Podsumowanie 13.kolejki PKO BP Ekstraklasy

Dobiegł końca czwarty miesiąc meczowy sezonu 2021/2022. W ostatniej październikowej kolejce łącznie padły 22 gole. W całym sezonie został zaś przekroczony już próg 300 bramek.

Mimo, że przewyższony został wynik goli oczekiwanych z poprzedniej kolejki (z 32,29 na 34,41), to rzeczywista liczba strzałów umieszczonych w siatce dość znacznie spadła (z 33 do 22). To w dużej mierze efekt aż trzech bezbramkowych remisów. Został więc niemalże podwojony bilans wyników 0:0 z całego dotychczasowego przebiegu rozgrywek. Do startu tej serii spotkań wcześniej tylko czterokrotnie padł bowiem taki rezultat. Więcej niż połowa dorobku bramkowego (59%) uzyskana została w starciach Bruk-Betu Termalica Nieciecza ze Śląskiem Wrocław (4:3) i Jagiellonii Białystok z Piastem Gliwice (3:3). Słonie pierwszy raz w historii zdobyły więcej niż trzy bramki w spotkaniu Ekstraklasy. Ponad 20% całego rejestru goli przyniósł zaś doliczony czas gry. W czterech meczach trafienia zadane po 90. minucie gry zmieniły rozkład puli punktowej. Dzięki golom strzelonym na ostatniej prostej właśnie niecieczanie, Radomiak Radom, a także Lechia Gdańsk wygrały swoje potyczki. Jagiellonia Białystok uratowała zaś takim rzutem na taśmę remis.

W dwóch meczach zakończonych bezbramkowymi remisami uczestniczyły dwie najwyżej sklasyfikowane drużyny rozgrywek – Lech Poznań i Raków Częstochowa. Obie mimo tego utrzymały średnią punktową powyżej 2/mecz, ale w klasyfikacji przedzieliły je jeszcze Lechia Gdańsk i Pogoń Szczecin . Ten kwartet mieści się w przedziale trzech punktów. Piąty w zestawieniu Śląsk Wrocław ma już stratę do częstochowian nie do nadrobienia w ciągu jednej kolejki. Pierwszy raz od sezonu 2013/2014 przynajmniej dwie ekipy na tym etapie rozgrywek mają maksymalnie 1 porażkę. Poza Lechem Poznań i Lechią Gdańsk takim rezultatem legitymuje się jeszcze Raków, ale z racji dwunastu rozegranych spotkań nie może być rozpatrywany na równi z tymi dwiema ekipami. Dobry wynik w ten weekend odnotowali za to beniaminkowie z 7 punktami na koncie. Bruk-Bet Termalica Nieciecza w ten sposób opuścił strefę spadkową kosztem Legii Warszawa. Mistrzowie Polski polegli już w ósmym starciu w tym sezonie. Mają dzięki temu największy udział porażek w łącznym dorobku (72,7%). Ostatnio po jedenastu rozegranych spotkaniach gorszym wynikiem punktowym od nich spośród obrońców tytułu legitymował się Lech Poznań 2015/2016 (5).

• 300. GOL SEZONU (MURIS MESANOVIĆ)
  • 4. STRZAŁ W SŁUPEK Z 2 OSTATNICH MECZACH MAHIRA EMRELIEGO (LEGIA WARSZAWA)
  • LEGIA WARSZAWA PIERWSZY RAZ OD 2001 ROKU PRZEGRAŁA 5 MECZÓW Z RZĘDU W EKSTRAKLASIE

STATYSTYKI DRUŻYNOWE

Sytuacja Legii Warszawa staje się coraz bardziej niekorzystna w perspektywie walki o najwyższe cele. Mistrzowie Polski przegrali bowiem już piąty mecz z rzędu. Taka seria nie zdarzyła im się w Ekstraklasie od 2001 roku. Jest ona także najdłuższa obecnie w stawce. Ich sąsiadka ze strefy spadkowej, Warta Poznań, z kolei mierzy się z 9 kolejnymi spotkaniami bez wygranej. W siedmiu ostatnich starciach ani razu nie zdołała pokonać bramkarzy rywali. To najgorszy wynik w historii występów Zielonych w elicie, ale też wyrównany rekord XXI wieku. Wcześniej samodzielnie należał on do Pogoni Szczecin, a został odnotowany w sezonie 2002/2003.

W tej kolejce zakończyły się natomiast dwie najdłuższe serie zwycięstw w stawce. Zarówno Raków Częstochowa, jak i Lech Poznań wyhamowały po pełnej puli w trzech poprzednich kolejkach. Obie drużyny zanotowały w swoich starciach remisy. Dzięki temu dla ekipy Marka Papszuna to dziesiąty mecz z rzędu bez porażki co stanowi aktualnie najbardziej okazały wynik w stawce. Nie przegrała ona zarazem aż 24 z 25 poprzednich spotkań. W przypadku Lecha Poznań rezultat wynosi 14 z 15 ostatnich meczów ze zdobyczą punktową. Swój najlepszy wynik kolejnych starć bez przegranej w Ekstraklasie do pięciu potyczek wyśrubował natomiast Radomiak. Najdłuższą passę ze zdobytą bramką posiada niezmiennie Wisła Płock (11 meczów z rzędu). Dzięki temu Nafciarze są już o dwa starcia od klubowego rekordu. Na siedmiu spotkaniach stanęła natomiast passa Rakowa z minimum dwoma trafieniami na koncie. To był najlepszy wynik od Legii Warszawa 2016/2017 (10).

Zwycięstwa gospodarzy: 2 (łącznie – 51 w sezonie)
Zwycięstwa gości: 3 (łącznie – 29)
Remisy: 4 (łącznie – 34)
Punkty gospodarze vs goście: 10-13
Liczba zawodników: 278
Pierwszy mecz w tym sezonie: 4 zawodników
Debiutanci: 2

Liczba goli: 22 (średnio – 2,44/mecz) | W całym sezonie: 316 (średnio – 2,75/mecz)
Strzały/strzały celne: 257/98 (38,1%)
Gol co: 11,7 strzału (co 4,5 strzału celnego)
Gole oczekiwane: 34,41 (gole rzeczywiste: -12,41)
Największa różnica gole oczekiwane/rzeczywiste: Bruk-Bet Termalica Nieciecza (+2,36) | Lech Poznań (-4,16)

Żółte kartki: 45
Czerwone kartki: 2
Spalone: 34
Rzuty rożne: 90
Karne (podyktowane/wykorzystane): 6/4

STATYSTYKI INDYWIDUALNE

Dwa kluby ex aequo przewodzą w drużynowej klasyfikacji pod względem uzyskanych dubletów przez swoich zawodników w tych rozgrywkach – to Wisła Płock i Śląsk Wrocław. Gracze obu ekip zanotowali w minionej kolejce już czwarty raz taki wyczyn w bieżącym sezonie. W przypadku wrocławian stało się tak nawet w drugim spotkaniu z rzędu. Po Eriku Exposito z Wisłą Kraków (hat-trick), w sobotę dokonał tego Adrian Łyszczarz. Skompletował on ten rezultat ledwie w 7 minut od pojawienia się na boisku. Poprzednio wcześniej udało się to Damianowi Warchołowi, który dwa razy „ukąsił” Piasta Gliwice w 4. kolejce w 5 minut gry. Dla Nafciarzy w niedzielę trafił z kolei dwukrotnie Łukasz Sekulski. W ten sposób wraz z Exposito oraz Pelle van Amersfoortem przewodzi pod względem liczby meczów z więcej niż jednym golem (wszyscy po 2). Nie drgnęły nastomiast w ostatni weekend szczyty klasyfikacji: snajperskiej (Exposito z Mikaelem Ishakiem), kanadyjskiej (Ivan Lopez) i asystentów (Joao Amaral z Franem Tudorem).

Dusan Kuciak w tej serii spotkań został samodzielnym rekordzistą w liczbie spotkań rozegranych w Ekstraklasie w gronie obcokrajowców. Na koncie Słowaka jest już 277 potyczek – a to o jedna więcej niż u Miroslava Radovicia. Z jego kolegów po fachu z kolei Michał Szromnik stanął na drodze Piotra Wlazły przy rzucie karnym. To oznacza, że już jeden golkiper więcej obronił (7) „jedenastkę” niż w całym ubiegłym sezonie. Ponadto próby z „wapna” nie wykorzystał Fran Tudor z Rakowa Częstochowa, posyłając piłkę w słupek. Dla zespołu z Częstochowy to już druga kolejka ze zmarnowanym karnym. Przełamał się za to Piast Gliwice. Po czterech spudłowanych „jedenastkach” niekorzystną serię zakończył Damian Kądzior. Ostatnio taką szansę zawodnicy z Gliwic wykorzystali… 31 stycznia za sprawą Jakuba Świerczoka.

Najstarszy zawodnik: Leandro (Górnik Łęczna, 37 lat 306 dni)
Najstarszy zawodnik w wyjściowym składzie: Leandro
Najmłodszy zawodnik: Oliwier Sławiński (KGHM Zagłębie Lubin, 16 lat 198 dni)
Najmłodszy zawodnik w wyjściowym składzie: Piotr Starzyński (Wisła Kraków, 17 lat 282 dni)
Najdłuższa przerwa od poprzedniego meczu w Ekstraklasie: Artur Bogusz (Radomiak Radom, 1 rok 234 dni)
Najstarszy strzelec gola: Flavio Paixao (Lechia Gdańsk, 37 lat 41 dni)
Najmłodszy strzelec gola: Arkadiusz Pyrka (Piast Gliwice, 19 lat 40 dni)
Najdłuższy czas od poprzedniego gola: Samuel Stefanik (Bruk-Bet Termalica Nieciecza, 3 lata 184 dni)
Najdłuższa seria ze strzelonym golem: Karol Angielski (Radomiak Radom), Fedor Cernych (Jagiellonia Białystok) – po 3 mecze z rzędu
Najdłuższa aktualna seria bez straty gola: Rafał Strączek (PGE FKS Stal Mielec) – 229 minut
Najwięcej strzałów oddanych: Ivan Lopez (Raków Częstochowa)- 7
Najwięcej podań: Pedro Tiba (Lech Poznań) – 96
Najwięcej podań przyjętych: Pedro Tiba (Lech Poznań) – 81
Najwięcej udanych dryblingów: Yaw Yeboah (Wisła Kraków), Rafał Wolski (Wisła Płock) – po 8
Najwięcej strzałów obronionych: Rafał Strączek (PGE FKS Stal Mielec) – 9