Z klubowej kroniki Stali – był taki mecz z Wisłą Płock (cz. 11)

27.11.1994 – Płock, 17. kolejka I ligi, Petrochemia Płock – Stal Mielec 1-1 (0-1)

Sędziował: Kostrzewski (Bydgoszcz)
Widzów: 2.500

Petrochemia: Koszarski – Serocki (67 Majchrzak), Milewski, Bukowski, Dec, Dylewski, Miąszkiewicz, Traczyk, Majewski, Siadaczka, Krzywkowski
Trener: W. Słabkowski

Stal: Wyparło – Tomanek, Federkiewicz, Kukowski, Łętocha, Ruta, Kloc, Barnak, Kupidura, Cygan, Domarski (87 min. Konopelski)
Trener: F. Smuda

Bramki: Majewski 76 – Domarski 23 min.

Po raz pierwszy zespół Stali zmierzył się w ligowym pojedynku z płocką Wisłą dopiero w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. 2 października 1983 roku,  mielczanie po 13 latach nieprzerwanej gry w elicie polskiego futbolu i wywalczeniu swych największych sukcesów, zawitali do Płocka. Premierowe zmaganie zakończyło się porażką naszej drużyny, gdyż uległa gospodarzom 1-2, strzelając honorowego gola w 52. minucie po uderzeniu napastnika Marka Lizończyka.

Troszkę lepiej było w premierowej grze w I lidze (ekstraklasie), w ostatniej serii (17. kolejka) rundy jesiennej sezonu 1994/95. Tym razem na starym stadionie przy ulicy Łukasiewicza 34, ówczesnemu beniaminkowi który występował wtedy pod nazwą Petrochemia, urwali jeden punkt. Podopieczni Franza Smudy kontynuowali swą dobrą passę, gdyż od 9. kolejki nie zanotowali porażki. Tego dnia byli zespołem lepszym, jak wyraził się na konferencji pomeczowej trener drużyny gości.  Już w 3. minucie spotkania po dograniu Cygana w boczną siatkę trafił Domarski. 20 minut później ponownie miała miejsce akcja tych dwóch zawodników. Ten pierwszy zawodnik kąśliwie uderzył na bramkę Koszarskiego, lecz miejscowy golkiper zdołał odbić piłkę. Ta trafiła na głowę Rafała Domarskiego, który z bliskiej odległości skierował ją do siatki. Gospodarze do końca pierwszej połowy nie potrafili się otrząsnąć z lekkiej przewagi mielczan.

Początek drugiej połowy też nie wskazywał, że może dojść do wyrównania. Dopiero ostatni kwadrans gry był przełomowy dla drużyny z Płocka. W 76. minucie arbiter podyktował rzut wolny z odległości około 30 metrów.  Do piłki podszedł… dzisiejszy trener Stali Mielec – Adam Majewski i plasowanym strzałem pokonał Bogusława Wyparłę.

Podsumowując, bilans I ligowych (ekstraklasowych) pojedynków Stali z Wisłą (Petrochemią) Płock to 5 meczów (1 zwycięstwo Stali, 4 remisy, 0 porażek, bramki: 7-6). W II lidze rywalizowano 4 razy (0 zwycięstw Stali, 1 remis, 3 porażki, bramki: 1-10). W Pucharze Polski w 2016 roku w Mielcu, Stal wygrała z Wisłą 4-3.

Link do skrótu meczu w Pucharze Polski, w którym 27 lipca 2016 roku Stal Mielec pokonała Wisłę Płock 4-3: https://www.podkarpacielive.pl/pl/wydarzenia/11848,skrot-meczu-stal-mielec—wisla-plock-4-3-wideo

Program meczu o mistrzostwo II Ligi. 21.09.1996, Petrochemia Płock – Stal Mielec.

Tekst: Leszek Śledziona