Z klubowej kroniki Stali – był taki mecz z Jagiellonią Białystok (cz. 18)

18.03.1989 – Mielec, 17. kolejka I ligi, Stal Mielec – Jagiellonia Białystok 2-0 (1-0)

Sędziował: Perek (Poznań)
Widzów: 9.747

Stal: Wojdyga – Porębny, Tyburski, Czachowski, Fedoruk, Barnak, Tochel, Urbanek, Śliwowski, Sajdak (89 min. Klich), Jędraszczyk (67 min. Zagórski)
Trener: W.Gąsior

Jagiellonia: Sowiński – Bartnowski, Lisowski, A.Kulesza, Cylwik, Czykier, Ambrożej, Szugzda (74 Gierejkiewicz), D.Bayer, J.Bayer, Michalewicz (57 Szymanek)
Trener: M.Mojsiuszko

Bramki: Śliwowski 5, Tochel 54 min.

W ostatnim meczu PKO BP Ekstraklasy rozegranym w Mielcu 4 marca tego roku, walcząca o zachowanie bytu Stal dopiero w ostatniej minucie podstawowego czasu gry wyszarpnęła gościom z Białegostoku punkt, a strzelcem jedynej bramki dla mielczan był były pomocnik Jagi Konrad Wrzesiński.

Na inaugurację wiosny w Mielcu w sezonie 1988/89 Stalowcy pokrzepieni bezbramkowym remisem w Łodzi z ŁKS, podejmowali na swym obiekcie zespół dumy Podlasia. Przebywający przez ostatnią dobę w ośrodku w Rzemieniu biało-niebiescy piłkarze rozpoczęli pojedynek z finalistą ówczesnej edycji Pucharu Polski od mocnego uderzenia. Objęli oni prowadzenia po precyzyjnym strzale napastnika Macieja Śliwowskiego. W pierwszej połowie były okazje na podwyższenie prowadzenia, lecz celowniki mielczan były tego dnia dość rozregulowane.

Po zmianie stron ciężar prowadzenia gry wziął na siebie Mariusz Barnak. Już w 52. minucie przeprowadził on solowy rajd zakończony mocnym uderzeniem, po którym bramkarz przyjezdnych Sowiński miał sporo problemów. Dwie minut później znów w środku pola minął dwóch obrońców rywala i kiedy ostatni z nich spróbował mu zablokować drogę do bramki, odegrał ją do nadbiegającego z lewej strony Krzysztofa Tochela, który nie namyślając się wiele strzelił precyzyjnie do siatki. Byłą to akcja godna kamery telewizyjnej, którą mielecka publika przyjęła z dużą owacją. Stal nie spoczęła na laurach, dalej przeprowadzała składne ataki, po których można było się pokusić o zdobycie trzeciego gola, który dałby dodatkowy, trzeci punkt. Najlepsze okazje zmarnowali jednak Czachowski (81) oraz Sajdak (85. minuta). Stal tym zwycięstwem potwierdziła aspiracje bycia zespołem ze ścisłej krajowej czołówki, w tym sezonie rozgrywkowym

Podsumowując, bilans wszystkich 10 (dom i wyjazd) ekstraklasowych pojedynków Stali z Jagą jest korzystny dla naszego zespołu – 5 zwycięstw Stali, 4 remisy, 1 porażka. Stosunek bramek 22-10 dla FKS. Drugoligowe zmagania to 4 mecze (2 zwycięstwa Stali, 1 remis, 1 porażka; bramki 4-3). W jedynym spotkaniu Pucharu Polski Stal wygrała 2-0.

18.03.1989 – Mielec. Fragment meczu Stal Mielec – Jagiellonia Białystok 2-0.

Tekst: Leszek Śledziona