Z wielkim zażenowaniem przyjęliśmy wiadomość o zaproszeniu na 75-lecie Stali Mielec zespołu z Ukrainy Karpaty Lwów. Taką decyzją krzywdzą państwo Polaków mieszkających na Kresach Wschodnich i wpisują się w działalność antypolską.
Przypominamy, że w przeddzień rozpoczęcia rozgrywek ligi ukraińskiej Klub Piłkarski Karpaty Lwów zaprezentował nowy rezerwowy komplet strojów. Ich kolorystyka to ukłon w stronę ruchu nacjonalistycznego i Stepana Bandery. Karpaty na co dzień grają w barwach zielono-białych. Ich drugim zapasowym strojem od obecnego sezonu są koszulki czerwono-czarne, nawiązujące do kolorów, którymi od 1940 roku posługuje się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (banderowska). Podobnych barw używało również zbrojne ramie OUN (b) – Ukraińska Powstańcza Armia (UPA). „Wybór właśnie takich kolorów stroju to swoisty ukłon w stronę kolorystyki ruchu narodowo-wyzwoleńczego walczącego o wolność Ukrainy, na czele którego stał Bohater Ukrainy Stepan Bandera” – wyjaśniał na konferencji prasowej kierownik centrum prasowego klubu Danyło Nikulenko.
Stepan Bandera był przywódcą jednej z frakcji OUN, odpowiedzialnej za ludobójstwo na ludności polskiej, dokonywanego przez swoje zbrojne ramię – UPA, dowodzoną przez Romana Szuchewycza. W wyniku ich działalności ukraińscy nacjonaliści zamordowali od 100 do 150 tys. osób.
Dodatkowo warto zauważyć, że polityka władz klubu wpisuje się w szeroko pojęte działa władz Lwowa i obwodów zachodniej Ukrainy. Są oni zainteresowani zewnętrzną współpracą z Polską i Polakami wyłącznie kiedy widzą w tym instrumentalne korzyści. Natomiast w kwestiach wewnętrznych ich postawa jest tego zaprzeczeniem, co widać przy okazji zajęcia lwowskich kościołów katolickich, utrudnieniami dla Domu Polskiego we Lwowie, zakłócanie polskich uroczystości na grobach pomordowanych Polaków, czy wreszcie permanentne ataki na Cmentarz Orląt Lwowskich.
Stanowczo protestujemy, przeciwko promowaniu postaw banderowskich i antypolskich na terenie całej Polski, dlatego zwracamy się do władz Stali Mielec o anulowanie zaproszenia na 75-lecie dla zespołu Karpaty Lwów. Jeśli jednak podtrzymają państwo zaproszenie będziemy na miejscu w dniu meczu reagować stanowczo i zdecydowanie zgodnie z literą prawa.
Polecamy władzom Stali lektury wspomnień Siemaszków czy Kormana, czy może jedną z nowszych pozycji na rynku księgarskim pani Joanny Wieliczki-Szarkowej „Wołyń we krwi 1943″. Warto również aby działacze klubu zapoznali się z definicją GENOCIDUM ATROX. Przypominamy, że zwrot ten oznacza ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem. A właśnie tego doświadczyło polskie społeczeństwo na Kresach od swoich sąsiadów. I nie o zemstę tu chodzi, a o pamięć!
Marcin Siembida,
prezes Stowarzyszenia Sympatyków Pogoni Lwów i Stowarzyszenia „Razem dla Kresów”
Patriotyczny Mielec
Obóz Narodowo-Radykalny Mielec
Kibice Stali Mielec
Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” oddział Mielec
Klub Historyczny „Prawda i Pamięć” oddział Bielsko-Biała
Narodowe Podkarpacie
Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Wojciecha Lisa „Mściciel”