Z klubowej kroniki Stali – był taki mecz z Miedzią Legnica (cz. 32)

Do kolejnego spotkania z Miedzią doszło dopiero na zapleczu ekstraklasy w 2016 roku. Mecz zaczął się od ataków mielczan, wśród których motorem poczynań ofensywnych był Szymon Sobczak. Już w 4. minucie nie zdołał przechwycić ostro dośrodkowanej w pole karne rywala piłki. W 37. minucie Buczek przegrał pojedynek z obrońcami Miedzi. W odpowiedzi, na pięć minut przed przerwą, późniejszy gracz mieleckiego zespołu, Fin Forsell uderzył z za 16, lecz jego strzał z lewej nogi bez problemu złapał w ręce golkiper Stali – Kozioł. Na minutę przed zejściem na przerwę Cholewiak zagrał piłkę pomiędzy dwóch obrońców. Sobczak znalazł się na 13 metrze, w idealnej pozycji, sam na sam z bramkarzem Miedzi Kapsą i nie zdołał go pokonać.

W drugiej połowie, na boisku zrobiło się o wiele ciekawiej. Już po kilkunastu zaledwie sekundach nastąpiło długie dogranie z własnej połowy na prawe skrzydło do Sobczaka. Ten dośrodkował ją natychmiast w pole karne, a jeden z defensorów gości odbił ją niefortunnie w kierunku dalszego słupka. Tam głową do bramki skierował ją Krystian Getinger. Goście natychmiast rzucili się do odrobienia strat, lecz na posterunku tego dnia był świetnie dysponowany Kozioł. Od 65. Minuty, po drugim żółtym kartoniku, a w konsekwencji czerwonym Bierzały, Stalowcy zmuszeni byli sobie radzić w dziesięciu. Miedź stać było jednak tylko na tylko dwie groźniejsze akcje, które próbował wykończyć Bartkowiak. Wpierw w 73. minucie uderzył pod poprzeczkę z 16 metrów, zaś trzy minuty później w polu karnym przymierzył z woleja, lecz mielecki bramkarz dwukrotnie instynktownie przerzucił piłkę ponad bramką.

22.10.2016 – Mielec, 14. kolejka Nice I ligi, Stal Mielec Miedź Legnica 1-0 (0-0)

Sędziował: Wajda (Żywiec)             Widzów: 2.132

Stal: Kozioł – Sulewski, Zalepa, Bierzało (2x ż; cz. 65 min.), Liberacki, Sobczak, Marciniec, Radulj (67 Kiercz), Cholewiak (ż), Getinger (78 Łętocha), Buczek (ż; 63 Fonfara)          Trener: Z. Smółka

Miedź: Kapsa – Bartczak (ż), de Amo, Midzierski, Trifonow (84 Batin), Bartkowiak, Daniel, Rasak (90 Garguła), Forsell, Martín (ż; 60 Łobodziński), Rybicki                       Trener: R. Tarasiewicz

Bramka: Getinger 46 min.

Bilanse ligowe Stali z Miedzią na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych wyglądają następująco: w ekstraklasie obie ekipy zmierzyły się zaledwie raz (1 zwycięstwo Stali; bramki: 2-0), na zapleczu ekstraklasy (1. Liga) to 6 meczów (4 zwycięstwa Stali, 2 remisy), bramki 7-3. W barażach o utrzymanie/spadek z 1. ligi lepsza była Stal (1 zwycięstwo, 1 porażka; bramki 4-3). W Pucharze Polski Miedź zwyciężyła raz, w stosunku 3-2.