Zamknij

Historia rywala- Śląsk Wrocław

Za datę powstania dzisiejszego Śląska Wrocław uznaje się 1947 r. Zostały wtedy połączone dwa kluby, Pionier i Podchorążak. De facto za faktyczną datę powstania niektórzy uznają jednak inną datę, konkretnie 18 marca 1946 r. To data założenia Pioniera. Pierwszy sezon na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce, poprzedzony został ośmioma laty gry na poziomie drugiej ligi. Śląsk do obecnej Ekstraklasy awansował pod wodzą trenera Władysława Giergiela.

Po pięciu latach nastąpił jednak pierwszy spadek, lecz po kolejnych czterech latach piłkarze pod wodzą trenera Władysława Żmudy awansowali na najwyższy poziom rozgrywkowy. Ważny w historii Śląska jest sezon 1975/76, finał tamtego Pucharu Polski już na zawsze w kronikach historycznych połączył zespół z Wrocławia z naszą Stalą Mielec. Wtedy to właśnie piłkarze Stali i Śląska zmierzyli się przeciwko sobie, niestety dla nas, lepsi okazali się piłkarze z Wrocławia. Był to pierwszy historyczny sukces Wojskowych. Już rok później zawodnicy WKS-u mieli kolejny wielki powód do świętowania, Mistrzem Polski w sezonie 1976/77 został właśnie Śląsk Wrocław. Kolejne lata nie były już tak obdarzone w trofea, jednak nadal mocno udane ze względu na zajmowane przez Śląska miejsca w tabeli ligowej. Mowa tu choćby o dwóch wice mistrzostwach, a także dwóch czwartych miejscach. Kolejny duży sukces przyszedł w sezonie 1986/87, to wtedy wrocławianom po raz drugi udało się sięgnąć po Puchar Polski, w finałowym meczu pokonali GKS Katowice. Kolejne lata nie były już tak udane i tak jak wiele innych klubów, tak samo Śląska dopadł kryzys, po 20 latach gry na najwyższym poziomie rozgrywkowym, Śląsk spadł z ligi. Wiele następnych lat było bardzo mocno sinusoidalne, awans-spadek-awans-spadek. Doszło nawet do spadku na trzeci poziom rozgrywkowy w kraju. Śląsk wrócił na najwyższy szczebel w sezonie 2007/08 pod wodzą Ryszarda Tarasiewicza. Następny sezon był udany, zakończony wysokim szóstym miejscem, oraz zdobyciem Pucharu Ekstraklasy.

Po kilku kolejnych latach konkretnie w sezonie 2011/12 już pod wodzą znanego trenera — Oresta Lenczyka-klub z województwa dolnośląskiego sięgnął po drugi w historii tytuł Mistrza Polski. W następnym sezonie sięgnięto jeszcze po Superpuchar Polski i na ten moment jest to ostatnie trofeum zdobyte przez piłkarzy Śląska Wrocław. To samo trofeum, o czym jeszcze warto wspomnieć, zostało przez piłkarzy Wojskowych zdobyte również w sezonie 87/88. Historia Śląska składa się także oczywiście ze spotkań na arenie międzynarodowej. Składają się na to spotkania w ramach Pucharu UEFA, Pucharów Zdobywców Pucharów, Pucharu Europy, Ligi Europy (kwalifikacje), Ligi Mistrzów (kwalifikacje) oraz Ligi Konferencji Europy (kwalifikacje). Mowa tu choćby o spotkaniach z Belgijskim Royaltem Antwerp (3:2 dla Śląska), Angielskim Liverpoolem (1-5 dla Liverpoolu), Włoskim Napoli (0:2 dla Napoli), Hiszpańskim Realem Sociedad (0:2 dla Sociedad). Łącznie 56 spotkań, 20 wygranych i 36 przegranych.

Obecnie Śląsk prowadzony jest przez trenera Ivana Djurdjevicia, który od początku tego sezonu próbuje na nowo ułożyć Śląsk Wrocław. Najjaśniejszymi gwiazdami w składzie bezapelacyjnie jest John Yeboah oraz Erik Exposito. Szymon Markulis