował to wykorzystać Radomiak. Przyjezdni długo grali piłką, próbowali też szybkich kontr, byli jednak mało kreatywni w polu karnym mielczan.

IMG_8567

Naprawdę ciekawie na boisku zrobiło się w ostatnim kwadransie pierwszej odsłony spotkania. W 33. minucie, po indywidualnej akcji, bliski szczęścia był szybki Prokić. Mimo asysty trzech rywali Serb zdołał mocno uderzyć z narożnika pola karnego. Futbolówka kierowana w okienko bramki Michała Kuli nie znalazła jednak drogi do bramki. Chwilę później świetną szansę stworzyli sobie Zieloni. Leândro idealnie dograł w pole karne do Kwieka, ten jednak z 12 metrów strzelał zbyt anemicznie, w dodatku wprost w dobrze ustawionego Liberę. Jeszcze lepszą szansę Kwiek miał dwie minuty później. Tym razem świetnie w pole karne dogrywał po ziemi Michał Chrabąszcz, Kwiekowi dał się minąć Sebastian Zalepa i napastnik gości znalazł się w idealnej sytuacji, by pokonać golkipera Stali. Strzelił jednak z 11 metrów nad poprzeczką, w czym duża zasługa Krystiana Getingera, który postarał się mocno utrudnić Kwiekowi oddanie celnego strzału.

IMG_8596

Najlepsza okazja na zdobycie gola miała miejsce w 43. minucie. Miał ją nie kto inny jak oczywiście Leândro. Atak pozycyjny zespołu z mazowieckiego zakończył się rajdem piłkarza z Brazylii, który minął Getingera, Michała Bierzałę i uderzył w długi róg mieleckiej bramki. Piłkarze Radomiaka widzieli już piłkę w siatce, jednak ostatecznie zatrzymała się ona na słupku! Chwilę później najlepszy strzelec w zespole Magnuszewskiego miał kolejną dobrą szansę. Sebastian Duda nieprzepisowo zatrzymał Włodzimierza Putona i arbiter zarządził rzut wolny dla gości. Piłkę, 22 metry przed bramką Libery, ustawił sobie lewonożny Leâdro. Uderzał jednak mocno niecelnie.

Tuż przed przerwą świetną akcję zbudowali Biało-Niebiescy. Atak w wykonaniu trójki Robert Sulewski, Jakub Żubrowski i Łukasz Żegleń zakończył się dobrą centrą tego ostatniego. Tam gdzie trzeba pojawił się Mateusz Cholewiak, który jednak fatalnie przestrzelił głową z najbliższej odległości.

IMG_8632

Druga część zaczęła się od zdecydowanego natarcia gospodarzy. Zdeterminowany, by otworzyć wynik był zwłaszcza Cholewiak. Skrzydłowy Stali przebiegł z piłką przy nodze pół boiska, finalnie piłka po jego uderzeniu z bardzo ostrego kąta wylądowała w okolicach spojenia słupka z poprzeczką bramki Kuli! W 51. minucie Cholewiak znów wystąpił w roli głównej. Próbował efektownie wykończyć akcję Getingera i Nowaka, jednak na posterunku był bramkarz Radomiaka. Jeszcze lepszą okazję Stal stworzyła kilka minut później. Nowak rozegrał krótko rzut rożny z Sulewskim, po czym boczny obrońca świetnie dograł w pole karne do Zalepy. Rosły stoper Stali uderzył jednak z 5 metrów nad poprzeczką. Mecz stał się bardziej emocjonujący niż w pierwszej części, w końcu doczekaliśmy się gola … dla Radomiaka.

IMG_8680

0:1 (62 min.): sędzia Marcin Szrek podyktował rzut wolny po faulu na Jakuba Żubrowskiego na Leândro. Dobre dośrodkowanie Bartosza Sulkowskiego wykorzystał Kwiek, który strzałem głową dał gościom prowadzenie.

IMG_8684

Tuż po stracie bramki Stalowcy rzucili się do ataku. Już minutę po tym, jak piłkę z bramki wyciągać musiał Libera, świetnie w pole karne gości wrzucił piłkę Nowak. Żegleń znalazł się tuż przed bramkarzem Radomiaka i z 10 metrów nie zdołał pokonać Kuli. Nie minęła minuta, gdy Cholewiak świetnie dograł po ziemi w pole bramkowe przyjezdnych, jednak ani Prokić ani Żegleń nie dali rady skutecznie zamknąć akcji. Poirytowany szkoleniowiec Stali zdecydował się na dwie zmiany. Na placu gry pojawili się Damian Bożek i Adrian Ślęzak. W końcu piłkarze z Solskiego dopięli swego.

IMG_8742

1:1 (77 min.): Stal rozgrywa atak pozycyjny, rezerwowy Ślęzak świetnie wrzucił piłkę w okolice pola karnego do Cholewiaka. „Cholewka” wygrał pojedynek biegowy z Jakubem Cieciurą, następnie próbował uderzać na bramkę Kuli. Strzał mieleckiego skrzydłowego zablokował Radosław Sylwestrzak, piłka trafiła na 11 metr do Nowaka, ten huknął wprost w nogi Chrabąszcza, „Nowy” próbował jeszcze poprawić, ostatecznie do piłki dopadł Prokić. Serb z 9 metrów uderzył lewą nogą, Kula był bliski by obronić jego uderzenie. Futbolówka ostatecznie znalazła drogę do bramki a to oznaczało bramkę wyrównującą. To było piąte trafienie „Prokiego” dla drużyny z Mielca.

Obie drużyny do końca walczyły o zwycięstwo. Zabrakło jednak skutecznego wykończenia. Twarda, ale nie brutalna, gra skutkowała kolejnymi żółtymi kartonikami. W 82. minucie Przemysław Śliwiński szarżował w mieleckim polu karnym, tam jednak świetną interwencją popisał się Zalepa. Rezerwowy Radomiaka padł na murawę, próbował wymusić rzut karny. Sędzia z Kielc nie dał się nabrać na wyczyn Śliwińskiego i ukarał go „żółtkiem”. Brawo dla Zalepy za czystą obronę i brawo dla prowadzącego zawody za prawidłową ocenę tej akcji.

Mecz zakończył się sprawiedliwym remisem 1:1. Choć po meczu lidera z trzecią drużyną spodziewać się można było więcej piłkarskiej jakości, to jednak najważniejsze jest to, że „Twierdza Mielec” jest wciąż niezdobyta!

Znicz Pruszków – Błękitni Stargard Szczeciński 0:0

W przyszłą sobotę Stal uda się na niedaleki wyjazd do Tarnobrzega. Początek meczu z Siarką o godzinie piętnastej.

FKS STAL MIELEC – RKS Radomiak Radom 1:1 (0:0)

Bramki: Prokić (77) – Kwiek (62 min.)

Stal: Libera – Sulewski, Bierzało, Zalepa, Getinger, Żegleń (71 Bożek), Duda ©, Żubrowski (72 Ślęzak), Nowak, Prokić, Łętocha (12 Cholewiak)

Radomiak: Kula – Cieciura, Sylwestrzak, Świdzikowski ©, Sulkowski, Uliczny (75 Wolski), Chrabąszcz, Puton, Brągiel, Leândro (74 Śliwiński), Kwiek

Sędziowali: Marcin Szrek (sędzia główny, Kielce), Andrzej Zbytniewski (sędzia asystent nr 1, Lublin) i  Maksym Stelmaszczyk (sędzia asystent nr 2, Kielce) oraz Michał Molenda (sędzia techniczny, Kielce)

Żółte kartki: Nowak, Ślęzak – Kwiek, Śliwiński, Świdzikowski

Widzów: 3 000