Zamknij

Podsumowanie 17.kolejki PKO BP Ekstraklasy

W każdym z siedmiu pierwszych spotkań tej kolejki udawało się wyłonić zwycięzcę. Dopiero poniedziałkowe starcie Warty Poznań z Wisłą Kraków zastopowało serię dwudziestu meczów bez remisu w PKO Bank Polski Ekstraklasie. Gole strzelało aż piętnaście z szesnastu drużyn (rywalizacja Radomiaka Radom z Piastem Gliwice zostało przełożone na 14 grudnia).. Średnia w całym sezonie wynosi aż 2,77 bramki/spotkanie.

Większość drużyn osiągnęła właśnie półmetek zmagań sezonu 2021/2022. Dwie najlepsze ekipy na tym etapie rozgrywek – Lech Poznań i Pogoń Szczecin – legitymują się średnią powyżej dwóch punktów na mecz. Kolejorz ma najwięcej zdobytych punktów po siedemnastu kolejkach (38) od Piasta Gliwice 2015/2016 (40). Jako pierwsza drużyna od Wisły Kraków 2007/2008 w takiej liczbie spotkań zanotowała ponadto maksymalnie ledwie jedną porażkę! Portowcy z kolei jako pierwszy wicelider zgromadzili minimum 35 punktów w tym czasie od Legii Warszawa 2009/2010. Jakby tego było mało to… Lechia Gdańsk ze swym dorobkiem 33 punktów jest najlepszą ekipą sklasyfikowaną na trzeciej pozycji od Polonii Warszawa 2008/2009 (35)!

Po tej kolejce już wszystkie drużyny mają dwucyfrowy dorobek punktowy. Ostatni do tego grona dołączył Górnik Łęczna. Cztery ostatnie drużyny legitymują się obecnie identycznym wynikiem (po 12 punktów). Legia Warszawa wprawdzie w zanadrzu posiada aż dwa zaległe mecze – w tym z bezpośrednim sąsiadem z klasyfikacji, Bruk-Betem Termalica Nieciecza – ale też nikt nie zanotował tak wielu porażek co ona (11) po piętnastu pierwszych starciach sezonu od Zawiszy Bydgoszcz 2014/2015 (12). Wielki ścisk panuje też w przedziale miejsc 6.-12. Każda kolejka może spowodować tam przewrót nawet o kilka lokat. Te drużyny legitymują się bowiem rezultatami różniącymi się od siebie maksymalnie pulą za jedną wygraną. W tym tygodniu na przykład z tej grupy Górnik Zabrze, PGE FKS Stal Mielec i Cracovia awansowały dwa miejsca do góry w porównaniu z 16. kolejką.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA 17. KOLEJKI 2021/2022:

  • JEDENAŚCIE DRUŻYN JEST NA PÓŁMETKU SEZONU
  • MATEUSZ MAK (PGE FKS STAL MIELEC) PIERWSZYM POLAKIEM Z 10 PUNKTAMI W KLASYFIKACJI KANADYJSKIEJ
  • TRZECIE ZWYCIĘSTWO Z RZĘDU GÓRNIKA ZABRZE 
  • TRZECI MECZ Z RZĘDU Z GOLEM STRZELONYM PRZEZ LUKASA PODOLSKIEGO (GÓRNIK ZABRZE)
  • POGOŃ SZCZECIN ZDOBYŁA 16 NA 18 MOŻLIWYCH PUNKTÓW W 6 OSTATNICH MECZACH
  • KONIEC SERII 9 MECZÓW BEZ ZWYCIĘSTWA GÓRNIKA ŁĘCZNA
  • PIERWSZE ZWYCIĘSTWO LECHII GDAŃSK U SIEBIE NAD RAKOWEM CZĘSTOCHOWA W EKSTRAKLASIE
  • LECH POZNAŃ MA NAJLEPSZY BILANS BRAMKOWY PO 17 KOLEJKACH (+24) OD WISŁY KRAKÓW 2007/2008 (+35)
  • PIERWSZA WYGRANA CRACOVII U SIEBIE NAD LEGIĄ WARSZAWA OD 10 KWIETNIA 2005 ROKU (15 MECZÓW Z RZĘDU)
  • WARTA POZNAŃ NADAL BEZ WYGRANEJ U SIEBIE

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Z powodu przymusowej pauzy Radomiak Radom nie mógł na razie powalczyć o przedłużenie swojej rekordowej serii pięciu zwycięstw. Wśród uczestników 17. kolejki najlepszym wynikiem pod tym względem legitymują się dwie najlepsze drużyny w tabeli – Lech Poznań i Pogoń Szczecin – a także Górnik Zabrze. Każda z nich zdobyła komplet punktów w trzech poprzednich spotkaniach. Kolejorz dzieli też aktualnie z Radomiakiem prymat najdłuższej passy meczów bez przegranych (po 8). Najdłuższymi seriami ze strzelonymi golami mogą się pochwalić natomiast Wisła Płock (15. mecz z rzędu) i Lechia Gdańsk (12. mecz z rzędu). Obie drużyny dzięki zdobyczom bramkowym w tej kolejce wyśrubowały swoje rekordy ekstraklasowe w tej kategorii.

Mocno przed pobiciem najbardziej niechlubnego wyczynu w historii występów w elicie bronił się natomiast Górnik Łęczna. Gdyby nie udało mu się pokonać także Jagiellonii Białystok, to wtedy miałby bowiem na koncie nową najdłuższą passę spotkań bez wygranej w historii swoich występów na najwyższym szczeblu. Ostatecznie skończyło się jednak na dziewięciu takich starciach z rzędu. To były w ogóle pierwsze punkty ekipy z Lubelszczyzny na wyjeździe z Dumą Podlasia w Ekstraklasie.

Zwycięstwa gospodarzy: 4 (łącznie – 70 w sezonie)
Zwycięstwa gości: 3 (łącznie – 41)
Remisy: 1 (łącznie – 41)
Punkty gospodarze vs goście: 13-10
Liczba zawodników: 248
Pierwszy mecz w tym sezonie: 4 zawodników
Debiutanci: 2 (Rui Gomes – ur. 04.09.1997, Legia Warszawa; Michael Wyparło – ur. 25.09.2003, PGE FKS Stal Mielec)

Liczba goli: 26 (średnio – 3,25/mecz) | W całym sezonie: 413 (średnio – 2,77/mecz)
Drużyny ze strzelonym golem: 15
Strzelcy goli: 23
Dublety: 3
Gole Polaków: 14 (53,8%)
Pierwsze gole w Ekstraklasie: 1 zawodnik (Ben Lederman)
Gole młodzieżowców: 3
Gole zmienników: 3
Strzały/strzały celne: 213/82 (38,5%)
Gol co: 8,2 strzału (co 3,2 strzału celnego)
Gole oczekiwane: 26,74 (gole rzeczywiste: -0,74)
Największe różnice gole oczekiwane/rzeczywiste: Lechia Gdańsk (+1,67) | Wisła Płock (-1,52) 

Żółte kartki: 35
Czerwone kartki: 2
Spalone: 30
Rzuty rożne: 74
Karne (podyktowane/wykorzystane): 3/3

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

W drugiej kolejce z rzędu na liście strzelców goli znalazło się dwóch zawodników po 36. urodzinach. W trzecim kolejnym spotkaniu bramkę zdobył wszak Lukas Podolski. Jest on najstarszym zawodnikiem (36 lat 182 dni) z taką serią od Tomasza Frankowskiego w edycji 2012/2013 (38 lat 233 dni). Wyprzedził dzięki temu zaś Pawła Brożka (36 lat 154 dni) czy swego poprzednika z ataku Górnika Zabrze, Igora Angulo (36 lat 149 dni). Ale to nie jemu należy się nawet pozycja numeru jeden wśród najbardziej wiekowych strzelców za tę kolejkę. Do swojego okazałego rejestru trafień kolejne dokonanie dopisał bowiem 37-letni Flavio Paixao. Tym samym znalazł się on już zaledwie o cztery bramki od wejścia – jako pierwszy obcokrajowiec w historii – do Klubu 100 zrzeszającego zawodników z trzycyfrowym dorobkiem strzeleckim w najwyższej polskiej lidze!

Portugalczyk w tym samym meczu zaliczył także decydujące dogranie przy bramce Ilkaya Durmusa. Dzięki temu wyszedł też na prowadzenie także w liczbie asyst (6). W pozostałych kluczowych klasyfikacjach indywidualnych nie zaszło zbyt wiele zmian. Wśród najlepszych „kanadyjczyków” do Ivana Lopeza na pierwszym miejscu doskoczył jeszcze dzięki bramce zdobytej z KGHM Zagłębiem Lubin Joao Amaral. Samodzielny prymat wśród najskuteczniejszych zmienników objął natomiast Adrian Łyszczarz. Gracz Śląska Wrocław uzyskał już cztery trafienia w tym sezonie po wejściu z ławki. Wszystkie one miały miejsce po 75. minucie, co czyni z niego zarazem najlepszego atakującego w tym przedziale czasowym.

Najstarszy zawodnik: Artur Boruc (Legia Warszawa, 41 lat 288 dni)
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Artur Boruc
Najmłodszy zawodnik: Dariusz Stalmach (Górnik Zabrze, 15 lat 360 dni)
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin, 18 lat 49 dni)
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Tomasz Nawotka (Legia Warszawa, 2 lata 201 dni)
Najstarszy strzelec gola: Flavio Paixao (Lechia Gdańsk, 37 lat 76 dni)
Najmłodszy strzelec gola: Jakub Kamiński (Lech Poznań, 19 lat 183 dni)
Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Lorenco Simić (KGHM Zagłębie Lubin, 280 dni)
Najdłuższa aktualna seria ze strzelonym golem: Lukas Podolski – 3 mecze z rzędu
Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Filip Majchrowicz (Radomiak Radom) – 289 minut (nie zagrał) / Karol Niemczycki (Cracovia) – 148 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Krzysztof Kubica, Bartosz Nowak (obaj Górnik Zabrze), Jakub Kamiński, Mikael Ishak (obaj Lech Poznań) – po 6
Najwięcej podań: Josue (Legia Warszawa) – 125
Najwięcej podań przyjętych: Josue (Legia Warszawa) – 111
Najwięcej udanych dryblingów: Josue (Legia Warszawa), Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin) – po 7
Najwięcej strzałów obronionych: Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk) / Karol Niemczycki – po 5