Zamknij

STAL W WASQUEHAL

Drużyna Orlików FKS STAL Mielec rocznika 2004 na 
Tournoi CAP PRO YOUNG Ed. 2014- WASQUEHAL

zespół z Joachimem Marxem

W ostatni poniedziałek, po długiej i wyczerpującej podróży, powróciła do Mielca drużyna Orlików STALI Mielec 2004.
Młodzi piłkarze, na co dzień trenujący w Piłkarskim Przedszkolu, które działa przy Szkole Mistrzostwa Sportowego w Mielcu oraz klubie FKS STAL Mielec korzystając, z atrakcyjnego zaproszenia wzięli udział w Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej dla chłopców urodzonych w 2004r. i młodszych we francuskim Wasquehal.
Wasquehal jest miejscowością wielkościowo podobną do Mielca, znajduje się na przedmieściach Lille, przy granicy francusko- belgijskiej, w regionie Nord-Pas-de-Calais i od kilku lat jest gospodarzem zmagań młodych piłkarskich talentów z Francji i innych europejskich krajów podczas Turnieju CAP PRO YOUNG.
Nasi mali piłkarze byli pierwszą polską drużyną, która wzięła udział w tym cyklicznym piłkarskim wydarzeniu.

fotka z Chelsea Londyn

Na starcie turnieju stawiła się plejada drużyn, których zespoły seniorskie, na co dzień występują w najlepszych ligach na starym kontynencie: francuskiej LIGUE 1, włoskiej SERIE A, angielskiej PREMIERSHIP, holenderskiej ERDIVISIE, a ponadto Czesi oraz Szwajcarzy, ekipy regularnie grające w europejskich pucharach, czy to w Lidze Mistrzów, czy w Lidze Europejskiej, walcząc w nich o najwyższe cele.

spotkanie z merem miasta, ratusz

Ekstraklasę francuską reprezentowały następujące ekipy: PARIS SAINT GERMAIN, A.S. MONACO, LILLE O.S.C., OLYMP. DE MARSEILLE, NANTES F.C., MONTPELLIER HERAULT, F.C. SOCHAUX Montb, GIRONDINS DE BORDEAUX, A.S. SAINT ETIENNE, VALENCIENNES, OGC NICE; ligę włoską: JUVENTUS TURIN, F.C. GENOA, angielską dwie ekipy z Londynu: CHELSEA F.C. oraz FULHAM F.C., z Holandii przybył zeszłoroczny tryumfator: P.S.V. EINDHOVEN, Czechy były reprezentowane przez SPARTĘ PRAGA, Szwajcaria przez SERVETTE DE GENEVE a stawkę uzupełnili: przedstawiciel LIGUE 2: METZ F.C., drużyny gospodarzy: E.S. WASQUEHAL, CAPREAU SPORT WASQUEHAL, oraz zwycięzcy lokalnych eliminacji, ekipy CAMBRAI A.C., ARMENTIERES J.A.
Turniej rozpoczął się w piątek oficjalną wizytą i powitaniem u Mera miasta Wasquehal i trwał do niedzieli włącznie.

mecz z Bordeaux

Pierwsze dwa dni, to rywalizacja o zwycięstwo w turnieju, zaś w niedzielne przedpołudnie odbywały się gry towarzyskie pomiędzy ekipami, które nie miały możliwości zagrać ze sobą podczas zmagań o punkty.
Uczestniczące zespoły zostały podzielone na 4 grupy po 6 drużyn, a w zależności od zajętego miejsca w grupie, ekipy rywalizowały o określone miejsca w turnieju.
Turniej odbywał się jednocześnie na 4 boiskach, mecze trwały po 12 min. każdy, chłopcy rywalizowali w składach 8-osobowych, według przepisów UEFA dla kategorii wiekowej U-10 (m. in. obowiązywał przepis o „spalonym” w strefie pola karnego).
W wyniku oficjalnego losowania STAL Mielec trafiła do grupy C z drużynami: OGC Nice, PSV Endhoven, A.S. Monaco, Valenciennes oraz E.S. Wasquehal.
Na początek turniejowych zmagań młodzi mielczanie zagrali z zespołem OGC Nice ulegając, kolegom z „Lazurowego Wybrzeża” dość znacznie 0:4. Duży bagaż emocjonalny, jaki chłopcy zgromadzili przed rozpoczęciem turnieju oraz trema związana z debiutem w ich pierwszych międzynarodowych zmaganiach, spowodowało, że nie mogli tego występu zaliczyć do udanych.
W drugim spotkaniu przyszło się zmierzyć z jedną z drużyn gospodarzy ES Wasquehal, mecz zakończył się wynikiem 0:0. Po zaciętym spotkaniu, w którym wynik do końca był sprawą otwartą, chłopcom udało się zapisać pierwszy punkt w tabeli.
Kolejne mecze odbyły się już w sobotę, a pierwszym, tego dnia przeciwnikiem był A.S. Monaco. Ponownie bardzo zacięty mecz w wykonaniu Stalowców, w którym można było pokusić się o zwycięstwo, niestety mielczanie nie potrafili zamienić na bramki dwóch świetnych okazji, co się zemściło i spotkanie zwyciężyli przeciwnicy 0:1, strzelając bramkę w końcówce.
Następnym rywalem mieleckich orlików był zespół Valenciennes. Po raz kolejny dała znać o sobie słaba skuteczność, był słupek, poprzeczka, albo interwencja bramkarza przeciwników i ostatecznie jedyną bramkę dla mielczan zdobył pięknym strzałem z dystansu Bartek Ząbek, a mecz zakończył się podziałem punktów, 1:1.
Na koniec zmagań grupowych chłopcy zmierzyli się z rówieśnikami z PSV Eindhoven. Wynik 0:4 nie pozostawiał złudzeń. Holendrzy byli zespołem zdecydowanie lepszym, a jak się później okazało, najlepszym w całym turnieju. Prezentowali się znakomicie zarówno pod względem przygotowania motorycznego, jak i umiejętności czysto piłkarskich, a poziomu przygotowania taktycznego oraz organizacji gry może im pozazdrościć nie jeden seniorski zespół. Niekwestionowanym liderem ekipy z Eindhoven, a także MVP turnieju był Sven Simons, nazwisko warte zapamiętania!
Bilans 2 remisów oraz 3 porażek pozwolił naszej drużynie na zajęcie 5 miejsca w grupie i rywalizacji o miejsca 17-20 w całym turnieju.
Przeciwnikiem w fazie play-off okazał się zespół Girondens De Bordeaux. Mielczanie dzielnie stawiali opór „Żyrodystom” przez 10min., lecz indywidualne błędy spowodowały porażkę 0:2 i ostatecznie 19-20 lokatę w całych zmaganiach podczas CAP PRO YOUNG 2014.

mecz z PSV EINDhoven

Niedziela była dniem gier towarzyskich, a mimo to wszystkie mecze były zacięte i stały na bardzo wysokim poziomie, podobnie jak podczas spotkań o punkty.
Mielczanie mieli możliwość sprawdzić swoje umiejętności na tle takich drużyn jak: F.C. Sochaux (0:1), F.C. Fulham Londyn (1:2- Kacper Łebek) oraz Servette Geneva (0:0). W spotkaniach tych chłopcy zaprezentowali najlepszą boiskową postawę podczas trzech dni pobytu we Francji, a w szczególności mecz z zespołem z Genewy obfitował w sytuację strzeleckie dla naszego zespołu i tylko pech nie pozwolił na zdobycie bramek.
Kadra STALI Mielec 2004 podczas CAP PRO YOUNG: RAFAŁ RUDOLF, HUBERT OSUCH, BARTŁOMIEJ ZĄBEK, KAMIL MICHOŃSKI, JANEK JEMIOŁO, DAMIAN KLOC, FILIP TOPÓR, KAROL ŁYSIAK, KACPER ŁEBEK, DOMINIK GOLIS, trenerzy: Grzegorz KRUKOWSKI, Przemysław PAPROCKI.
Wjazd na turniej do Wasquehal okazał się niesamowitym przeżyciem dla młodych zawodników STALI Mielec, a doświadczenia, jakie zdobyli podczas zmagań na boisku na pewno jeszcze mocniej zmobilizują chłopców do ciężkiej pracy na treningach i zaprocentują w przyszłości. Marzeniem każdego z chłopców, a także trenerów, opiekunów oraz rodziców jest to, aby kiedyś zgrali oni w jednej z seniorskich drużyn klubów, z którymi rywalizowali na francuskich boiskach, a być może nawet, z którymś z kolegów spotkanych na murawie w Wasquehal.
Dodatkową atrakcję dla chłopców, podczas pobytu na francuskiej ziemi, było spotkanie z wielokrotnym reprezentantem Polski w piłce nożnej, zdobywcą ponad 100 goli w polskiej Ekstraklasie oraz Złotym Medalistą Igrzysk Olimpijskich w Monachium 1972r., Joachimem MARKXEM, mieszkającym od wielu lat we Francji, który korzystając z chwili wolnego, mocno wspierał małych rodaków.

WYNIKI:
1.STAL Mielec – OGC Nice 0:4
2.STAL Mielec – ES Wasquehal 0:0
3.STAL Mielec – A.S. Monaco 0:1
4.STAL Mielec – Valenciennes 1:1 (bramka: Bartłomiej Ząbek)
5. STAL Mielec – PSV Eindhoven 0:4
PLAY-OFF (lokaty 17-20):
STAL Mielec- Girondens Bordeaux 0:2
MECZE TOWARZYSKIE:
STAL Mielec- F.C. Sochaux 0:1
STAL Mielec- F.C. FULHAM 1:2 (Kacper Łebek)
STAL Mielec- SERVETTE 0:0

Classement FINAL Du CAP PRO YOUNG 2014

1er P.S.V. EINDHOVEN
2ème NANTES F.C.
3ème OGC NICE
4ème PARIS SAINT GERMAIN
5ème CHELSEA F.C.
6ème JUVENTUS TURIN
7ème FULHAM F.C.
8ème SERVETTE DE GENEVE
9ème A.S. MONACO
10ème LILLE O.S.C.
11ème OLYMP. DE MARSEILLE
12ème SPARTA PRAGUE
13ème METZ F.C.
14ème MONTPELLIER HERAULT
15ème E.S. WASQUEHAL
16ème GENOA
17ème F.C. SOCHAUX Montb
GIRONDINS DE BORDEAUX
19ème ARMENTIERES J.A
STAL MIELEC
21ème A.S. SAINT ETIENNE
VALENCIENNES
23ème CAMBRAI A.C.
CAPREAU SPORT WASQUEHAL

Serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji wyjazdu: Firmie TOP-GAZ i jej właścicielowi Panu Antoniemu Toporowi, Dyrekcji Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Mielcu, Panom Jackowi Stali i Mariuszowi Michońskiemu oraz klubowi FKS STAL Mielec.

Ze sportowym pozdrowieniem
Trenerzy: Grzegorz Krukowski oraz Przemysław Paproc