Zamknij

Beskid Niski – lecznicze wody i zielone szlaki w dawnej krainie Łemków

Jednym z powodów, dla których warto odwiedzić Beskid Niski są drewniane cerkwie. Malowniczo położone świątynie z baniastymi kopułami to charakterystyczny element beskidzkiego krajobrazu. Wędrując po dawnej krainie Łemków trafić można na prawdziwe architektoniczne perełki. Te, które przetrwały do dzisiejszych czasów, są świadectwem dawnej wielokulturowości naszego regionu i świadczą o niebywałym kunszcie budowniczych.

Kopuły cerkwi prawosławnych i unickich mają swoją symbolikę. Każda część cerkwi zakończona jest osobną banią, która symbolizuje niebo, Boga, świętych i świat anielski. Na każdej bani umieszczony jest krzyż, znak oddawania chwały Jezusowi Chrystusowi.

Swoje symboliczne znaczenia ma także liczba bani na cerkwi:

  • 1 kopuła jest symbolem jedynego Boga,
  • 2 kopuły symbolem dwóch natur Jezusa Chrystusa
  • 3 kopuły oznaką Trójcy Świętej,
  • 5 kopuł symbolizuje Jezusa Chrystusa i czterech ewangelistów.

Nie ma brzydkich cerkwi, jednak niektóre z nich, może z racji lokalizacji w urokliwych miejscach lub posiadanego ikonostasu, są szczególnie ulubionymi miejscami odwiedzanymi przez turystów. Świątynie drewniane zajmują w tym rankingu najwyższe pozycje. Część z nich ujęta została na Szlaku Architektury Drewnianej, na który składa się 9 tras o łącznej długości 1202 km, prowadzących do 127 obiektów znajdujących się w granicach województwa podkarpackiego.

Artykuł Podkarpackie.eu. Więcej o kameralnym i klimatycznym Beskidzie Niskim: https://podkarpackie.eu/turystyka/beskid-niski/

Fot. Michał Bosek