Z klubowej kroniki Stali – był taki mecz z Cracovią (cz. 26)

Sobotni wyjazd do Krakowa na mecz, kończący drugoligowe zmagania sezonu 1965/66,
z liderem Cracovią która już wcześniej świętowała swój kolejny awans do I ligi (do dziś jest to zespół z największą ilością promocji do najwyższej ligi rozgrywkowej w naszym kraju) okazał się niezwykle udany. Przed samym pojedynkiem piłkarze z Mielca wręczyli swym przeciwnikom bukiet kwiatów, gratulując awansu. Gospodarze wystąpili praktycznie
w swym najmocniejszym składzie i zaczęli to spotkanie od niezwykle mocnego uderzenia. Już w 5. minucie meczu objęli prowadzenie, gdy po dograniu w uliczkę Dawidczyńskiego, na listę strzelców wpisał się Krzysztof Hausner. Nie minęło jednak 20 minut i z niegroźnego
z pozoru strzału z daleka, pochodzącego z Mikulczyc (dziś dzielnica Zabrza), kierownika mieleckiego napadu Stanisława Stója zrobiło się 1-1. Mielczanie kontynuowali swe ataki do końca pierwszej połowy, lecz akcje zaczepne gospodarzy też były groźne, lecz stopował je dobrze dysponowany tego dnia Wiesław Pytlos.

Druga połowa to już był koncert w wykonaniu naszej jedenastki. Nie minęło 300 sekund
i już mieli na koncie dwa kolejne gole. Najpierw wprowadzony po przerwie Andrzej Barglik, wykorzystał gapiostwo jednego z obrońców krakusów, a następnie ponownie Stój znalazł drogę do siatki. Pasy próbowały jeszcze się otrząsnąć z przewagi mielczan, lecz po kilku minutach ich zapał zdecydowanie zgasł. Kolejno Zygmunt Pietraszewski (61. minuta) zdecydował się  na szybki rajd prawą stroną i ubiegł wybiegającego Michnę. Następnie, na niecałe dwie minuty przed końcem regulaminowego czasu gry, ponownie Barglik znalazł sposób na to by jeszcze bardziej pognębić zniechęconego bramkarza miejscowych.

03.07.1966 – Kraków, 30. kolejka II ligi, Cracovia – FKS Stal Mielec 1-5 (1-1)

Sędziował: Różyński (Warszawa)    Widzów: 8.000

Cracovia: L. Michno – Chemicz, Mikołajczyk, Rewilak, Antczak, Dawidczyński, Szymczyk, Hausner, Zuśka, Orczykowski, J. Stokłosa. Trener: A. Niemiec

Stal: Pytlos – Lupa, Strańczyk, Hansel, Czuda, Rachwał, Gazda, Machoń (46 Barglik), Kasperczak, Pietraszewski, Stój. Trener: W. Lemiszko

Bramki: Hausner 5 – Stój 24, 50, Barglik 47, 88, Pietraszewski 61 min.

Tak wyglądała drugoligowa, końcowa tabela sezonu piłkarskiego 1965/66. Dla niektórych dzisiejszych kibiców nazwy niektórych zespołów mogą się wydać dość egzotyczne. więc podajemy je wraz z nazwą miejscowości: Cracovia, Pogoń Szczecin, Unia Racibórz, Thorez Wałbrzych (późniejsze Zagłębie), Górnik Wałbrzych, Lechia Gdańsk, Stal Mielec, MZKS Gdynia (późniejsza Arka), Start Łódź, Garbarnia Kraków, Victoria Jaworzno, Hutnik Nowa Huta (dziś Kraków), Raków Częstochowa, Lech Poznań, Motor Lublin, Urania Kochłowice (dziś Ruda Śląska).

Bilanse ligowe Stali z Pasami na dwóch najwyższych poziomach rozgrywkowych wyglądają następująco: w ekstraklasie obie ekipy zmierzyły się 11 razy (4 zwycięstwa Stali, 5 remisów, 2 porażki; bramki: 16-14), w II lidze rywalizowano 18 razy (6 zwycięstw Stali, 4 remisy, 8 porażek, bramki: 22-24). W Pucharze Polski doszło do tylko jednej konfrontacji (1 porażka, bramki: 1-3).

Tekst: Leszek Śledziona