Podsumowanie 19.kolejki PKO BP Ekstraklasy

W ostatniej kolejce przed przerwą zimową łącznie padły 24 gole. Średnia za ten sezon wynosi w tym momencie 2,76 bramki. W całym 2021 roku odnotowano zaś w sumie 752 trafienia (2,52 na mecz).

Rzutem na taśmę na prowadzeniu umocnił się Lech Poznań. Szansę na zrzucenie go z pozycji numer jeden miała przed tą kolejką już tylko Pogoń Szczecin. Jednak wobec remisu 1:1 z Wartą Poznań, w sobotę stało się jasne, że niezależnie od swojego wyniku w niedzielnej rywalizacji, pierwszy raz od sezonu 2008/2009 rola lidera na czas przerwy zimowej przypadnie Kolejorzowi. Zagadkę stanowiły tylko rozmiary jego przewagi nad peletonem. Ostatecznie drużyna Macieja Skorży w końcówce wydarła wygraną z Górnikiem Zabrze (2:1). W związku z tym ma cztery punkty zapasu nad Portowcami. To największa różnica na dwóch czołowych miejscach na tym etapie zmagań od 2015/2016 (Piast Gliwice – Legia Warszawa: 5 punktów). Lech jest także liderem w czasie pauzy zimowej z najwyższą średnią punktową (2,16/mecz) od Legii Warszawa 2012/2013 (2,2/mecz).

W całym 2021 roku najlepiej punktował natomiast Raków Częstochowa (66). On też zgromadził najwięcej zwycięstw (19), meczów bez porażki (28) i goli strzelonych (55) w tym okresie. Bezpośrednio za nim z takim samym dorobkiem (po 61 punktów) znalazły się dwie najlepsze drużyny tego sezonu – Lech i Pogoń. Dopiero drugi raz w 10 ostatnich latach na czele takiego zestawienia nie znalazła się natomiast Legia Warszawa. Wojskowi w niedzielę zanotowali już 13. porażkę w tej edycji zmagań (najwięcej w lidze) i przerwę zimową spędzą w strefie spadkowej. Zostali natomiast pierwszym zespołem bez remisu po 18 pierwszych spotkaniach rozgrywek od Lecha Poznań 1979/1980.

NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA 19. KOLEJKI 2021/2022:

• OSTATNIA Z 35 KOLEJEK PKO BANK POLSKI EKSTRAKLASY W 2021 ROKU (ROZEGRANO ŁĄCZNIE 298 SPOTKAŃ)
  • WISŁA KRAKÓW OSIĄGNĘŁA ŚREDNIĄ 2,1 GOLA STRZELONEGO/MECZ Z BRUK-BETEM TERMALICA NIECIECZA
  • DAMIAN RASAK (WISŁA PŁOCK) I ACHRAF EL MAHDIOUI (WISŁA KRAKÓW) STRZELCAMI GOLI Z NAJNIŻSZYM XG W TYM SEZONIE (0,0223 I 0,0231)
  • WISŁA PŁOCK, POGOŃ SZCZECIN I LECH POZNAŃ NADAL BEZ PORAŻKI U SIEBIE W TYM SEZONIE (KAŻDA Z TYCH DRUŻYN ZDOBYŁA MINIMUM 85,7% MOŻLIWYCH PUNKTÓW U SIEBIE)
  • KOKI HINOKIO (PGE FKS STAL MIELEC) PIERWSZYM OBCOKRAJOWCEM URODZONYM W XXI WIEKU SPOZA EUROPY ZE STRZELONYM GOLEM W EKSTRAKLASIE
  • KONIEC SERII 6 ZWYCIĘSTW ŚLĄSKA WROCŁAW U SIEBIE NAD CRACOVIĄ
  • RAKÓW CZĘSTOCHOWA POBIŁ REKORD SWOJEGO NAJWYŻSZEGO ZWYCIĘSTWA W EKSTRAKLASIE (5:0)
  • GÓRNIK ŁĘCZNA WYRÓWNAŁ REKORD SWOJEJ NAJDŁUŻSZEJ SERII ZWYCIĘSTW W EKSTRAKLASIE
  • LECH POZNAŃ LIDEREM NA CZAS PRZERWY ZIMOWEJ Z NAJWYŻSZĄ ŚREDNIĄ PUNKTÓW/MECZ (2,16) OD LEGII WARSZAWA 2012/2013 (2,2)
  • RADOMIAK RADOM POBIŁ REKORD SWOJEGO NAJWYŻSZEGO ZWYCIĘSTWA WYJAZDOWEGO W EKSTRAKLASIE (3:0)

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

To była prawdziwa kolejka rekordów. Najpierw w sobotę Raków Częstochowa ustanowił swój nowy najwyższy rozmiar zwycięstwa w historii występów w Ekstraklasie. Stało się tak dzięki triumfowi 5:0 nad Jagiellonią Białystok. W niedzielę zaś Radomiak Radom pierwszy raz na tym szczeblu wygrał różnicą większą niż dwie bramki na wyjeździe. W rywalizacji Zielonych z Legią Warszawa na boisku mistrza Polski padł bowiem rezultat 3:0 dla gości. To było już zarazem ich siódme zwycięstwo w ośmiu ostatnich meczach.

Radomiak dzięki temu kontynuuje również swoje najdłuższe serie w dziejach w dwóch kategoriach: meczów bez porażki oraz ze strzelonym golem (w obu – po 11 z rzędu). Komplet punktów w trzech ostatnich kolejkach zanotował za to tylko Górnik Łęczna. To dla niego zarazem także wyrównanie najlepszego rezultatu pod tym względem na najwyższym szczeblu. Zdobytą bramką w siedemnastu kolejnych starciach może pochwalić się z kolei Wisła Płock. Dzięki temu ma na koncie trafienia już z każdym rywalem w tym sezonie PKO Bank Polski Ekstraklasy. Poprzednio dłuższą passą od niej legitymował się Raków Częstochowa między majem, a listopadem 2020 roku (19), w pojedynczej edycji rozgrywek zaś Legia Warszawa 2019/2020 (18). Na trzynastu starciach swoją rekordową serię z golem zakończył zaś bezpośredni rywal Nafciarzy z piątku – Lechia Gdańsk.

Zwycięstwa gospodarzy: 5 (łącznie – 82 w sezonie)
Zwycięstwa gości: 2 (łącznie – 43)
Remisy: 2 (łącznie – 45)
Punkty gospodarze vs goście: 17-8
Liczba zawodników: 270
Pierwszy mecz w tym sezonie: 2 zawodników
Debiutanci: 2 (Aron Stasiak – Pogoń Szczecin, Filip Gryglak – Śląsk Wrocław)

Liczba goli: 24 (średnio – 2,67/mecz) | W całym sezonie: 469 (średnio – 2,76/mecz)
Strzały/strzały celne: 221/88 (39,8%)
Gol co: 9,2 strzału (co 3,7 strzału celnego)
Gole oczekiwane: 29,5 (gole rzeczywiste: -5,5)
Największe różnice gole oczekiwane/rzeczywiste: Raków Częstochowa (+1,81) | Bruk-Bet Termalica Nieciecza (-1,7)

Żółte kartki (dla zawodników): 45
Czerwone kartki (dla zawodników): 0
Spalone: 27
Rzuty rożne: 105
Karne (podyktowane/wykorzystane): 2/2

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Niedługo cieszył się samodzielnym prowadzeniem w klasyfikacji strzelców tych rozgrywek Mikael Ishak (Lech Poznań). Tydzień po nim do grona zawodników z dwucyfrowym dorobkiem strzeleckim dołączył bowiem Ivan Lopez z Rakowa Częstochowa. Dziś obaj zawodnicy mają po dziesięć trafień. Hiszpan w swym rejestrze posiada jednak jeszcze dodatkowo aż sześć asyst, co zapewnia mu pozycję numer jeden również w klasyfikacji kanadyjskiej. Wśród asystentów przewodzi zaś Damian Kądzior. Skrzydłowy Piasta Gliwice dorzucił do swojego rezultatu takie zagranie również w sobotę przeciwko PGE FKS Stali Mielec. W ten sposób na jego koncie znajduje się siedem decydujących podań (miał asystę przy 26,9% goli Piasta). Najskuteczniejszymi Polakami są zaś Bartosz Śpiączka (Górnik Łęczna) i Karol Angielski (Radomiak Radom). Obaj trafiali w tę niedzielę. Dla napastnika Zielonych to siódme z dziewięciu ostatnich spotkań z meldunkiem na liście strzelców. W każdym z pięciu poprzednich starć notował zaś punkt w klasyfikacji kanadyjskiej.

W całym 2021 roku najlepszymi strzelcami PKO Bank Polski Ekstraklasy okazali się zaś: Mikael Ishak i Erik Exposito (Śląsk Wrocław). Obaj pokonywali bramkarzy przeciwników po piętnaście razy. O jeden gol za nimi znalazł się Lopez, po dwanaście trafień osiągnęli natomiast Tomas Pekhart (Legia Warszawa) i Jesus Jimenez (Górnik Zabrze). Z Polaków najskuteczniejszy okazał się zaś Patryk Szysz z KGHM Zagłębia Lubin z jedenastoma strzałami umieszczonymi w siatce. Przeliczając na czas gry średnio najczęściej z nich udawało się to czeskiemu napastnikowi Wojskowych (co 153 minuty).

Najstarszy zawodnik: Artur Boruc (Legia Warszawa, 41 lat 302 dni)’
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Artur Boruc
Najmłodszy zawodnik: Dariusz Stalmach (Górnik Zabrze, 16 lat 11 dni)
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Miłosz Matysik (Jagiellonia Białystok, 17 lat 236 dni)
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Jordan Courtney-Perkins (Raków Częstochowa, 139 dni)
Najstarszy strzelec gola: Andrzej Niewulis (Raków Częstochowa, 32 lata 241 dni)
Najmłodszy strzelec gola: Koki Hinokio (PGE FKS Stal Mielec, 20 lat 295 dni)
Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Jakub Żubrowski (KGHM Zagłębie Lubin, 2 lata 139 dni)
Najdłuższa aktualna seria ze strzelonym golem: Mateusz Wdowiak (Raków Częstochowa) – 3 mecze z rzędu
Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Krzysztof Kamiński (Wisła Płock) – 225 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Yaw Yeboah (Wisła Kraków) – 8
Najwięcej podań: Benedikt Zech (Pogoń Szczecin) – 102
Najwięcej podań przyjętych: Benedikt Zech (Pogoń Szczecin) – 86
Najwięcej udanych dryblingów: Ernest Muci, Filip Mladenović (obaj Legia Warszawa), Bojan Nastić (Jagiellonia Białystok) – po 7
Najwięcej strzałów obronionych: Artur Boruc (Legia Warszawa) i Tomasz Loska (Bruk-Bet Termalica Nieciecza) – po 7.