Pierwszym prezesem nowo powstałego klubu został Ryszard Bajer, natomiast trenerem Zbigniew Pawlak. Miesiąc po założeniu klubu, Korona przystąpiła do rozgrywek w Kieleckiej Lidze Okręgowej. Pierwszy w historii mecz przypadł na 5 sierpnia 1973 r. Koroniarze rozegrali spotkanie drużynie Sparty Kazimierza Wielka, mecz zakończył się wynikiem 3:0 dla Korony. W roku 1975 Korona awansowała do ll Ligi. Pierwszy sezon na drugoligowych boiskach zakończył się jednak natychmiastowym spadkiem po zajęciu 15. miejsca w tabeli. Kolejny awans do ll Ligi udało się wywalczyć 5 lat później pod wodzą trenera Antoniego Hermanowicza. Od tamtej pory koroniarze nie spadli z ligi przez następnych 5 sezonów. Pomimo wielu starań polegających na różnych zmianach trenerów czy piłkarzy, nie udało się jednak awansować wyżej na najwyższy poziom rozgrywkowy w Polsce, ostatecznie zespół spadł z powrotem do lll Ligi.
Przez następne sezony zespół balansował między ll a lll Ligą, aby ostatecznie w sezonie 2004/05 po raz pierwszy awansować na poziom l Ligi (wtedy Ekstraklasa). Ważnym wątkiem jest również to, że w 2002 roku do klubu wszedł nowy sponsor, kielecka firma Kolporter S.A, która znacząco pomogła drużynie w upragnionym od lat awansie. W swoim debiutanckim sezonie na poziomie l Ligi, Korona zajęła bardzo wysokie 5 miejsce. Jedną z rewelacji tego sezonu był napastnik zespołu z Kielc, Grzegorz Piechna, strzelił 21 goli i został najlepszym strzelcem rozgrywek. Następny sezon dla Korony był równie udany, gdyż zespół najpierw prowadzony przez trenera, który zrobił z klubem awans, czyli Ryszardem Wieczorkiem, a potem po zmianie szkoleniowca na Arkadiusza Kaliszana, zajął na koniec 7 miejsce i dotarł do finału Pucharu Polski, w którym uległ jednak Dyskoboli Grodzisk Wielkopolski.
W sezonie 2007/2008 Korony Kielce została zdegradowana o jeden poziom rozgrywkowy niżej. Po degradacji zespół przez jakiś czas prowadził dobrze wszystkim w Mielcu znany, trener Włodzimierz Gąsior, w maju 2009 został jednak zastąpiony przez Marka Motykę, który ostatecznie wprowadził Koronę z powrotem do Ekstraklasy. Od tamtej pory przez następnych 11 sezonów drużyna z województwa świętokrzyskiego nie spadła z ligi. Największymi sukcesami w tamtych latach było dwukrotne zajęcie 5 miejsca przez kielecki klub. Pierwszy raz w sezonie 2011/12 dokonał tego wraz z zespołem były trener Stali Mielec, Leszek Ojrzyński. Natomiast za drugim razem w sezonie 2016/17 dokonał tego trener Maciej Bartoszek. Inne istotne wydarzenie wiążące się z trenerem Bartoszkiem, to spadek Korony w sezonie 2019/20.
Z trenerem Ojrzyńskim również wiąże się inne ważne wydarzenie, a jest nim powrót Korony do Ekstraklasy w sezonie 2021/22. Od obecnego sezonu zatem Koronę Kielce ponownie możemy oglądać na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Obecnie Korona prowadzona przez Kamila Kuzere notuje w rundzie wiosennej bilans 6:4:4. To wyprowadziło ich ze strefy spadkowej. Obecnie zajmują 14 pozycję w tabeli.