Zamknij

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać…na Roztocze

Roztocze to region położony we wschodniej Polsce, leżący na terenie województw podkarpackiego i lubelskiego. Region ten słynie ze swoich walorów krajobrazowych. Posiada również bardzo ciekawą tradycję i bogatą historię. To wszystko sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie swojego wolnego czasu. Można tu robić właściwie wszystko.

Na Roztoczu nie brakuje pięknych szlaków turystycznych i doskonałych warunków do aktywnego spędzania wolnego czasu. Znajdziemy tu również wiele miejscowości, w których można spokojnie wypocząć i zobaczyć ciekawe atrakcje.

Skąd właściwie wzięło się Roztocze w tym miejscu i co powoduje, że jest takie oryginalne? Geneza powstania jest podobna do słynniejszej Jury Krakowsko-Częstochowskiej, zresztą pas wyżyny biegnie podobnie. Jednak nie uświadczymy tu wapiennych skał i jaskiń, gdyż te utwory są dużo bardziej przykryte kołderką żyznych ilastych i lessowych gleb. Poza tym w podłożu Roztocza oprócz wapieni występują też kredy i margle. Na Roztoczu Wschodnim, znanym z kamiennych, białych krzyży, porozrzucanych po kolorowych polach kiedyś działali najsłynniejsi w Polsce kamieniarze. Głównie Rusini. Podczas jednego ze zlodowaceń (konkretnie Odry) lądolód otoczył wyżynę a nie przykrył jej. To też przyczyniło się do specyficznego klimatu potem. I tak jest do dziś.

Roztocze dzieli się na trzy części:

  • Zachodnie, ciągnące się aż po Kraśnik i łagodnie spływające w okolice Małopolskiego Przełomu Wisły,
  • Środkowe, najcenniejsze krajobrazowo, z Parkiem Narodowym i najsłynniejszymi zabytkami,
  • Wschodnie(zwane też Południowym) zahaczające o województwo podkarpackie. Najbardziej dzikie i odmienne kulturowo.

Obszar ten ciągnie się dalej, przekracza granicę z Ukrainą i kieruje się aż do Lwowa. Tak, Lwów też leży na Roztoczu i co ciekawe właśnie tam znajduje się jego najwyższy szczyt: Wysoki Zamek (410 metrów n.p.m.).

Na czym polega fenomen tego regionu, o którym nikt nie ośmiela się powiedzieć złego słowa? Może dlatego, że kumuluje w sobie wszystkie najlepsze cechy krainy, do której chce się uciec, zresetować, poczuć czaru dawnej Polski, która zanika.

A więc dlaczego warto wybrać się na Roztocze?

1. Dla widoków

Faliste pola i lessowe wąwozy to obrazek, który zapadnie nam w pamięci, kiedy będziemy podążać polnymi drogami z rozpościerającym się malowniczym widokiem. Chłodny oddech ziemi poczujemy przemierzając szlaki i ścieżki turystyczne, wspinając się na Monastyr czy poszukując tajemniczej Świątyni Słońca. A pośród pól drewniane ambony, z których możemy ustrzelić całkiem niezłe widoki!

Roztocze. Dahany.
Fot. Tomasz Michalski

2. Dla cienia drzew

Roztocze to szum drzew, kiedy w ich cieniu podążasz leśnymi duktami. Spomiędzy liściastych koron, do nozdrzy wdziera się raz po raz zapach lipy. Wiekowe graby przyciągają uwagę, a buki i jodły splatają się w jeden organizm. W borach jodłowych skrywają się małe wioski, do których wcale nie łatwo, ale warto trafić. Pomiędzy sosnami zaś szumią bystre potoki, które stają się ukojeniem dla zmęczonego ciała.

Fot. Tomasz Mielnik

3. Dla szumów

Szum drzew stanowi delikatne tło dla szumów rzek, które na Roztoczu przybrały charakter górskich potoków. Dorzecza Bugu i Wieprza po stronie północnej oraz Sanu i Dniestru po stronie południowej tworzą biegnący grzbietem Roztocza dział wodny. Wartki nurt wód i progi skalne w przełomach rzek ukrasiły roztoczański krajobraz dając jednocześnie ukojenie odbierane przez zmysł słuchu. Najpopularniejsze szumy to te na rzece Tanew popularnie nazywane Szumami na Tanwi.

Fot. Tomasz Mielnik