Zamknij

Korona Kielce – o rywalu

Korona Kielce to klub, który powstał 10 lipca 1973 roku wskutek połączenia dwóch innych kieleckich klubów – SHL oraz Iskry Kielce. Nazwa “Korona” została wybrana z pośród kilku innych propozycji w drodze konkursu. W herbie natomiast umieszczona została korona znajdująca się także w herbie miasta. Pierwszym prezesem nowo powstałego klubu został Ryszard Bajer, natomiast trenerem Zbigniew Pawlak.

Miesiąc po założeniu klubu Korona przystąpiła do rozgrywek w Kieleckiej Lidze Okręgowej. Pierwszy w historii mecz rozegrali 5 sierpnia 1973 roku. Koroniarze zagrali przeciwko drużynie Sparty Kazimierza Wielka, mecz zakończył się wynikiem 3:0 dla Korony. Swój debiutancki sezon ekipa z województwa świętokrzyskiego zakończyła ostatecznie na czwartym miejscu w tabeli, co nie dało awansu do wyższej klasy rozgrywkowej.

Jednakże co nie udało się w ubiegłym sezonie udało się już w następnym, gdyż w roku 1975 Korona awansowała do ll Ligi. Pierwszy sezon na drugoligowych boiskach zakończył się jednak natychmiastowym spadkiem, po zajęciu 15. miejsca w tabeli. Następny awans do ll Ligi udało się wywalczyć 5 lat później, pod wodzą trenera Antoniego Hermanowicza. Od tamtej pory koroniarze nie spadli z ligi przez następnych 5 sezonów.

Pomimo wielu starań polegających na różnych zmianach trenerów czy piłkarzy, nie udało się jednak awansować wyżej na najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce i ostatecznie zespół spadł z powrotem do lll Ligi. Przez następne sezony zespół balansował między ll a lll Ligą, aby ostatecznie w sezonie 2004/05 po raz pierwszy awansować na poziom l Ligi (wówczas Ekstraklasa, najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce).

W 2002 roku do klubu wszedł nowy sponsor, kielecka firma Kolporter S.A, która znacząco pomogła drużynie w upragnionym od lat awansie.

W swoim debiutanckim sezonie na poziomie l Ligi, Korona zajęła bardzo wysokie, bo aż 5 miejsce. Zespołowi do zdobycia czegoś więcej zabrakło jednak doświadczenia na tym poziomie w najważniejszych momentach. Jedną z rewelacji owego sezonu był napastnik zespołu z Kielc, Grzegorz Piechna, który z 21 golami na koncie został najlepszym strzelcem rozgrywek.

Następny sezon dla kielczan był równie udany, gdyż zespół najpierw prowadzony przez trenera, który zrobił z klubem awans czyli Ryszardem Wieczorkiem, a potem po zmianie szkoleniowca, Arkadiuszem Kaliszanem zajął na koniec 7 miejsce i dotarł do finału PP, w którym uległ jednak Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski.

W kolejnym sezonie na światło dzienne wyszły informację związane z korupcją, w sezonie 2003/04, gdy drużynę prowadził Dariusz Wdowczyk. Wraz z nim w ustawianiu meczów uczestniczyło także 23 piłkarzy, asystent, a także kierownik klubu. Skutkiem tych działań dla Korony Kielce było zdegradowanie w sezonie 2007/08 o jeden poziom rozgrywkowy niżej, kara finansowa, a także odejście najbardziej znaczącego sponsora, firmy Kolporter na czele z Krzysztofem Klickim. Biznesmen za symboliczną złotówkę sprzedał klub miastu.

Po degradacji, zespół przez jakiś czas prowadził dobrze wszystkim w Mielcu znany Trener – Włodzimierz Gąsior, w maju 2009 roku został jednak zastąpiony przez Marka Motykę, który ostatecznie wprowadził Koronę z powrotem do Ekstraklasy.

Od tamtej pory przez następnych 11 sezonów drużyna z województwa świętokrzyskiego nie spadła z ligi. Największymi sukcesami w tamtych latach było dwukrotne zajęcie 5 miejsca przez kielecki klub. Pierwszy raz w sezonie 2011/12 dokonał tego wraz z zespołem obecny trener Korony, a także były trener Stali Mielec, Leszek Ojrzyński. Natomiast za drugim razem w sezonie 2016/17 dokonał tego trener Maciej Bartoszek. Inne istotne wydarzenie wiążące się z trenerem Bartoszkiem to spadek Korony w sezonie 2019/20. Z Trenerem Ojrzyńskim Korona powróciła do Ekstraklasy w sezonie 2021/22. Od obecnego sezonu zatem Koronę Kielce ponownie możemy oglądać na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce.