Piłkarze PKO Bank Polski Ekstraklasy w miniony weekend strzelili łącznie aż 33 gole. Dzięki temu była to najlepsza kolejka pod względem średniej bramkowej (3,67/mecz) od 6. serii spotkań w edycji 2019/2020 (3,75/mecz). W całym sezonie wynik ten podskoczył już do poziomu 2,8/mecz! w naszym meczu akurat bramki jednak nie padły – PGE FKS Stal Mielec zremisowała na wyjeździe z Wartą Poznań 0:0.
Wysokiego rezultatu strzelecki, nie zmącił nawet pierwszy od 51 spotkań rezultat 0:0 w rozgrywkach. Udało się zniwelować jego wpływ na dorobek bramkowy w znacznej mierze dzięki temu, że wszyscy triumfatorzy spotkań strzelali minimum 3 gole. Cztery ekipy nawet przebiły tę barierę. Wśród nich na plan pierwszy ze swoim dokonaniem wysuwa się Śląsk Wrocław. Zawodnicy Jacka Magiery pokonali bowiem aż 5:0 na wyjeździe Wisłę Kraków. W ten sposób wyrównali własny klubowy rekord zwycięstwa w gościach w Ekstraklasie. Poprzednio różnicą pięciu goli wygrywali jeszcze tylko w edycji 1988/1989 (także z Wisłą) i 2018/2019 (z Miedzią Legnica). Biała Gwiazda natomiast jako jedyna w tej kampanii przegrała tak okazale i to już drugi raz (poprzednio z Lechem Poznań). Na swoim boisku wyższą porażkę poniosła tylko w 1957 roku (1:7 z ŁKS Łódź; 0:6 z Legią Warszawa z 1993 roku zostało anulowane) W tej kolejce zarazem we wszystkich spotkaniach drużyny, które zdobywały bramki jako pierwsze, nie przegrały.
W tabeli prowadzenie utrzymał Lech Poznań. Ma on najlepszy dorobek punktowy po 12 kolejkach (27 punktów) od Piasta Gliwice w sezonie 2015/2016 (28 punktów). Pod względem liczby strzelonych goli (27) wypracował najwyższy wynik od Legii Warszawa 2013/2014 (30). Ostatnio tak jak on maksymalnie 7 straconych goli na tym etapie rozgrywek miał Lech 2017/2018 (też: 7). To sprawia więc, że ma także najlepszy bilans bramkowy (+20) od Wisły Kraków 2007/2008 (+26). Mimo tak znaczących dokonań, ciężko mu o jakiś duży komfort w tabeli, bo krok za nim podąża Raków Częstochowa. Obie drużyny przekraczają próg średniej 2/mecz, ale zespół Marka Papszuna ma jedno zaległe spotkanie w terminarzu. Poniżej tego poziomu po sobotnim remisie spadła natomiast Lechia Gdańsk. Już siódmy raz w całym sezonie przegrał urzędujący mistrz Polski – Legia Warszawa. Ma ona najwyższy udział porażek w rejestrze rozegranych starć w całej stawce (70%).
WYDARZENIA 12. KOLEJKI
- KONIEC SERII 7 MECZÓW BEZ ZWYCIĘSTWA RADOMIAKA RADOM (TEŻ: KONIEC SERII 3 REMISÓW RADOMIAKA RADOM)
- LECH POZNAŃ W 3 MECZU Z RZĘDU U SIEBIE STRZELIŁ MINIMUM 4 GOLE (BILANS BRAMKOWY W TYM CZASIE: 13-2)
- JAKUB KAMIŃSKI (LECH POZNAŃ) – PIERWSZYM ZAWODNIKIEM URODZONYM W XXI WIEKU Z DWUCYFROWĄ LICZBĄ GOLI W EKSTRAKLASIE
- RAKÓW CZĘSTOCHOWA W 7 MECZU Z RZĘDU STRZELIŁ MINIMUM 2 GOLE
- KONIEC SERII 4 WYGRANYCH LECHII GDAŃSK
- POGOŃ SZCZECIN ZDOBYŁA 16 Z 18 MOŻLIWYCH PUNKTÓW U SIEBIE W TYM SEZONIE (88,9%)
- ŚLĄSK WROCŁAW WYRÓWNAŁ REKORD SWOJEGO ZWYCIĘSTWA WYJAZDOWEGO
- 6. MECZ Z RZĘDU WARTY POZNAŃ BEZ STRZELONEGO GOLA
- LEGIA WARSZAWA PIERWSZY RAZ OD 2001 ROKU PRZEGRAŁA 4 MECZE Z RZĘDU
- PIERWSZY RAZ OD 29. KOLEJKI SEZONU 2013/2014 DWÓCH ZAWODNIKÓW STRZELIŁO HAT-TRICKI (ERIK EXPOSITO I ALBERTO TORIL)
STATYSTYKI DRUŻYNOWE
Lechia Gdańsk miała w sobotę szansę na wyrównanie swojej rekordowej serii zwycięstw. Po komplecie punktów w czterech spotkaniach, wyszła na prowadzenie także w rywalizacji z Górnikiem Zabrze. Ostatecznie jednak goście zdołali osiągnąć remis. Lwy Północy nadal nie zaznały porażki pod wodzą trenera Tomasza Kaczmarka (77,8% możliwych punktów w 6 spotkaniach). Swoją najbardziej okazałą passę bez przegranej (4 mecze) wyrównał za to Radomiak Radom, wyrywając się zarazem z oków brzemienia trzech kolejnych remisów. Najdłuższe ciągi zwycięstw ma w tym momencie duet najlepszych ekip w tabeli (po 3). Raków dodatkowo jest najdłużej niepokonany w stawce. Jego aktualna seria wynosi 9 meczów, a w 24 ostatnich starciach w ogóle tylko raz nie zdobył punktów. Na przeciwnym biegunie znajduje się Legia Warszawa z 4 porażkami z rzędu. Tak niekorzystna passa nie przytrafiła się jej od ponad… 20 lat! Wojskowi przegrali aż 6 z 7 ostatnich potyczek w lidze.
Jeśli chodzi o strzelane gole tu prymat nadal dzierży Wisła Płock z dziesięcioma kolejnymi potyczkami z trafieniem. Raków Częstochowa natomiast w siedmiu następujących po sobie meczach trafiał przynajmniej dwa razy. Tak długą serię z podobnym dokonaniem zanotował już w drugim sezonie z rzędu. Z pozostałych klubów poprzednio udało się to Legii, która w edycji 2016/2017 pokonywała golkiperów przeciwników minimum po dwa razy w dziesięciu kolejnych starciach. Lech Poznań trzecim kolejnym spotkaniu na własnym terenie trafił cztery lub więcej razy (łącznie 13 goli). Przed nim dokonała tego ostatnio Legia w sezonie 2019/2020. Lokalna rywalka Kolejorza, Warta Poznań, z kolei przedłużyła serię bez zdobyczy bramkowej do sześciu spotkań. Poza nią w tej kolejce do bramki ani razu nie wcelowali jeszcze tylko gracze Wisły Kraków i PGE FKS Stali Mielec.
Zwycięstwa gospodarzy: 5 (łącznie – 49 w sezonie)
Zwycięstwa gości: 1 (łącznie – 26)
Remisy: 3 (łącznie – 30)
Punkty gospodarze vs goście: 16-6
Liczba zawodników: 268
Pierwszy mecz w tym sezonie: 3 zawodników
Debiutanci: 0
Liczba goli: 33 (średnio – 3,67/mecz) | W całym sezonie: 294 (średnio – 2,8/mecz)
Drużyny ze strzelonym golem: 15
Strzelcy goli: 28 + 1 samobój
Dublety+hat-tricki: 0+2
Gole Polaków: 12 (36,4%)
Pierwsze gole w Ekstraklasie: 6 zawodników
Gole młodzieżowców: 2+1 obcokrajowca z rocznika 2001
Gole zmienników: 5
Strzały/strzały celne: 235/98 (41,7%)
Gol co: 7,1 strzału (co 3 strzały celne)
Gole oczekiwane: 32,29 (-0,71 w stosunku do goli rzeczywistych)
Największa różnica gole oczekiwane/rzeczywiste: Piast Gliwice (+1,96) | Warta Poznań (-1,4)
Żółte kartki: 29
Czerwone kartki: 1
Spalone: 26
Rzuty rożne: 96
Karne (podyktowane/wykorzystane): 3/1
STATYSTYKI INDYWIDUALNE
Rumieńców nabrała rywalizacja o tytuł króla strzelców. Dwóch zawodników (obaj to Hiszpanie) bowiem w tej kolejce uzyskało hat-tricki. Taki wyczyn nie zdarzył się od 29. serii spotkań w edycji 2013/2014, gdy dokonali tego Dalibor Stevanović (Śląsk Wrocław) oraz Łukasz Teodorczyk (Lech Poznań). W ostatni weekend w ich ślady poszedł następca Słoweńca we wrocławskiej ekipie – Erik Exposito oraz napastnik Piasta Gliwice, Alberto Toril. Obaj dublety uzyskali jeszcze w pierwszym kwadransie (gracz Śląska skompletował dwa gole już w 12. minucie, co jest najlepszym wyczynem od Jarosława Niezgody w sezonie 2019/2020). Pierwszy z nich wskoczył dzięki temu na pozycję lidera, zrównując się dorobkiem bramkowym z Mikaelem Ishakiem (po 8). O jedno trafienie za nimi znajdują się Pelle van Amersfoort (Cracovia) i Ivan Lopez (Raków Częstochowa). Ten ostatni zarazem przewodzi klasyfikacji kanadyjskiej z jedenastoma punktami na koncie. I nic w tym dziwnego, skoro już w szóstym starciu z rzędu zanotował gola lub asystę! Wśród Polaków na pierwsze miejsce spośród strzelców obok Bartosza Śpiączki (Górnik Łęczna) wspiął się Łukasz Zwoliński (Lechia Gdańsk). Napastnik Lechii Gdańsk wpisywał się do protokołu w roli zdobywcy bramki w każdym z czterech ostatnich meczów, w których grał.
Najskuteczniejszym młodzieżowcem pozostaje zaś Jakub Kamiński. Gracz Lecha Poznań urodzony w 2002 roku w tej kolejce zdobył swą 5. w tej edycji zmagań, a 10. w całej karierze bramkę na najwyższym szczeblu. Dzięki temu stał się jednocześnie pierwszym graczem z XXI wieku z dwucyfrowym dorobkiem strzeleckim. Wśród weteranów natomiast – Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) zdobył bramkę w Ekstraklasie po prawie 11 latach przerwy (najdłuższa pauza między dwoma trafieniami od Jakuba Błaszczykowskiego 2006-2019), a Dusan Kuciak (Lechia Gdańsk) awansował na 1. miejsce w liczbie występów u obcokrajowców, zrównując się wynikiem z Miroslavem Radoviciem (276).
Najstarszy zawodnik: Leandro (Górnik Łęczna, 37 lat 297 dni)
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Leandro
Najmłodszy zawodnik: Piotr Starzyński (Wisła Kraków, 17 lat 275 dni)
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Piotr Starzyński
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Miłosz Szczepański (1 rok 229 dni)
Najstarszy strzelec gola: Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin, 33 lata 137 dni)
Najmłodszy strzelec gola: Ernest Muci (Legia Warszawa, 20 lat 219 dni)
Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin, 10 lat 337 dni)
Najdłuższa seria ze strzelonym golem: Karol Angielski (Radomiak Radom), Fedor Cernych (Jagiellonia Białystok), Ivan Lopez (Raków Częstochowa) – po 2 mecze z rzędu
Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Rafał Strączek (PGE FKS Stal Mielec) – 139 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Erik Exposito (Śląsk Wrocław), Alberto Toril (Piast Gliwice), Mahir Emreli (Legia Warszawa) – po 6
Najwięcej podań: Josue (Legia Warszawa) – 106
Najwięcej podań przyjętych: Josue (Legia Warszawa) – 85
Najwięcej udanych dryblingów: Erik Exposito (Śląsk Wrocław), Jakub Kamiński (Lech Poznań), Sebastian Kowalczyk (Pogoń Szczecin) – po 8