Zamknij

Zmiana w zasadach przyznawiania kartek. Sztab też może pauzować

Od sezonu 2022/23 PKO BP Ekstraklasy Regulamin Dyscyplinarny uległ zmianie. Teraz wszystkie osoby z ławki rezerwowych także będą miały obowiązek pauzować, gdy otrzymają zbyt dużą ilość kartek.

Przez wiele lat arbitrzy mieli tylko jedną możliwość ukarania osób z ławki rezerwowych – odesłanie ich na trybuny. Od sezonu 2019/2020 zyskali jednak nowe możliwości upominania szkoleniowców oraz reszty członków sztabu. Wprowadzone zostały bowiem żółte kartki dla tej grupy uczestników rywalizacji piłkarskiej. Podobnie jak w przypadku zawodników na boisku, dwa ostrzeżenia w jednym spotkaniu konsekwencji skutkowały wykluczeniem z udziału w dalszym przebiegu zmagań. Różnica polegała na tym, że w przypadku piłkarzy cztery (i każda wielokrotność tej liczby) uzbierane napomnienia oznaczały pauzę w kolejnym starciu, a członkowie sztabów nie podlegali tej karze.

W nowym sezonie zostało to jednak zmienione i ujednolicone dla zawodników oraz pozostałych osób, zasiadających na ławce rezerwowych. Wszyscy członkowie sztabów trenerskich w przypadku nadmiernej liczby żółtych kartek będą musieli – podobnie jak zawodnicy występujący na boisku – opuścić następne spotkanie. Reguluje to artykuł 58., paragraf 1. Regulaminu Dyscyplinarnego.

Zawodnik lub osoba inna niż zawodnik, uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych, która w czasie zawodów mistrzowskich otrzyma napomnienie (żółtą kartkę), zostanie automatycznie ukarana:

1) przy czwartym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,

2) przy ósmym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 1 meczu,

3) przy dwunastym napomnieniu – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów,

4) przy każdym kolejnym co czwartym napomnieniu (szesnastym, dwudziestym itd.) – karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów. 

Regulamin Dyscyplinarny PZPN reguluje także kwestie dotyczące ukarania czerwonymi kartkami osób innych niż zawodnik uprawnionych do przebywania  na ławce rezerwowych. Tu przepisy są analogiczne do tych, dotyczących zawodników.

Oznacza to, że jeżeli osoba inna niż zawodnik, która jest uprawniona do przebywania na ławce rezerwowych w trakcie zawodów, zostanie z niej usunięta przez sędziego w wyniku otrzymania samoistnej czerwonej kartki, zostanie automatycznie ukarana karą dyskwalifikacji w wymiarze 2 meczów. W sytuacji, gdy usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia, zniesławienia lub innego, wysoce niesportowego zachowania, osobie tej po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 3 mecze albo karę dyskwalifikacji czasowej.

Ponadto, jeżeli usunięcie z ławki rezerwowych nastąpiło w wyniku samoistnej czerwonej kartki otrzymanej w konsekwencji naruszenia nietykalności cielesnej, znieważenia lub zniesławienia sędziego – po przeprowadzeniu postępowania dyscyplinarnego wymierza się karę dyskwalifikacji w wymiarze nie niższym niż 5 meczów.

Źródło: Ekstraklasa.org