Z klubowej kroniki Stali – był taki mecz z Koroną Kielce (cz. 59)

To był pierwszy w historii ligowy mecz pomiędzy tymi zespołami. Klub z Kielc powstał zaledwie 10 lat wcześniej, zaś Stalowcy ostatnie 13 sezonów spędzili w elicie polskiej piłki nożnej, odnosząc w tym czasie swe największe sukcesy. Niżej podpisany oglądał ten mecz na żywo, więc doskonale pamięta okazywane wzajemnie sympatie kibiców (będących wtedy na stadionie) obu jedenastek do siebie (została wtedy przybita zgoda, która niestety nie przetrwała próby czasu). W inauguracji drugoligowych zmagań mielczanie wystąpili w mocno zmienionym składzie, bo z zaledwie czterema graczami (Stawarz, Białek, Oratowski i Łatka, na zmianę wszedł piąty – Banasik) w porównaniu do ostatniego meczu w ekstraklasie (19.06.1983, 1-4 z Pogonią w Szczecinie) oraz z nowym szkoleniowcem Henrykiem Stroniarzem.

Już pierwsza połowa spotkania pokazała, że napastnicy biało-niebieskich nie są w stanie zbyt często zagrażać bramce gospodarzy. Tylko sprowadzony z zabrskiego Górnika (via GKS Tychy) Fait dwukrotnie zmarnował dobre okazje. Wpierw w 14. minucie strzelił wprost w bramkarza, by na początku drugiej odsłony (dogranie Łatki) uderzyć niezbyt precyzyjnie. Były to jedyne okazje na zdobycie bramek przez nasz zespół w tym spotkaniu.

Korona mocniej przycisnęła po zmianie połów i kilka razy zakotłowało się pod bramką Stawarza. Najpierw w 57. minucie Małolepszy nie był zbyt dokładny w oddawaniu strzału, zaś na kwadrans przed końcem Wyciślik ostemplował słupek naszej bramki, a dobitka główką Małolepszego wyszła na aut. Stal do końca sezonu nie poprawiła zbytnio swej gry, by ostatecznie uplasować się na 3. miejscu  (32 punkty) w końcowej tabeli, ze stratą aż 7 oczek do awansującego po raz pierwszy w historii do 1. ligi – Radomiaka.

07.08.1983 – Kielce, 1. kolejka 2. ligi, Korona Kielce – FKS PZL-Stal Mielec 0-0

Sędziował: Diakonowicz (Warszawa)         Widzów: 5.000

Kielce: Goska – Tobolik, Nowak, Wolicki, Wojtasiński, Molenda, Gruszewski, Małolepszy, Wójcik (69 Bąk), Misiowiec, Wyciślik        Trener: J.Golla

Stal: Stawarz – Skiba, Duchnowski, Bartoszewski, Białek, Marchewka (75 Banasik), Oratowski (46 Gruszecki), Tyburski, Lizończyk, Fait, Łatka                     Trener: H.Stroniarz

Bilanse ligowe Stali z rywalem z Kielc na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych wyglądają następująco: w ekstraklasie obie ekipy zmierzyły się zaledwie 3 razy (2 zwycięstwa Stali, 1 porażka, bramki: 6-4), w drugiej lidze rozegrano 4 mecze (2 zwycięstwa Stali, 1 remis, 1 porażka), bramki 2-2. W dwóch spotkaniach Pucharu Polski (sezon 2004/05) Stal doznała 2 porażek, w bramkach 2-8.