Z klubowej kroniki Stali – był taki mecz z Cracovią (cz.6)

30.09.1984 – Mielec, 9 kolejka II ligi grupy 2, Stal Mielec – Cracovia Kraków 3-0 (1-0)

Sędziował: Klocek (Gdańsk)
Widzów: 5000

Stal: Pazdan – Skiba, Zuba, Łukasik (ż), Bedryj, Barnak (61 Porębny), Gruszecki, Banasik, Lizończyk, Kołosowski, Wnuk (70 Gajec)
Trener: W.Gąsior

Cracovia: Wojciechowski – Surowiec, M. Podsiadło (ż), Zawadziński, Zych, Cisowski, Osoba, Bzukała, Tyrka, Graba, Dybczak
Trener: R.Durniok

Bramki: Kołosowski 10, 89, Porębny 82 min.

Po raz pierwszy Stalowcy, w oficjalnym ligowym pojedynku, zmierzyli się z dość lubianą w naszym mieście ekipą Cracovii, tuż po pierwszym swym awansie do II ligi. 6 maja 1956 roku w Krakowie padł bezbramkowy remis, zaś w rewanżu 23 września mielczanie ograli bardziej doświadczonego rywala 2-1, a bramki dla naszych barw zdobyli obrońca Otton Opiełka oraz napastnik Helmut Tobollik.

Prawie trzy dekady później mielczanie już pod wodzą pracującego po raz pierwszy z pierwszą drużyną Stali Włodzimierza Gąsiora zamierzali udowodnić gościom, że to właśnie oni w tym sezonie grają o najwyższe cele, czyli powrót do I Ligi. Biało-niebiescy już w 10. minucie ukłuli po raz pierwszy spadkowicza z elity. Celnym uderzeniem, po dośrodkowaniu Lizończyka, popisał się pozyskany kilka miesięcy wcześniej z Jagiellonii Białystok napastnik – Andrzej Kołosowski. Wcześniej dwie okazje zostały zmarnowane przez Banasika (bramkarz wybił piłkę z linii bramkowej) oraz Gruszeckiego. Później gra się wyrównała, lecz tego dnia przyjezdni mieli słabo nastawione celowniki. W ostatniej minucie pierwszej połowy obronę gospodarzy wyręczyła poprzeczka, gdyż piłka po główce Dybczaka trafiła właśnie w nią.

Druga połowa też była dość wyrównana. Goście przeprowadzali kontrataki, lecz obrona gospodarzy likwidowała je bez problemów, zaś strzały z dalszej odległości padły łupem Pazdana. Ostatnie 10 minut dobiło przyjezdnych. Wpierw Piotrek Porębny wykończył centrę Gruszeckiego, zaś 60 sekund przed końcem regulaminowego czasu gry po raz drugi tego dnia na listę strzelców, strzałem z narożnika pola karnego, wpisał się Kołosowski. Jako ciekawostkę przypomnijmy, że to tego dnia kibice obu klubów zawarli oficjalną zgodę, która przetrwała do 2008 roku.

Bilanse ligowe Stali z Pasami na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych wyglądają następująco: w ekstraklasie obie ekipy zmierzyły się 9 razy (3 zwycięstwa Stali, 5 remisów, 1 porażka; bramki: 13-12), w II lidze rywalizowano 18 razy (6 zwycięstw Stali, 4 remisy, 8 porażek, bramki: 22-24). W Pucharze Polski doszło do tylko jednej konfrontacji (1 porażka, bramki: 1-3).

Program z meczu – 03.07.1966, Cracovia – Stal Mielec 1-5! Wielkie podziękowania dla Pawła Radłowskiego za ten program.

Tekst: Leszek Śledziona