Zamknij

19.kolejka Legionovia Legionowo w Mielcu

W nadchodzącą niedzielę o godzinie 17:00 na Stadionie Miejskim w Mielcu ponownie będziemy świadkami piłkarskiego święta. Pojedynkiem z Legionovią nasza drużyna zainauguruje rok 2014 na boiskach drugiej ligi wschodniej. Na papierze niekwestionowanym faworytem tego meczu są gospodarze, ale na boisku nasi będą musieli dać z siebie sto procent, by pokonać rywala. Tym razem na stadionie zostaną zastosowane specjalne baterie (po ukraińsku батарея) dla lepszego oświetlenia.

Legionowianie pojawią się w Mielcu żądni rewanżu za porażkę na własnym stadionie 1:2. Upragnione trzy punkty biało-niebieskim przyniosły wtedy bramki Damiana Skiby i Sebastiana Łętochy. Gospodarze odpowiedzieli jedynie golem z dystansu, a jego autorem był Ukrainiec Taras Romanczuk.

Niedzielny mecz będzie jednym z czterech kolejnych, które Stal rozegra u siebie. Cały marzec gramy na własnym stadionie! Po Legionovii przyjdzie pora na podjęcie Olimpii Zambrów (16 marca, godz. 17), Stali Stalowa Wola (23 marca, godz. 18) oraz Garbarnii Kraków (30 marca, godz. 18). W puli jest dwanaście punktów, ile wywalczy nasza drużyna? Zapraszamy na stadion, by dopingiem wspomóc biało-niebieskich.

Stal po osiemnastu kolejkach jest wiceliderem tabeli, w dorobku ma już 31 punktów. Najwięcej bramek zdobył Łętocha, który 7-krotnie trafiał do bramki przeciwnika. Natomiast Legionovia zajmuje 12. miejsce, dotychczas wywalczyła 21 punktów. Najlepszym strzelcem zespołu jest jego kapitan, doświadczony 32-letni pomocnik Paweł Tomczyk, który w tym sezonie zdobył 5 bramek.

STAL MIELEC
W ekipie trenera Włodzimierza Gąsiora nie doszło co prawda do rewolucji kadrowej, ale drużyna jest personalnie silniejsza niż jesienią. Mielecki team został wzmocniony wysokim (193cm), doświadczonym 28-letnim bramkarzem Tomaszem Liberą, 24-letnim napastnikiem Piotrem Gawęckim oraz 21-letnim lewonożnym skrzydłowym Patrykiem Słotwińskim. Ten pierwszy ostatnie trzy lata grał w tarnowskiej Unii (wcześniej m. in. Poprad Muszyna i Okocimski Brzesko). Gawęcki to wychowanek Korony Kielce, w jej barwach kilkukrotnie wystąpił na boiskach Ekstraklasy, zaś ostatnio grał w Gjovik FF (druga liga norweska). Słotwiński to wychowanek trzecioligowej Tomasovii Tomaszów Lubelski, której barw bronił od początku swojej kariery. Sukcesem zakończyły się ponadto negocjacje z Widzewem Łódz, a potem z Sebastianem Dudą (wychowanek Stali), w sprawie definitywnego transferu tego środkowego obrońcy. Tydzień temu do drużyny dołączył młodzieżowiec, 20-letni pomocnik Bartosz Papka. To, podobnie jak Gawęcki, wychowanek Korony. Ostatnie pół roku Papka spędził w pierwszoligowym olsztyńskim Stomilu. Wszystkim pozyskanym piłkarzom sztab szkoleniowy przyglądał się od dłuższego czasu. Nie było tu miejsca na przypadek. Każdy z tych piłkarzy jest na tyle wartościowy, by wyjść na boisko w podstawowym składzie.

Do zespołu po dłuższej przerwie powrócił nareszcie rozgrywający Kamil Radulj, w sparingach pokazał, że będzie ważnym ogniwem drużyny. Niebawem gotowi do gry będą defensywny pomocnik Jakub Żubrowski oraz napastnik Michał Pruchnik. Nikt miejsca w wyjściowej jedenastce nie dostanie za nazwisko, zagrają zawodnicy będący w najlepszej dyspozycji. Wypada się jedynie cieszyć, że trener Gąsior wreszcie będzie miał do dyspozycji szeroką kadrę i wartościowych zmienników.

Przez zimę z zespołem trenował powracający po długiej kontuzji środkowy obrońca Łukasz Rogala. Jednak by dojść do optymalnej formy „Rogi” potrzebuje jeszcze czasu. Dlatego też zapadła decyzja, by przez najbliższą rundę grał on tam gdzie będzie miał szansę częstych występów. Takim klubem jest zapewne trzecioligowy Sokół Sieniawa, do którego Rogala został wypożyczony. Dużo bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w przypadku pomocnika Mariusza Korzępy, który wciąż przechodzi rehabilitację i ciężko dziś przesądzać o jego najbliższej przyszłości.

Ostatecznie kadra biało-niebieskich na tę rundę wygląda następująco:

Włodzimierz Gąsior – trener
Akademia Bramkarska BODZIO W. – trening bramkarzy
Marek Gozdecki – kierownik drużyny
Mariusz Mokrzycki – masażysta
Paweł Tyniec – lekarz
Mariusz Kosior – przygotowanie fizyczne
Paweł Wielgosiński – fizjoterapeuta

Bramkarze: Wojciech Daniel, Tomasz Libera, Bogusław Wyparło

Obrońcy: Sebastian Duda, Krystian Getinger, Szymon Kardyś, Kamil Kościelny (kapitan), Mateusz Podstolak, Mateusz Załucki

Pomocnicy: Damian Buczyński, Maciej Domański, Sebastian Głaz, Konrad Jaworski, Wojciech Mącior, Bartosz Papka, Kamil Radulj, Damian Skiba, Patryk Słotwiński, Jakub Żubrowski

Napastnicy: Piotr Gawęcki, Sebastian Łętocha, Michał Pruchnik

Tuż po ostatnim w zeszłym roku meczu ligowym (ze Zniczem Pruszków) stalowcy rozegrali trzy sparingi. Jeden z nich przegrali, a w dwóch meczach kontrolnych z rywalami z pierwszej ligi padł remis. Serię tegorocznych sparingów mielczanie zakończyli bilansem: 4 zwycięstwa, 1 remis oraz 4 porażki.

Termalica Bruk-Bet Nieciecza 0:1
Sandecja Nowy Sącz 1:2 (Gawęcki)
JKS Jarosław 4:1 (Kościelny, Łętocha 2, Buczyński)
Korona II Kielce 2:1 (Radulj, Domański)
Kolejarz Stróże 2:5 (Radulj, Skiba)
Okocimski Brzesko 5:1 (Łętocha 2, Radulj, Duda, Skiba)
Wierna Małogoszcz 7:2 (Łętocha 2, Radulj, Duda, Skiba, Jaworski, Gawęcki)
Zagłębie Sosnowiec 0:2
Unia Tarnów 1:1 (Szlachetka)
Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2:2 (Kościelny 2)
Korona II Kielce 0:2
Puszcza Niepołomice 1:1 (Domański)

Stal gra o awans i mówi się o tym głośno. Ale pamiętajmy, że chętnych do gry na zapleczu T-Mobile Ekstraklasy jest więcej. Oprócz lidera z Siedlec takie aspiracje zgłaszają Siarka Tarnobrzeg, Stal Rzeszów, Wigry Suwałki, niedużą stratę punktową ma też Znicz Pruszków. Trzeba umiejętnie rozłożyć siły, może się bowiem okazać że walka toczyć się będzie do ostatniej kolejki spotkań. Przed drużyną i działaczami z Mielca długa droga, ale mam nadzieję, że zakończy się ona sukcesem.

 

LEGIONOVIA LEGIONOW0
W przeciwieństwie do zespołu z Mielca w składzie tej drużyny zaszły poważne zmiany. Ekipę trenera Marka Papszuna opuściło 7 zawodników, w tym aż 4 napastników –  Szymon Lewicki (Dolcan Ząbki), Michał Złotkowski (wyjazd do Norwegii), Mateusz Sołtys (MKS Polonia Warszawa) i Jakub Bojas, któremu skończyło się wypożyczenie z Bytovii Bytów. Ponadto klubowe barwy zmienili: Patryk Łukasik (wyjechał do Anglii), Kordian Latos (Jarota Jarocin) i Iwan Muczak (wrócił na Ukrainę).

Nowymi zawodnikami są:

Piotr Gurzęda – 27-letni obrońca; przeszedł z fińskiego Oulun Palloseura (druga liga), wcześniej grał m. in. w Szynniku Jaroslawl (zaplecze rosyjskiej ekstraklasy) i w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki;

Michał Kołodziejski – 20-letni obrońca, młodzieżowiec; ostatni rok spędził na wypożyczeniach z Ruchu Chorzów do Warty Poznań i GKS-u Tychy;

Antonio Calderón Vallejo – 29-letni filigranowy ofensywny pomocnik z Hiszpanii, który ostatnio występował w Vélez C.F. (Tercera Division, czyli czwarta liga hiszpańska); 

Dawid Ryndak – 24-letni skrzydłowy, który w rundzie jesiennej wystąpił w trzech spotkaniach pierwszoligowego Dolcanu. Wcześniej grał m.in. w Zagłębiu Sosnowiec;

Adam Czerkas – 29-letni napastnik; przez ostatnie trzy lata bronił barw Pogoni Siedlce;

Marcin Stańczyk – 30-letni napastnik; większość swojej kariery spędził w Dolcanie Ząbki, a w zeszłym roku reprezentował trzecioligowy GKP Targówek.

Sparingi pokazały, że nowe nabytki Legionovii mogą być sporym wzmocnieniem zespołu. Bardzo ciekawie prezentował się zwłaszcza Calderón, dysponujący świetną techniką, dokładnym podaniem i często asystujący przy bramkach. Nasz najbliższy rywal w dziesięciu meczach kontrolnych odniósł komplet zwycięstw, prezentując futbol ofensywny i bardzo skuteczny. Trzeba też zauważyć, że Dolcan, Stomil czy Znicz, które to drużyny legionowianie pokonali, są teoretycznie od nich mocniejsze. Poniżej wyniki wszystkich tegorocznych sparingów graczy z Legionowa:

3:2 ze Stomilem Olsztyn (1. liga)
2:1 Pogoń Grodzisk Mazowiecki 2:1 (3. liga)
6:0 Start Otwock (3. liga)
2:1 Bzura Chodaków (4. liga)
3:1 Rominta Gołdap (4. liga)
3:2 Huragan Wołomin (3. liga)
1:0 Świt Nowy Dwór Maz. (2. liga wschodnia)
3:2 Znicz Pruszków (2. liga wschodnia)
3:1 Dolcan Ząbki (1. liga)
5:1 Dąb Wieliszew (liga okręgowa)

Celem zespołu spod Warszawy jest utrzymanie statusu drugoligowca i wydaje się, że cel ten jest całkiem realny. Co prawda strata do ósmej Stali Rzeszów to 6 punktów, ale w tak wyrównanej lidze, jaką jest druga liga wschodnia, może się okazać, że wystarczy trzy-cztery kolejki spotkań, by te straty zniwelować. Legionovia jest personalnie silniejsza niż w rundzie jesiennej, poza tym klub jest w miarę stabilny finansowo. To solidne podstawy do tego, by walczyć o utrzymanie.

Trochę mniej ciekawie wyglądają sprawy organizacyjne. Kilka dni temu odbyło się nadzwyczajne walne zebranie członków KS-u. Doszło wówczas do zmiany na stanowisku prezesa. Z klubem pożegnał się dotychczasowy prezes Janusz Głogowski, nowym sternikiem Novii został Dariusz Ziąbski. To były piłkarz, później wieloletni trener grup młodzieżowych, ostatnio pełniący funkcję kierownika klubu. Nie jest tajemnicą, że nowy prezes i trener Papszun nie pałają do siebie sympatią i już słychać głosy mówiące o szybkiej zmianie na stanowisku szkoleniowca… Prezes Ziąbski zdementował jednak informacje, jakoby już planował jakieś zmiany personalne.

Arbitrem spotkania będzie Mateusz Złotnicki z Lublina. Sędzia ten prowadził w zeszłym roku zwycięski dla Stali mecz z Olimpią Zambrów.

W pozostałych spotkaniach 19. kolejki (8-9 marca) zagrają:

Stal Stalowa Wola – Motor Lublin, 8 marca, godz. 14
Olimpia Zambrów – Wisła Puławy, 8 marca, godz. 14
Siarka Tarnobrzeg – Świt Nowy Dwór Mazowiecki, 8 marca, godz. 14
Limanovia Limanowa – Garbarnia Kraków, 8 marca, godz. 15
Concordia Elbląg – Pelikan Łowicz, 9 marca, godz. 12
Znicz Pruszków – Olimpia Elbląg, 9 marca, godz. 12
Pogoń Siedlce – Stal Rzeszów, 9 marca, godz. 15
Wigry Suwałki – Radomiak Radom, 9 marca, godz. 15

2.liga wschodnia, kolejka nr 19
FKS STAL MIELEC – KS Legionovia Legionowo
9 marca, godz. 17:00, Stadion Miejski w Mielcu

Marcin Studnicki