Swój debiutancki mecz drużyna ówczesnej Zawiszy Lubin rozegrała dokładnie 5 maja 1946 r. Naprzeciw stanęła drużyna Milicyjnego Klubu Sportowego Zgorzelec. Dwutysięczna publika zgromadzona wtedy w Lubinie, fetować mogło pierwsze historyczne zwycięstwo klubu. Kolejną ważną datą w historii klubu jest rok 1966, kiedy to na walnym zgromadzeniu uchwalono zmianę nazwy klubu. Nazwę KS Górnik Lubin, zastępuje nazwa Międzyzakładowy Klub Sportowy Zagłębie Lubin. Na swój debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce fani miedziowych czekać musiel,i aż do roku 1985. Wtedy to dokładnie 27 lipca, na nowo otwartym stadionie w Lubinie, Zagłębie podjęło drużynę GKS-u Katowice. Wynik otworzył i jak się później okazało, rónież zamknął napastnik Zagłębia, Eugeniusz Ptak. Zagłębie Lubin w swoim debiucie w 1 Lidze (wtedy Ekstraklasa) wygrało 1:0.
Kolejne lata były przeplatane awansami i spadkami, na stałe do 1 Ligi Zagłębie wróciło na początku lat 90. Do największych sukcesów w historii klubu zaliczyć można dwa Mistrzostwa Polski zdobyte kolejno w sezonach 1990/91 i 2006/07. Wspomnieć należy również o zdobyciu Superpucharu Polski w sezonie 2006/07. Miedziowi dzięki dobrej postawie w lidze w latach 90, grali dość często w Europejskich Pucharach. W sezonie 1995/96 dzięki zajęciu czwartego miejsca sezon wcześniej do Lubina zawitał wtedy wielki AC Milan z takimi nazwiskami jak Roberto Baggio czy Paolo Maldini. Jak można było się spodziewać Zagłębie Lubin, nie dało rady Rossonerim i ostatecznie przegrało aż 8:1. Poza meczami z klubem z Mediolanu Lubinianie rywalizowali także choćby z Dinamo Mińsk, Broendby czy choćby Steaua Bukareszt. Łącznie w Europie Zagłębie zagrało aż 32 spotkania.
Obecnie Miedziowi to drużyna prowadzona przez bardzo uznanego trenera, Waldemara Fornalika, który przejął dowodzenie po Piotrze Stokowcu na początku tej rundy. Jego cel był prosty, utrzymać zespół w PKO BP Ekstraklasie. Można powiedzieć, że jak na razie nowy trener dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków, udało mu się poprawić grę Zagłębia, co przełożyło się na wyniki. Na ten moment po 15 rozegranych spotkaniach, trener Fornalik wygrał 7, zremisował 3 i przegrał 5. Najbardziej niebezpieczny klub z Lubina jest w szybkich atakach i na to należy zwrócić szczególną uwagę. Jeśli chodzi o piłkarzy to największe wrażenie robić może choćby Łukasz Łakomy czy Tomasz Pieńko. Pierwszy jest świetnym jak na warunki naszej ligi pomocnikiem technikę i posiadającym dobry przegląd pola, drugi zaś to wschodząca gwiazda naszej ligi, imponuje szybkością i swoim niebanalnym dryblingiem.
Ostatnie trzy mecze to trzy zwycięstwa miedziowych. Zdecydowanie są na fali, to powoduje, że najbliższe starcie może być wyjątkowo ciekawe!
Tekst: Szymon Markulis