Zamknij

Warta Poznań – o rywalu

Warta Poznań powstała 15 czerwca 1912 roku. Co ciekawe, klub został założony przez grupę nastolatków w wieku od 16 do 18 lat. Pierwsza nazwa zespołu brzmiała wówczas Klub Sportowy Warta. I choć w kolejnych latach było to jeszcze kilka razy zmieniane, to od 1956 roku, aż do teraz, klub nosi nazwę Warta Poznań.

Swój debiutancki mecz drużyna Warty Poznań rozegrała 18 sierpnia 1912 roku, a zmierzyła się z nimi ekipa poznańskiej Herthy. To spotkanie zakończyło się wysokim zwycięstwem Warty, 9:2. W 1927 roku utworzona została pierwsza liga piłkarska składająca się z 14 drużyn (był to odpowiednik dzisiejszej Ekstraklasy. W pierwszym ligowym sezonie Warta zajęła 3 miejsce tuż za Wisłą Kraków i FC Katowice. 17 lat od założenia klubu Warciarze świętowali pierwsze Mistrzostwo Polski. W 1947 roku udało się zdobyć drugie i jak narazie ostatnie mistrzostwo w historii klubu. Po tych sukcesach zespół z Wielkopolski popadł w przeciętność na wiele następnych lat.

Na poziom l Ligi (dzisiejszej Ekstraklasy) po spadku w 1950 udało się wrócić dopiero w sezonie 1993/94. Nie był to także długi pobyt, gdyż Zieloni wrócili na zaledwie dwa sezony, po których znowu spadli na parę dobrych lat. Powrót do Ekstraklasy udało się wywalczyć w 2020 roku i do dziś Warta Poznań rozgrywa spotkania na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce.

W 1929 roku zespół po 24 spotkaniach zdobył 33 punkty, wyprzedając w ten sposób drugą Garbarnię Kraków o zaledwie… 1 punkt. W roku 1947 Warta, aby wygrać mistrzostwo musiała najpierw wygrać swoją grupę złożoną z 9 zespołów, by wejść do grupy finałowej stworzonej z trzech mistrzów swoich grup. Zieloni, wyprzedając Garbarnie Kraków o 2 punkty, zajeli 1 miejsce i awansowali do topowej trójki. Tam wygrywając wszystkie cztery spotkania w grupie zdobyli drugie Mistrzostwo Polski.

Obecnie Warta Poznań prowadzona jest przez byłego członka sztabu naszej drużyny, Dawida Szulczka. Swoje spotkania zespół rozgrywa na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim, mogącym pomieścić około 5000 kibiców. Barw Zielonych broni obecnie nasz był stoper, Kamil Kościelny.

W tym sezonie Warta opiera się na futbolu pragmatycznym, ale bardzo skutecznym, który doprowadził ich na 9 miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasy. Warta ma na swoim koncie 7 zwycięstw, 3 remisy i 6 porażek. Zespół z Poznania posiada w swoich szeregach paru wyróżniających się graczy, jak: Adam Zrelak, Miguel Luis czy Dimitrios Stavropoulos, na których z pewnością w naszym meczu będziemy musieli uważać.