Z klubowej kroniki Stali – był taki mecz z Zagłębiem Lubin (cz. 43)

Stal od początku tego sezonu grała słabo (14. miejsce z 6 punktami w ligowej tabeli po 12 kolejkach) i broniła się przed spadkiem, gdyż w tym sezonie z pierwszej ligi leciały aż 4 zespoły, a nie 2 jak było dotychczas. Tydzień wcześniej przegrała w Wałbrzychu z tamtejszym Górnikiem 1-2, zaś w środku tygodnia na własne życzenie (porażka 0-2) odpadła z Pucharu Polski z liderem grupy czwartej 3. ligi – GKS Bełchatów. Zagłębie przed niedzielnym meczem, który rozpoczął się o godzinie 17 w Mielcu miało 7 punktów więcej i zajmowało 8. miejsce w ligowej stawce.

Warunki gry były dość ciężkie, gdyż boisko było śliskie i nieustannie padał deszcz. W pierwszej połowie przeważała mielecka jedenastka, a kibice Stali dziwili się że na tablicy wyników wciąż widniało 0-0. Najpierw Adam Fedoruk z bliska posłał piłkę 5 metrów nad poprzeczką. Drugą z okazji zmarnował w 32. minucie Perydzyński, który po dograniu futbolówki przez kolegę z ataku Filipczaka, przegrał pojedynek sam na sam z Koszarskim, strzelając mu prosto w ręce. W 41. minucie znów na posterunku był bramkarz gości, który odbił potężne uderzenie Porębnego z dystansu.

Po zmianie połów mocniej zaatakowali lubinianie, lecz ograniczyli się wyłącznie do strzałów z dystansu (kilkakrotnie Krakowski oraz Ptak). Swoje sytuacje zmarnowali także w tej odsłonie biało-niebiescy. W 54. minucie rozgrywający Tochel główkował tuż obok słupka, zaś prawie kwadrans później Dobrowolski ostemplował słupek, podczas próby przedłużenia strzału Porębnego z rzutu wolnego. W zespole Stalowców na wyróżnienie tego dnia zasłużył przede wszystkim Witold Łukasik, który wielokrotnie stopował szybkie kontry przyjezdnych.

02.11.1986 – Mielec, 13. kolejka I ligi, Stal Mielec – Zagłębie Lubin 0-0

Sędziował: Ordysiński (Kielce)       Widzów: 5.000

Stal: Pazdan – Porębny, Bedryj, Łukasik, Fedoruk, Śliwowski (77 Urbanek), Makuch (61 Barnak, ż), Tochel, Dobrowolski, Perydzyński, Filipczak  Trener: Z.Książek

Zagłębie: Koszarski Mądrachowski, Kujawa, Pietrzykowski, Krakowski, Kowalski (89 Godlewski), Gierejkiewicz, Cebula, Kurant, Stelmasiak (72 Ciliński), Ptak         Trener: G.Szerszenowicz

Bilanse ligowe Stali z Zagłębiem Lubin dotyczą wyłącznie występów w ekstraklasie (dawniej zwanej pierwszą ligą) i są zdecydowanie niekorzystne dla Stali. Zagrano ze sobą 24 mecze (4 zwycięstwa Stali, 6 remisów, 14 porażek; bramki: 21-37).