Początek drugiego, drugoligowego sezonu po spadku z pierwszej ligi w 1983 roku nie był dla Stali zbyt udany. Po remisie w 5. kolejce w Dębicy z Igloopolem 1-1 mielczanie zajmowali 6. miejsce z 6 punktami i stratą oczka do lidera – Hutnika Kraków. Sobotnie spotkanie z zespołem z dalekiego Białegostoku nie przekonało fanów naszego zespołu, że ten zespół bez problemów wywalczy upragniony awans do elity polskiego futbolu. Zbyt wiele było w tym pojedynku indywidualnych dryblingów. Celne strzały na bramkę gości można było policzyć na palcach jednej ręki, gdyż udało się to zaledwie cztery razy. Przyjezdni ograniczyli się do twardej gry, której konsekwencją były trzy żółte kartki.
W pierwszej części gry początkowo starali się prowadzić wyrównaną grę, lecz później skupili się wyłącznie na działaniach obronnych, sami przeprowadzając zaledwie dwa kontrataki, zakończone uderzeniami Gierejkiewicza. Stal odpowiedziała jedynie uderzeniem Kołosowskiego. Po zmianie stron Stalowcy cały czas atakowali, lecz próby Banasika (56 min.) i wprowadzonego w tej odsłonie Gajca (80 min.) nie przyniosły zamierzonego skutku. Trzeba było czekać aż do 83. minuty, kiedy to pomocnik Mariusz Barnak zdecydował się na oddanie strzału z ponad 25 metrów. Precyzyjnie i silnie uderzona piłka poszybowała w samo okienko bramki Sowińskiego. Nasi gracze w samej końcówce, przez chwilę cieszyli się z drugiego gola, lecz po konsultacji głównego arbitra ze swym liniowym, ten pierwszy zmienił swą wcześniejszą decyzję. Stal zakończyła ten sezon w doskonałych nastrojach, gdyż po wyjazdowej wygranej 2-0 w czerwcu 1985 roku z Avią w Świdniku świętowała swój trzeci w historii awans do ekstraklasy.
15.09.1984 – Mielec, 6. kolejka 2. Ligi, Stal Mielec – Jagiellonia Białystok 1-0 (0-0)
Sędziował: Podgórski (Wrocław) Widzów: 6.000
Stal: Pazdan – Skiba, Duchnowski, Łukasik, Tyburski, Barnak, Gruszecki (62 Wnuk), Urbanek, Banasik, Lizończyk (69 Gajec), Kołosowski Trener: W.Gąsior
Jagiellonia: Sowiński – Bartnowski, Lisowski, A.Kulesza, Cylwik (ż), Szugzda, Gierejkiewicz, Romaniuk (ż), Ambrożej (ż; 71 Jakiel), Tiszkow, Jermułajew (81 Krystek) Trener: R.Karalus
Bramka: Barnak 83 min.
Podsumowując, bilans wszystkich 12 (dom i wyjazd) ekstraklasowych pojedynków Stali z Jagą jest korzystny dla naszego zespołu – 5 zwycięstw Stali, 5 remisów, 2 porażki. Stosunek bramek 23-15 dla FKS. Drugoligowe zmagania to 4 mecze (2 zwycięstwa Stali, 1 remis, 1 porażka; bramki 4-3). W jedynym spotkaniu Pucharu Polski Stal wygrała 2-0.
Tekst:
Leszek Śledziona Fot. Archiwum Leszka Śledziony.