Swój debiutancki mecz Warciarze rozegrali już 18 sierpnia 1912 roku, a zmierzyła się z nimi ekipa poznańskiej Herthy, mecz zakończył się wysokim zwycięstwem Warty aż 9:2. W 1927 roku utworzona została pierwsza liga piłkarska składająca się z 14 drużyn (był to odpowiednik dzisiejszej Ekstraklasy). We wcześniejszych latach, konkretnie od 1921 r. mistrza kraju wyłaniano w inny sposób. W pierwszym ligowym sezonie Warta zajęła 3 miejsce tuż za Wisłą Kraków i 1 FC Katowice. 2 lata później, 17 lat od założenia klubu, Warciarze świętowali pierwsze Mistrzostwo Polski. 18 lat później, konkretnie w 1947 r. udało się zdobyć drugie i jak na razie ostatnie Mistrzostwo w historii klubu. Po tych sukcesach zespół z Wielkopolski popadł w przeciętność na wiele następnych lat.
Na poziom l Ligi (dzisiejszej Ekstraklasy) po spadku w 1950, udało się wrócić dopiero w sezonie 1993/94. Nie był to także długi pobyt, gdyż Zieloni wrócili na zaledwie dwa sezony, po których znowu spadli na parę dobrych lat. Powrót do Ekstraklasy udało się wywalczyć w 2020 roku, od tamtej pory zespół już nie spadł i właśnie rozgrywa swój trzeci z rzędu sezon na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce.
Obecnie Warta Poznań prowadzona jest przez byłego członka sztabu naszej drużyny, konkretnie przez Dawida Szulczka. Swoje spotkania zespół rozgrywa na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim mogącym pomieścić około 5000 kibiców. Poza trenerem z przeszłością w Mielcu barw Zielonych broni obecnie nasz był stoper, Kamil Kościelny.
W tym sezonie Warta opiera się na futbolu pragmatycznym, ale bardzo skutecznym, który zaprowadził ich na 7 miejsce w tabeli Ekstraklasy. Zespół z Poznania posiada w swoich szeregach paru wyróżniających się graczy jak Adam Zrelak, Kajetan Szmyt czy Dimitrios Stavropoulos, na których z pewnością w naszym meczu będziemy musieli uważać.