Z klubowej kroniki Stali – był taki mecz z ŁKS Łódź (cz. 16)

25.06.1972 – Mielec, 25. kolejka I ligi, Stal Mielec – ŁKS Łódź 4-0 (1-0)

Stal: Kukla – Rześny, Kosiński, Janus, Rachwał, Gąsior, Lato, Kasperczak, Popowicz, Stój
Trener: A.Gajewski.

ŁKS: Gut – Lubański, Jałocha, Bulzacki, Gutowski (46 Grębosz), Kasalik, Polak, Ostalczyk, Mszyca, Sadek, Suski
Trener: J.Walczak

Bramki: Lato 27, 70, Jałocha 60 (samob.), Krysiński 82 min.

Do pierwszej konfrontacji z – klubem Łodzi jest ŁKS – jak przez wiele lat śpiewali w naszym mieście kibice Stali sympatyzujący z łódzkimi fanami, doszło dopiero 19 marca 1961 roku. Doświadczeni goście objęli prowadzenie już w 3. minucie spotkania (gol Szymborskiego), które dla Mielca i całej Rzeszowszczyzny było premierowym na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Wyrównał, także w pierwszej połowie, najlepszy snajper ekipy Henryka Skromnego – Helmut Tobollik.

Wiosną 1972 roku łodzianie przyjechali do Mielca z nadzieją na odniesienie korzystnego wyniku. Jednak agresywna gra całej jedenastki Stali, na czele ze znakomitym duetem Kasperczak – Lato ani przez chwilę nie pozwoliły ŁKS nawiązać równorzędnej gry. Gospodarze w tym meczu byli szybsi, przewyższali przeciwników wyszkoleniem technicznym i sprawnością ogólną. Jedynie do 25 minuty mecz wyrównany. Od tego czasu mielczanie do końca spotkania ostrzeliwali bramkę Guta, trafiając celnie cztery razy.

W szeregach zwycięzców pomysłowymi zagraniami imponował Henryk Kasperczak, a jego doskonałe podania otwierały kolegom drogę do oddania strzałów. Goście wyjechali z Mielca w złych humorach, ciesząc się, że nie stracili jeszcze co najmniej trzech goli, gdyż w żadnym wypadku nie stałaby im się w tym dniu żadna krzywda.

Bilanse ligowe Stali z ŁKS na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych wyglądają następująco: w ekstraklasie obie ekipy zmierzyły się 46 razy (12 zwycięstw Stali, 21 remisów, 13 porażek; bramki: 52-42), w II lidze rywalizowano 4 razy (1 zwycięstwo, 1 remis, 2 porażki; bramki: 4-4). W Pucharze Polski doszło do trzech pojedynków (1 zwycięstwo, 2 porażki; bramki: 6-6) oraz do jednego w Pucharze Ligi (remis 0-0).

24.09.1978 – Łódź. Fragment meczu ŁKS Łódź – Stal Mielec 2-0. Od lewej (w białych koszulkach żyrondystów): Edward Oratowski, Marek Chamielec i Grzegorz Lato.

Tekst: Leszek Śledziona