Z klubowej kroniki Stali – był taki mecz z Wisłą Płock (cz. 35)

To nie był dobry sezon w wykonaniu Stali. Drugoligowy zespół, w którym po spadku z najwyższej klasy rozgrywkowej zostało zaledwie kilku zawodników, którzy niecałe dwa lata wcześniej grali jeszcze w Pucharze UEFA, wiosną prezentował się średnio. Strata do liderującego Radomiaka na sześć kolejek przed końcem rozgrywek była już zbyt duża, gdyż wynosiła 6 punktów, a po tym meczu powiększyła się o kolejny.

Samo spotkanie od pierwszych minut stało na przeciętnym poziomie. Stalowcy przez cały mecz budowali swe akcje w oparciu o 1000 podań, rozgrywając futbolówkę głównie wszerz boiska, tak jakby bramka rywala była ustawiona naprzeciwko trybun. Mielczanie mimo, że przeciwnik okupował miejsce spadkowe i nie prezentował tego dnia wystarczających argumentów piłkarskich żeby ograć nasz zespół, stworzyli jednak trzy okazje do zdobycia gola w tej rywalizacji.

W 42. minucie gdy piłka po dośrodkowaniu minęła Bołbotowskiego i spadła niespodziewanie pod nogi Łatki, ten fatalnie spudłował. 23 minuty po przerwie obrońca biało-niebieskich Zuba z bliska uderzył koło słupka. Natomiast w 84. minucie mocno zakotłowało się pod bramką przyjezdnych, lecz kilka następujących po sobie uderzeń i dobitek graczy z napadu i środkowej linii Stali zatrzymało się na nogach defensorów rywala. Zespół Wisły tylko raz zainicjował groźną akcję, która mogła przynieść prowadzenie, lecz uderzenie głową Pachelskiego w 72. minucie po dograniu z rzutu wolnego, trafiło wprost w ręce naszego bramkarza Witka Pazdana.

27.05.1984 – Płock, 25 kolejka 2. ligi, Stal Mielec – Wisła Płock 0-0

Sędziował: Pietrzyk (Wrocław)       Widzów: 10.000

Stal: Pazdan – Porębny (75 Banasik), Duchnowski, Bedryj, Zuba, Bartoszewski, Gruszecki, Barnak, Wnuk, Fait, Łatka
Trener:
H.Stroniarz

Wisła: Bołbotowski – Janicki, Wachaczyk, Lewandowski, Mierzwiński, Rutkowski (85 Rzepka), Polańczyk, Wenerski, Gapiński, Mrówka, Pachelski       Trener: J.Pieszko

Podsumowując, bilans ekstraklasowych (I ligowych) pojedynków Stali z Wisłą (Petrochemią) Płock to 7 meczów (1 zwycięstwo Stali, 5 remisów, 1 porażka, bramki: 8-10). W 2. lidze rywalizowano 4 razy (1 remis, 3 porażki, bramki: 1-10). W Pucharze Polski w 2016 roku w Mielcu, Stal wygrała 4-3.