Po pięciu latach nastąpił jednak pierwszy spadek, lecz po kolejnych czterech latach piłkarze pod wodzą trenera Władysława Żmudy awansowali na najwyższy poziom rozgrywkowy. Ważny w historii Śląska jest sezon 1975/76, finał tamtego Pucharu Polski już na zawsze w kronikach historycznych połączył zespół z Wrocławia z naszą Stalą Mielec. Wtedy to właśnie piłkarze Stali i Śląska zmierzyli się przeciwko sobie, niestety dla nas, lepsi okazali się piłkarze z Wrocławia. Był to pierwszy historyczny sukces Wojskowych. Już rok później zawodnicy WKS-u mieli kolejny wielki powód do świętowania, Mistrzem Polski w sezonie 1976/77 został właśnie Śląsk Wrocław. Kolejne lata nie były już tak obdarzone w trofea, jednak nadal mocno udane ze względu na zajmowane przez Śląska miejsca w tabeli ligowej. Mowa tu choćby o dwóch wice mistrzostwach, a także dwóch czwartych miejscach. Kolejny duży sukces przyszedł w sezonie 1986/87, to wtedy wrocławianom po raz drugi udało się sięgnąć po Puchar Polski, w finałowym meczu pokonali GKS Katowice. Kolejne lata nie były już tak udane i tak jak wiele innych klubów, tak samo Śląska dopadł kryzys, po 20 latach gry na najwyższym poziomie rozgrywkowym, Śląsk spadł z ligi. Wiele następnych lat było bardzo mocno sinusoidalne, awans-spadek-awans-spadek. Doszło nawet do spadku na trzeci poziom rozgrywkowy w kraju. Śląsk wrócił na najwyższy szczebel w sezonie 2007/08 pod wodzą Ryszarda Tarasiewicza. Następny sezon był udany, zakończony wysokim szóstym miejscem, oraz zdobyciem Pucharu Ekstraklasy.
Po kilku kolejnych latach konkretnie w sezonie 2011/12 już pod wodzą znanego trenera — Oresta Lenczyka-klub z województwa dolnośląskiego sięgnął po drugi w historii tytuł Mistrza Polski. W następnym sezonie sięgnięto jeszcze po Superpuchar Polski i na ten moment jest to ostatnie trofeum zdobyte przez piłkarzy Śląska Wrocław. To samo trofeum, o czym jeszcze warto wspomnieć, zostało przez piłkarzy Wojskowych zdobyte również w sezonie 87/88. Historia Śląska składa się także oczywiście ze spotkań na arenie międzynarodowej. Składają się na to spotkania w ramach Pucharu UEFA, Pucharów Zdobywców Pucharów, Pucharu Europy, Ligi Europy (kwalifikacje), Ligi Mistrzów (kwalifikacje) oraz Ligi Konferencji Europy (kwalifikacje). Mowa tu choćby o spotkaniach z Belgijskim Royaltem Antwerp (3:2 dla Śląska), Angielskim Liverpoolem (1-5 dla Liverpoolu), Włoskim Napoli (0:2 dla Napoli), Hiszpańskim Realem Sociedad (0:2 dla Sociedad). Łącznie 56 spotkań, 20 wygranych i 36 przegranych.
Obecnie Śląsk prowadzony jest przez trenera Ivana Djurdjevicia, który od początku tego sezonu próbuje na nowo ułożyć Śląsk Wrocław. Najjaśniejszymi gwiazdami w składzie bezapelacyjnie jest John Yeboah oraz Erik Exposito. Szymon Markulis