Podsumowanie 15.kolejki PKO BP Ekstraklasy. Kanonada przy Solskiego 1

Aż piętnaście drużyn w tej kolejce strzelało gole. Średnio w jednym meczu w tej serii spotkań wpadały trzy bramki. Za cały sezon współczynnik ten wynosi zaś 2,73 trafienia na spotkanie.

W siedmiu pierwszych spotkaniach tej kolejki tylko Piastowi Gliwice nie udało się zdobyć żadnej bramki. Na jego drodze stanął Lech Poznań. Kolejorz dzięki skromnej wygranej 1:0 zanotował ósme czyste konto w sezonie (najwięcej) i odzyskał samodzielne przodownictwo pod względem liczby zdobytych punktów w lidze. Jest on pierwszą drużyną, która uzyskała przynajmniej 32 punkty na tym etapie rozgrywek od Piasta Gliwice 2015/2016. Dotrzymująca mu dotąd kroku Lechia Gdańsk, w sobotę zremisowała z PGE FKS Stalą Mielec. Obie drużyny mają jednak nadal zaledwie po jednej porażce. Ostatni raz więcej niż jeden zespół legitymował się takim wynikiem w edycji… 1999/2000 (Ruch Chorzów i Legia Warszawa)!

Na odległość jednej wygranej od lidera jest ponadto Pogoń Szczecin. Portowcy ufortyfikowali dodatkowo swą twierdzę. Na własnym stadionie zdobyli 19 z 21 możliwych punktów. Poprzednią ekipą z takim rezultatem w stawce była Legia Warszawa 2017/2018.

Dziś Wojskowi są na zupełnie przeciwnym biegunie. Mają oni najwięcej porażek w stawce. Jako pierwsi dobrnęli już do dwucyfrowego pułapu przegranych. Po trzynastu rozegranych meczach (Legia Warszawa ma dwa zaległe spotkania) zdarzyło się to poprzednio Zawiszy Bydgoszcz w edycji 2014/2015! Od wprowadzenia obecnej punktacji jeszcze nikomu nie udało się z 9 punktów na tym etapie zmagań przebić progu 7. pozycji w klasyfikacji końcowej.

WYDARZENIA 15. KOLEJKI 2021/2022:

• PIERWSZA WYJAZDOWA WYGRANA I PIERWSZE WYJAZDOWE PUNKTY WISŁY PŁOCK W TYM SEZONIE
  • 4 GOLE PO STRZAŁACH SPOZA POLA KARNEGO W MECZU PGE FKS STALI MIELEC Z LECHIĄ GDAŃSK
  • DRUGI MECZ Z RZĘDU Z DUBLETEM MARCO TERRAZZINO (LECHIA GDAŃSK)

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Legii Warszawa zabrakło zaledwie kilkudziesięciu sekund do przełamania swojej passy bez punktów. Zawodnicy Marka Gołębiewskiego przegrywali po I połowie 0:2, ale na początku drugiej części gry zdołali w błyskawicznym tempie wyrównać. Cóż z tego, skoro ostatni cios zadał Górnik Zabrze. W rezultacie przypieczętował siódmą porażkę z rzędu Wojskowych. To wyrównanie ich najdłuższej serii pod tym względem w Ekstraklasie. Poprzednio taka niechlubna passa zdarzyła się im… w 1936 roku! Jeszcze nigdy dotąd urzędujący mistrz nie mierzył się z tak długim czasem oczekiwania na pełną pulę. Do tego sezonu najgorszy wynik był udziałem Ruchu Chorzów 1989/1990 i Lecha Poznań 2015/2016 (po 5 z rzędu).

Inny wyrównany rekord klubowy w tej kolejce miał już ze wszech miar bardziej pozytywny wymiar. To Wisła Płock w trzynastym spotkaniu z rzędu trafiła do bramki przeciwników. Jedyny raz udało jej się to w sezonie 2017/2018. W ostatnim listopadowym starciu będzie mogła jeszcze przebić ten rezultat. „Hat-trick” ustrzelił z kolei Radomiak Radom. Wyśrubował on swoje rekordy najdłuższych serii zwycięstw (4 z rzędu), meczów bez porażki (7), ustanowił zaś nowy najlepszy wynik w kolejnych spotkaniach ze strzelonym golem (7). Dobiegła końca natomiast passa 11 spotkań ze zdobyczą punktową Rakowa Częstochowa. Była ona do tej pory najbardziej okazała w stawce. Z rąk ekipy spod Jasnej Góry prymat w tej kategorii przejęła teraz Lechia Gdańsk (10 meczów z rzędu).

Zwycięstwa gospodarzy: 5 (łącznie – 59 w sezonie)
Zwycięstwa gości: 2 (łącznie – 33)
Remisy: 2 (łącznie – 40)
Punkty gospodarze vs goście: 17-8
Liczba zawodników: 283
Pierwszy mecz w tym sezonie: 2 zawodników
Debiutanci: 1 (Dariusz Stalmach – ur. 08.12.2005)

Liczba goli: 27 (średnio – 3/mecz) | W całym sezonie: 361 (średnio – 2,73/mecz)
Strzały/strzały celne: 242/88 (36,4%)
Gol co: 9 strzałów (co 3,3 strzały celne)
Gole oczekiwane: 28,73 (gole rzeczywiste: -1,73)
Największa różnica gole oczekiwane/rzeczywiste: Jagiellonia Białystok (+1,66) | KGHM Zagłębie Lubin (-3,5)

Żółte kartki: 43
Czerwone kartki: 5
Spalone: 32
Rzuty rożne: 82
Karne (podyktowane/wykorzystane): 3/2

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Dariusz Stalmach był najmłodszym zawodnikiem zgłoszonym jak dotąd do rozgrywek 2021/2022. Do rejestracji potrzebował jeszcze nawet zgody opiekunów prawnych. Urodzony 8 grudnia 2005 roku gracz został zaś po niedzielnym spotkaniu z Legią Warszawa zarazem najmłodszym piłkarzem na boisku. W tym starciu legitymował się wiekiem 15 lat 348 dni. W całym XXI wieku tylko dwóch zawodników przed nim zadebiutowało przed ukończeniem 16. roku życia. Byli to: Kacper Urbański (2019/2020) i Daniel Hoyo-Kowalski (2018/2019). Stalmach zarazem plasuje się też na 3. pozycji wśród najmłodszych zawodników wyjściowej „jedenastki” – także za tym duetem. Zmiana nastąpiła też w czubie najmłodszych strzelców rozgrywek. Za plecy Kacprów – Kozłowskiego i Sezonienki – awansował wszak Radosław Cielemęcki z Wisły Płock.

Pierwszy raz w tej edycji zmagań jednemu graczowi udało się w dwóch spotkaniach z rzędu uzyskać dublet. Sztuką taką popisał się ofensywny zawodnik Lechii Gdańsk – Marco Terrazzino. Autorem poprzedniej serii podwójnych zdobyczy bramkowych był Jakub Świerczok w 27. i 28. kolejce 2020/2021. Piłkarz Lwów Północy swoje cztery gole strzelił, spędzając na boisko w tych dwóch starciach zaledwie 117 minut. Ta kolejka przyniosła też zmianę na szczycie klasyfikacji kanadyjskiej. Samodzielny prymat objął w owym zestawieniu Joao Amaral. Po trafieniu przeciwko Piastowi Gliwice gracz Lecha Poznań zanotował już swój 12. punkt. W trzeciej kolejce z rzędu gola lub asystę na swoim koncie zapisał natomiast Łukasz Sekulski. Nie udało się z kolei pierwszemu bramkarzowi „dobić” do serii 300 minut z czystym kontem. Dante Stipicy zabrakło zaledwie 6 minut…

Najstarszy zawodnik: Leandro (Górnik Łęczna, 37 lat 327 dni)
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Leandro
Najmłodszy zawodnik: Dariusz Stalmach (Górnik Zabrze, 15 lat 348 dni)
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Dariusz Stalmach
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Szymon Włodarczyk (259 dni)
Najstarszy strzelec gola: Lukas Podolski (Górnik Zabrze, 36 lat 170 dni)
Najmłodszy strzelec gola: Radosław Cielemęcki (Wisła Płock, 18 lat 274 dni)
Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Błażej Augustyn (Jagiellonia Białystok, 2 lata 53 dni)
Najdłuższa seria ze strzelonym golem: Mateusz Wieteska (Legia Warszawa), Maksymilian Sitek (PGE FKS Stal Mielec), Joao Amaral (Lech Poznań) – po 2 mecze z rzędu
Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Filip Majchrowicz (Radomiak Radom) – 219 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Marco Terrazzino (Lechia Gdańsk) – 6
Najwięcej podań: Pedro Rebocho (Lech Poznań) – 104
Najwięcej podań przyjętych: Benedikt Zech (Pogoń Szczecin), Josue (Legia Warszawa) – po 75
Najwięcej udanych dryblingów: Luquinhas (Legia Warszawa) – 9
Najwięcej strzałów obronionych: Karol Niemczycki (Cracovia), Tomasz Loska (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – po 6