Podsumowanie 14.kolejki PKO BP Ekstraklasy

Piąty miesiąc meczowy sezonu 2021/2022 piłkarze PKO Bank Polski Ekstraklasy rozpoczęli 18 golami. Średnia bramkowa utrzymała się więc powyżej poziomu 2,7/mecz. Teraz przed nimi z kolei ostatnia przerwa reprezentacyjna w tym roku. Do gry w lidze wrócą 20 listopada.

Tak jak w ubiegłym tygodniu zwycięzcy nie udało się wyłonić w czterech z dziewięciu spotkań. W czterech pozostałych starciach zwycięstwa zostały odniesione różnicą jednego gola. Poza ten pułap wzniosła się jedynie PGE FKS Stal Mielec, która na wyjeździe pokonała Legię Warszawa 3:1. W ten sposób Wojskowi zostali samodzielnym liderem pod względem porażek (9 w 12 spotkaniach). Sytuacja dla mistrzów Polski staje się już naprawdę alarmująca. W związku z tym spadli bowiem nawet pod „kreskę”. Po tej serii spotkań wyprzedziły ją wszak jeszcze Bruk-Bet Termalica Nieciecza i Warta Poznań. Także samo porównanie średnich punktowych lokuje stołeczny zespół na przedostatnim miejscu. Od wprowadzenia obecnej punktacji, jeszcze się nie zdarzyło, by zespół z maksymalnie 9 punktami po 12 meczach w końcowej klasyfikacji finiszował powyżej 6. pozycji. Tylko trzykrotnie mieściły się one zaś w górnej połowie zestawienia (Ruch Chorzów 2000/2001, Lech Poznań 2015/2016 i Sokół Tychy 1995/1996).

Pozycję lidera utrzymał tymczasem już w jedenastej kolejce z rzędu Kolejorz. „Na widelcu” ma go jednak już Lechia Gdańsk. Obie drużyny przodują pod względem wygranych (po 8) i najmniejszej liczby porażek (po 1). Dzięki nim pierwszy raz od edycji 2012/2013 więcej niż jedna ekipa na tym etapie zmagań ma w dorobku maksymalnie pojedynczą przegraną (wtedy: Legia Warszawa i Górnik Zabrze). Od kampanii 2011/2012 nie było zaś przypadku, by przynajmniej dwie drużyny legitymowały się średnią punktową powyżej 2 (wtedy: Legia Warszawa i Śląsk Wrocław). Lech zachował przewodzenie dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu.

WYDARZENIA 14. KOLEJKI 2021/2022

• PIERWSZE PUNKTY BRUK-BETU TERMALICA NIECIECZA Z WISŁĄ PŁOCK NA WYJEŹDZIE W EKSTRAKLASIE
  • ADRIAN ŁYSZCZARZ (ŚLĄSK WROCŁAW) PIERWSZYM ZAWODNIKIEM, KTÓRY W TYM SEZONIE STRZELIŁ GOLE W 2 MECZACH Z RZĘDU PO WEJŚCIU Z ŁAWKI REZERWOWYCH
  • RADOMIAK RADOM USTANOWIŁ SWÓJ REKORD NAJDŁUŻSZEJ SERII ZWYCIĘSTW (3 MECZE)
  • WARTA POZNAŃ ZAKOŃCZYŁA SERIĘ 7 MECZÓW BEZ STRZELONEGO GOLA
  • LECHIA GDAŃSK BEZ PORAŻKI POD WODZĄ TOMASZA KACZMARKA (20/24 MOŻLIWE PUNKTY)
  • 12. MECZ Z RZĘDU LECHA POZNAŃ BEZ PORAŻKI Z GÓRNIKIEM ŁĘCZNA W EKSTRAKLASIE
  • 4. MECZ Z RZĘDU POGONI SZCZECIN BEZ STRATY GOLA Z RAKOWEM CZĘSTOCHOWA NA WYJEŹDZIE
  • 6. PORAŻKA Z RZĘDU LEGII WARSZAWA W EKSTRAKLASIE (NAJDŁUŻSZA SERIA TEGO KLUBU W XXI WIEKU)
  • PGE FKS STAL MIELEC PIERWSZY RAZ W TYM SEZONIE STRZELIŁA GOLA PO 75. MINUCIE GRY
  • 7. MECZ Z RZĘDU WISŁY KRAKÓW, W KTÓRYM GOLE STRZELIŁA TYLKO ZWYCIĘSKA DRUŻYNA

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Radomiak Radom dołączył kolejny skalp do klubowego rejestru rekordów. Po tym jak w zeszłym tygodniu ustanowił swoje nowe najlepsze osiągnięcie pod względem najdłuższej serii bez porażki (5 meczów), w tę sobotę nie tylko wyśrubował ten rezultat, ale też pobił historyczne dokonanie najbardziej okazałej passy zwycięstw w elicie. Zespół ten pierwszy raz zanotował komplet punktów aż w trzech spotkaniach w Ekstraklasie. To jednocześnie najlepszy wynik w tym momencie w lidze. Na dodatek radomianie awansowali jeszcze na 61. lokatę w tabeli wszech czasów. W następnej kolejce mogą jeszcze dorzucić do tego najdłuższą serię ze strzelonym golem (obecna: 6). Najdłuższą passę bez porażki posiada zaś niezmiennie Raków Częstochowa, który zdobywał punkty w jedenastu następujących po sobie spotkaniach. PGE FKS Stal Mielec z kolei pierwszy raz od edycji 1994/1995 w najwyższej polskiej lidze nie przegrała sześciu meczów z rzędu.

O jeden mecz od wyrównania swego rekordu najdłuższej serii ze strzelonym golem jest natomiast Wisła Płock, obecnie legitymująca się dwunastoma spotkaniami z rzędu. Niekorzystną passę siedmiu potyczek bez trafienia przerwała Warta Poznań. Przed nią w XXI wieku tak długo na trafienie czekała jedynie Pogoń Szczecin w edycji 2002/2003! Na przełamanie czeka z kolei Legia Warszawa. Wojskowi zanotowali porażki już w sześciu następujących po sobie meczach. W obecnym stuleciu jeszcze im się to nie przydarzyło.

Zwycięstwa gospodarzy: 3 (łącznie – 54 w sezonie)
Zwycięstwa gości: 2 (łącznie – 31)
Remisy: 4 (łącznie – 38)
Punkty gospodarze vs goście: 13-10
Liczba zawodników: 264
Pierwszy mecz w tym sezonie: 0 zawodników
Debiutanci: 0

Liczba goli: 18 (średnio – 2/mecz) | W całym sezonie: 334 (średnio – 2,72/mecz)
Strzały/strzały celne: 216/75 (34,7%)
Gol co: 12 strzałów (co 4,2 strzału celnego)
Gole oczekiwane: 24,76 (gole rzeczywiste: -6,76)
Największa różnica gole oczekiwane/rzeczywiste: PGE FKS Stal Mielec (+2,2) | Lech Poznań (-1,68)

Żółte kartki: 32
Czerwone kartki: 0
Spalone: 23
Rzuty rożne: 95
Karne (podyktowane/wykorzystane): 1/1

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Gol przeciwko Legii Warszawa w 11. kolejce był jak dotąd ostatnim w dorobku Mikaela Ishaka w elicie. Od tego czasu przebywał na boisku przez 297 minut i zdołał nawet osiągnąć współczynnik goli oczekiwanych 3,24, ale jego licznik rzeczywistych zdobyczy nie drgnął. W związku z tym po tej kolejce oddał prowadzenie w klasyfikacji strzeleckiej na rzecz Erika Exposito. Gracz Śląska Wrocław wraz z Ivanem Lopezem (Raków Częstochowa) i kolegą klubowym Szweda, Joao Amaralem, przewodzi odtąd również klasyfikacji kanadyjskiej (każdy po 11 punktów). Także na szczycie zestawienia asystentów zapanował triumwirat. Do Amarala i Frana Tudora (Raków) dołączył wszak jeszcze Krystian Getinger (PGE FKS Stal Mielec). Inny przedstawiciel zespołu z województwa podkarpackiego, Rafał Strączek, został zaś w minioną niedzielę autorem najdłuższej serii bez straty bramki w bieżącej edycji. Zakończyła się ona po 271 minutach czystego konta. Już po przerwie reprezentacyjnej może go jednak przebić Dante Stipica z Pogoni Szczecin (obecnie – 240 minut).

W sobotę stanęli przeciwko zawodnicy z największą liczbą występów w Ekstraklasie z obecnie zgłoszonych: Łukasz Trałka (Warta Poznań) i Tomasz Jodłowiec (Piast Gliwice). Łącznie ich dorobek zawiera aż 795 meczów. To największa liczba od 14 października 2017 roku, gdy mierzyli się ze sobą Łukasz Madej i Arkadiusz Głowacki (834 mecze). Obaj są nieco starsi od… trenera Warty Poznań – Adama Szały. W sobotę stał się on pierwszym szkoleniowcem w najwyższej polskiej lidze urodzonym już w latach 90. XX wieku. Przed 30. urodzinami przed nim jako ostatni pracował na tym szczeblu Piotr Pierścionek w edycji 2007/2008.

Najstarszy zawodnik: Leandro (Górnik Łęczna, 37 lat 312 dni)
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Leandro
Najmłodszy zawodnik: Oliwier Sławiński (KGHM Zagłębie Lubin, 16 lat 175 dni)
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Xavier Dziekoński (Jagiellonia Białystok, 18 lat 30 dni)
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Daniel Dziwniel (Górnik Łęczna, 43 dni)
Najstarszy strzelec gola: Janusz Gol (Górnik Łęczna, 35 lat 360 dni)
Najmłodszy strzelec gola: Maksymilian Sitek (PGE FKS Stal Mielec, 20 lat 338 dni)
Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Janusz Gol (Górnik Łęczna, 333 dni)
Najdłuższa seria ze strzelonym golem: Muris Mesanović (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – 3 mecze z rzędu
Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Dante Stipica (Pogoń Szczecin) – 240 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Muris Mesanović (Bruk-Bet Termalica Nieciecza), Filip Mladenović (Legia Warszawa) – po 6
Najwięcej podań: Bartosz Slisz (Legia Warszawa) – 115
Najwięcej podań przyjętych: Josue (Legia Warszawa) – 96
Najwięcej udanych dryblingów: Yaw Yeboah (Wisła Kraków) – 8
Najwięcej strzałów obronionych: Maciej Gostomski (Górnik Łęczna) – 8