Półkolonia Akademii Zdrowia Stali Mielec 31.07-11.08.2017

0
891

Młodzi zawodnicy Stali Mielec roczników 2007 i 2008 przygotowania do nowego sezonu rozpoczęli  31 lipca od uczestnictwa w półkolonii w ramach projektu „Akademii Zdrowia Stali Mielec”, współfinansowanego z dotacji Fundacji PZU .
Zajęcia półkolonijne miały charakter sportowy, rekreacyjny i edukacyjny. W trakcie kolejnych dni uczestnicy nie mogli narzekać na nudę. Zorganizowano następujące atrakcje:

Wycieczka do Osady Słowiańskiej w Stobiernej – tam zaplanowano zwiedzanie grodu, opowiadanie o życiu i kulturze naszych Przodków – Słowian, zajęcia edukacyjne w grupach, warsztaty rzemieślnicze, garncarskie, łucznicze, kuglarskie, pokaz walki wojów, przymierzanie stroju i opancerzenia woja, zabawy, wspólne ognisko z kiełbaskami (szerzej opisane w osobnym reportażu, w zakładce projektu).
http://www.osadaslowianska.pl/

Wycieczka do Wioski Indiańskiej w Zalasowej k. Tarnowa, która przedstawia niepowtarzalną kulturę i sztukę Indian sprzed i po przybyciu białych ludzi na kontynent amerykański. Położona jest w malowniczych okolicach Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki, na terenie czystego, obfitującego w piękne widoki Podgórza Ciężkowickiego.
Nasi młodzi zawodnicy zobaczyli: bogato zdobione stroje – suknie, koszule wojenne, pióropusze, mokasyny, legginsy, instrumenty muzyczne – bębny, grzechotki, flet indiański, broń – łuki, tomahawki, maczugi, colt, winchester, strzelba czarnoprochowa Kentucky, a także przedmioty codziennego użytku – torby sakralne, podróżne, osobiste i wiele innych.
Przewodnik w rozpalający wyobraźnię sposób opowiadał o tej niezwykłej kulturze Indian z plemienia Lakota i Czarnych Stóp. Młodzi zawodnicy przenieśli się w czasie i dotknęli prawdziwej historii! Oprócz zwiedzania, podziwiania i słuchania, chłopcy cudownie bawili się pod okiem doświadczonych instruktorów. Mieli okazję spróbować swoich sił w wielu indiańskich konkurencjach, które w dawnych czasach przygotowywały dzieci i młodzież do polowań i rozwijały ich sprawność i celność, jak na przykład: łowienie rybek, strzelanie z łuku, wyścigi na nartach, taniec indiański, rzut włócznią. Zapewniony był posiłek i po całym dniu obfitym w atrakcje i zakupy pamiątek „indiańskich” czyli łuków i strzał – zmęczeni i szczęśliwi wrócili do Mielca!!!
http://www.wapiti.pl/

Wycieczka do Sandomierza, pięknego miasta królewskiego malowniczo położonego nad Wisłą, w województwie świętokrzyskim, około 60 km od Mielca.
Nasi młodzi zawodnicy wybrali się wraz z trenerami na kolejną wakacyjną przygodę, pogoda dopisała!!! Chłopcy spędzili dzień z mnóstwem atrakcji: płynęli statkiem po Wiśle, gdzie podczas rejsu oglądali panoramę Sandomierza – miasta leżącego na wysokiej skarpie, strzeliste wieże kościołów i górującą na skarpie bryłę Collegium Gostomianum i podziwiali piękne widoki.
Wraz z przewodnikiem zwiedzali miasto i Rynek, Ratusz – charakterystyczną budowlę z XIV wieku, przebudowaną w wieku XVI, w stylu renesansowym, stojącą w centralnej części Rynku, jest to jeden z najpiękniejszych i najbardziej rozpoznawalnych ratuszy w Polsce.
Byli w zbrojowni, gdzie eksponowana jest broń biała i palna od X do XVII w., m.in. piki, halabardy, miecze, tarcze, topory, bombardy, falkonety czy hakownice. Zobaczyli również Bramę Opatowską  oraz wyruszyli trasą podziemną, zobaczyli funkcjonujące od wieków podziemne piwnice i lochy, obecnie udostępnione do zwiedzania. Dawniej wielokrotnie służyły mieszkańcom jako schronienie przed najeźdźcami. Ten dzień był pełen wrażeń, chłopcy dużo dowiedzieli się o historii tego pięknego miasta.
http://www.sandomierz.pl/

Wycieczka do FlyPark Rzeszów – największego na Podkarpaciu parku trampolin, który jest najbardziej wystrzałowym miejscem w Rzeszowie, które tworzą najbardziej wyskokowe osoby na Podkarpaciu!!!
FlyPark to ogromna przestrzeń, wypełniona mnóstwem atrakcji sportowych, do zabawy, treningu, śmiechu i rywalizacji…
Chłopcy pod opieką instruktorów bawili się, pokonywali trudności i rywalizowali, korzystali między innymi z:
Dodgeball – czyli strefy do grania w zbijaka, gry pełnej rywalizacji i zmagań,
Dużego  Basenu z Gąbkami – najbardziej popularnego miejsc w parku,
Fly Bag – gigantycznej dmuchanej poduchy,
Slum Dunk – ścieżki akrobatycznej zakończonej koszami umożliwiającymi efektowne treningi wsadów.
Ścianki Wspinaczkowej – ścianki połączonej z basenem z gąbkami, dla miękkiego, bezpiecznego lądowanie,
2 Aren głównych – czyli powierzchni z masą różnych trampolin począwszy od kwadratowych przez prostokątne, aż po ukośne na ścianach. Przeszkody  o różnej wysokości i wielkości przystosowane dla bardziej i mniej zaawansowanych oraz  pasy akrobatyczne służące do nauki różnego rodzaju kombinacji i trików.
Mega dużej trampoliny 20 m2 –  umożliwiającej naprawdę wysokie loty.  Świetnie przygotowującej do treningów na twardym podłożu.
http://rzeszow.fly-park.eu/

Ponadto nasi młodzi zawodnicy dwukrotnie wybrali się z trenerami do kina Galaktyka w Mielcu na seanse filmowe: „Kapitan Majtas” i „Gru, Dru i Minionki”. Film animowany „Kapitan Majtas” to opowieść o dwóch obdarzonych wyjątkowo niezwykłą wyobraźnią kolegach szkolnych, słynących z niesamowitych wyczynów. Pewnego dnia przechodzą sami siebie i hipnotyzują nielubianego dyrektora, każąc mu wierzyć, że jest niepokonanym i pełnym entuzjazmu, choć niezbyt rozgarniętym superbohaterem, znanym jako „Kapitan Majtas” –  zmieniają go w postać z ich komiksu. Drugi film – „Gru, Dru i Minionki”  to powrót, na który czekali wszyscy! Po przebojach kinowych „Jak ukraść księżyc”, „Minionki rozrabiają” i „Minionki”, ponownie spotkaliśmy się z Gru i jego adoptowanymi córkami: Margo, Edith i Agnes oraz, oczywiście, Minionkami! W nowej opowieści: Balthazar Bratt, były dziecięcy gwiazdor, wymyśla plan zdominowania świata. Gru wraz z rodziną muszą mu w tym przeszkodzić.

Dobra zabawa, uśmiech na twarzy i pozytywna energia nie opuściła naszych sportowców  nawet na sekundę!

Dopełnieniem półkolonii był czas spędzany na miejskich obiektach sportowych, gdzie odbywały się zajęcia piłkarskie, turnieje, gry i zabawy lekkoatletyczna na bieżni stadionu,  regeneracja i zabawa na basenie otwartym. Wielką atrakcją dla młodych piłkarzy była chwila wspólnych zajęć treningowych z pierwszą drużyną Stali Mielec.
Dla kilkudziesięciu młodych chłopców naszej Akademii, którzy wzięli udział w zajęciach i projekcie był to bardzo dobrze wykorzystany czas.

Realizacja półkolonii na taką skalę, z tak różnorodnymi atrakcjami, była możliwa tylko dzięki sfinansowaniu projektu ze środków Fundacji PZU. Dziękujemy!!!

 

Trenerzy/opiekunowie: Jakub Korczykowski, Rafał Ćwięka, Kamil Zaskalski, Grzegorz Krukowski

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU