Podsumowanie 16.kolejki PKO BP Ekstraklasy. Dominacja gospodarzy

Pierwszy raz od 19. kolejki sezonu 2019/2020 gospodarze wygrali aż siedem spotkań. Nie odnotowano za to żadnego remisu. Łącznie piłkarze strzelili 26 goli. Średnia bramkowa w całej edycji utrzymuje się dzięki temu powyżej poziomu 2,7/mecz.

W pokaźnym rejestrze triumfów gospodarzy znajdują się mi dwa spotkania rozstrzygnięte różnicą aż czterech bramek. Najpierw w starciu trzeciej i drugiej drużyny sezonu, Pogoń Szczecin pokonała aż 5:1 Lechię Gdańsk. Portowcy zdobyli więc 22 na 24 możliwe punkty na swoim terenie w tym sezonie. Ostatnią tak mocną ekipą po ośmiu rozegranych starciach u siebie była Legia Warszawa 2017/2018. Później w ich ślady poszedł Raków Częstochowa, rozprawiając się 4:0 z KGHM Zagłębiem Lubin. To ich najwyższe zwycięstwo w historii występów w Ekstraklasie!

Portowcy dzięki rozprawie z ekipą z Trójmiasta, zajęli ich miejsce na czele peletonu. Na czele wciąż bowiem – 14. kolejkę z rzędu – kroczy Lech Poznań. Po wygranej nad Wartą Poznań został pierwszą ekipą z maksymalnie 1 porażką po 16 kolejkach od Górnika Zabrze 2012/2013. Umocnił się też jako lider w golach strzelonych (31), straconych (8), zwycięstwach (10), czy spotkaniach bez straty bramki (9). W ten sposób doprowadził do sytuacji, w której ma najwięcej punktów zdobytych na tym etapie zmagań od Piasta Gliwice 2015/2016 (37). W drugim sezonie z rzędu zarazem dwie najlepsze ekipy mają średnią punktową przynajmniej 2/mecz. Osiem z dziewięciu triumfatorów tej kolejki plasuje się na miejscach od 1. do 9. Wyjątek stanowi Lechia Gdańsk. Z dolnej połowy tabeli wygrała tylko Legia Warszawa.

WYDARZENIA 16. KOLEJKI 2021/2022:

• PIĄTY MECZ PIASTA GLIWICE U SIEBIE Z BRUK-BETEM TERMALICA – PIĄTY BEZ PORAŻKI (4 ZWYCIĘSTWA, 1 REMIS)
  • RADOMIAK RADOM PIERWSZĄ DRUŻYNĄ W TYM SEZONIE Z PIĘCIOMA ZWYCIĘSTWAMI Z RZĘDU
  • LUKA ZAHOVIĆ (POGOŃ SZCZECIN) – 5 GOLI W 4 OSTATNICH MECZACH, W KTÓRYCH WYSTĄPIŁ
  • PIERWSZA PORAŻKA TOMASZA KACZMARKA JAKO TRENERA LECHII GDAŃSK W EKSTRAKLASIE (WCZEŚNIEJ: 9 MECZÓW Z RZĘDU BEZ PORAŻKI)
  • TRZY ASYSTY KAMILA GROSICKIEGO (POGOŃ SZCZECIN) Z LECHIĄ GDAŃSK
  • RAKÓW CZĘSTOCHOWA POBIŁ REKORD SWOJEGO NAJWYŻSZEGO ZWYCIĘSTWA W EKSTRAKLASIE
  • WISŁA PŁOCK USTANOWIŁA SWĄ REKORDOWĄ SERIĘ ZE STRZELONYM GOLEM W EKSTRAKLASIE (14. MECZ Z RZĘDU)
  • 6. CZYSTE KONTO FILIPA BEDNARKA (LECH POZNAŃ) NA 9 ROZEGRANYCH MECZÓW
  • KONIEC SERII 7 PORAŻEK LEGII WARSZAWA
  • PIERWSZA WYGRANA MARKA GOŁĘBIEWSKIEGO W EKSTRAKLASIE (ZARÓWNO JAKO PIŁKARZ, JAK I TRENER) – 10. MECZ

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Bardzo jaskrawo od duetu Bruk-Bet Termalica Nieciecza/Górnik Łęczna odcina się trzeci z beniaminków tego sezonu – Radomiak Radom. Zieloni mają łącznie aż 7 punktów więcej niż… zsumowany wynik dwójki pozostałych ekip, które awansowały do elity przed kilkoma miesiącami. To zasługa między innymi serii pięciu wygranych – najlepszej w historii tego klubu, a zarazem pierwszej w całej stawce ligowej w bieżących rozgrywkach. Zespół Dariusza Banasika oprócz tego po piątkowym zwycięstwie z Wisłą Kraków, wyśrubował też swe rekordowe passy meczów bez porażki i ze strzelonym golem (po 8 z rzędu) w Ekstraklasie. W ogóle obrodziło ustanawianiem nowych wyników z rodzaju „najdłuższych serii klubowych”. Swoje najlepsze osiągnięcie w kategorii najbardziej okazałej passy ze strzelonym golem w elicie ustanowiła bowiem jeszcze Wisła Płock, notując już 14. kolejne spotkanie z takim wyczynem.

Pierwszą porażkę po dziesięciu starciach ze zdobyczą punktową zanotowała Lechia Gdańsk. Z jej rąk prymat w tej kategorii także przejął Radomiak. Swoją rekordową serię przegranych przerwała natomiast – po siedmiu potyczkach bez powiększenia dorobku – Legia Warszawa. Dziś najdłużej na punkty czeka KGHM Zagłębie Lubin (3 mecze), na triumf natomiast – Górnik Łęczna (9 meczów).

Zwycięstwa gospodarzy: 7 (łącznie – 66 w sezonie)
Zwycięstwa gości: 2 (łącznie – 35)
Remisy: 0 (łącznie – 40)
Punkty gospodarze vs goście: 21-6
Liczba zawodników: 277
Młodzieżowcy: 47
Pierwszy mecz w tym sezonie: 5 zawodników
Debiutanci: 2 (Maciej Świdzikowski – ur. 09.09.1989 i Thabo Cele – ur. 15.01.1997, obaj Radomiak Radom)

Liczba goli: 26 (średnio – 2,89/mecz) | W całym sezonie: 387 (średnio – 2,74/mecz)
Strzały/strzały celne: 236/81 (34,3%)
Gol co: 9,1 strzału (co 3,1 strzału celnego)
Gole oczekiwane: 30,92 (gole rzeczywiste: -4,92)
Największa różnica gole oczekiwane/rzeczywiste: Raków Częstochowa (+1,49) | Wisła Kraków (-1,95)

Żółte kartki: 43
Czerwone kartki: 2
Spalone: 30
Rzuty rożne: 87
Karne (podyktowane/wykorzystane): 4/3

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Przed tą kolejką był samodzielny lider – teraz musi dzielić prymat z dwoma innymi graczami. Tak wygląda sytuacja na szczycie zestawienia najlepszych strzelców sezonu 2021/2022. Pod nieobecność Erika Exposito (nadmiar kartek) doskoczyli do niego bowiem Ivan Lopez (Raków Częstochowa) oraz Mikael Ishak (Lech Poznań). Pierwszy z nich zarazem dzięki swemu drugiemu dubletowi w bieżącej edycji zmagań odzyskał prowadzenie w klasyfikacji kanadyjskiej (13 punktów, średnio jeden co 80,5 minuty gry). Szwed natomiast jest posiadaczem największego rejestru spotkań z trafieniem w trwającej odsłonie (8). Z Polaków najskuteczniejsi są Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk) i Karol Angielski (Radomiak Radom). Obaj w tej kolejce trafili 7. raz od startu rozgrywek. Napastnik Zielonych ma nawet pięć goli w sześciu ostatnich spotkaniach. Warto też zwrócić uwagę na formę Luki Zahovicia z Pogoni Szczecin, który w czterech poprzednich meczach, w których zagrał zanotował już pięć goli i dwie asysty! Jego kolega klubowy, Kamil Grosicki, przeciwko Lechii Gdańsk zanotował natomiast aż trzy decydujące dogrania.

Z bramkarzy z kolei bardzo mocno Filip Majchrowicz przybliżył się do granicy 300 minut bez straty bramki. W tej edycji zmagań nikomu jeszcze nie udało się do niej dobrnąć, tymczasem golkiperowi z Radomia brakuje jeszcze jedenastu minut. Szósty raz „czyste konto” zanotował z kolei jego imiennik – Bednarek z Lecha Poznań. W zestawieniu z dziewięcioma starciami, w których wystąpił, wychodzi, że w tej edycji zmagań osiągnął skuteczność 66,7% z grą na „zero” z tyłu, a strzały przepuszcza raz na 263 minuty! Siódmy raz w swych dziesięciu ostatnich potyczkach (doliczając też poprzednią edycję zmagań) gola nie stracił natomiast weteran ligowych potyczek – Artur Boruc (Legia Warszawa).

Najstarszy zawodnik: Artur Boruc (Legia Warszawa, 41 lat 281 dni)
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Artur Boruc
Najmłodszy zawodnik: Dariusz Stalmach (Górnik Zabrze, 15 lat 354 dni)
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin, 18 lat 42 dni)
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Miłosz Matysik (294 dni)
Najstarszy strzelec gola: Lukas Podolski (Górnik Zabrze, 36 lat 176 dni)
Najmłodszy strzelec gola: Mateusz Praszelik (Śląsk Wrocław, 21 lat 62 dni)
Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Damian Dąbrowski (Pogoń Szczecin, 4 lata 203 dni)
Najdłuższa seria ze strzelonym golem: Lukas Podolski (Górnik Zabrze), Luka Zahović, Michał Kucharczyk (obaj Pogoń Szczecin), Karol Angielski – wszyscy po 2 kolejki z rzędu
Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Filip Majchrowicz (Radomiak Radom) – 289 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Mateusz Praszelik (Śląsk Wrocław) – 7
Najwięcej podań: Achraf El Mahdioui (Wisła Kraków) – 97
Najwięcej podań przyjętych: Mateusz Szwoch (Wisła Płock) – 81
Najwięcej udanych dryblingów: Maksymilian Sitek (PGE FKS Stal Mielec) – 10
Najwięcej strzałów obronionych: Krzysztof Kamiński (Wisła Płock) – 5